Trabzon şoförleri özür bekliyor

Cezayla ilgili AKP İl Başkanı Muhammet Balta'yı arayan bir şoföre Balta'nın, “Bu cezalar Turan Altuntaş'ın valilik ve emniyete verdiği dilekçeden sonra yazılmaya başlandı” şeklinde konuştuğunu iddia eden Altuntaş, Balta'dan özür dilemesini istedi. Trabzon

Bölgesel 04.11.2008, 08:36
Trabzon şoförleri özür bekliyor

Cezayla ilgili AKP İl Başkanı Muhammet Balta'yı arayan bir şoföre Balta'nın, “Bu cezalar Turan Altuntaş'ın valilik ve emniyete verdiği dilekçeden sonra yazılmaya başlandı” şeklinde konuştuğunu iddia eden Altuntaş, Balta'dan özür dilemesini istedi.

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş, keyfi olarak şoför esnafımıza 5 milyarlık cezalar yazılmaya başlandığını belirterek, "Hiç kimsenin şoför esnafının ekmeği ile oynamasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Son günlerde Trabzon'da şoförlere 5.000 YTL ceza yazılmasından sonra AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta'yı arayan bir şoför esnafının Muhammet Balta'dan; "Turan Altuntaş'ın Valilik ve Emniyete verdiği dilekçeden sonra bu cezalar yazılmaya başlandı" şeklinde bir cevabın verilmiş olması, Turan Altuntaş'ı adeta isyan ettirdi.

GÖREVİMİ YARIM SAAT İÇİNDE BIRAKIRIM
"Her yerde kurulmaya başlanan kooperatiflerdeki araçların devreye girmelerinden sonra şehir içerisinde D-M-S plakanın ne işe yarayacağını bize ilgili arkadaşlarımızın açıklamasını istiyoruz" diye seslenen Turan Altuntaş, kendisi hakkında bir şoför esnafı arkadaşına açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta'ya da şöyle seslendi; "Arkadaşlarımıza 5 bin YTL ceza yazılırken AK Parti İl Başkanı isim vererek konuşuyorum Muhammet Balta; şoför arkadaşımıza; 'Trabzon Şoförler Odası Başkanı, Vali ve Emniyete dilekçe verdi ve bu dilekçe doğrultusunda bu cezalar yazılıyor' demiş.

Valiliğe benim vermiş olduğum dilekçe burada. Vali Bey'in onayı da burada. Eğer burada M – D- S plaka varsa ben bu görevi yarım saat içerisinde bırakacağım, açık ve net konuşuyorum" dedi.
"Kusura bakmayın ama S plaka servis aracı değildir, D plaka bugün normal olan plakadan farkı yoktur" diyen Altuntaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Ama öyle bir zamana geldik ki; bizim 1586 aracımızı 732 tane araca indirdik. Akçaabat 600 taneyi 300 taneye indirdi. Yetmemiş gibi 150 taneye indirdi. Neden? Şehir içi rahatlasın diye.

Ama her önüne gelen kooperatif kurarsa bu sabit olan plakalarımızın hiçbir hükmü kalmayacağı gibi çoluk çocuğumuz da aç kalacaktır. Biz bunun önüne geçmek zorundayız. Trabzon Şoförler Odası Başkanı olarak şoförlerin ekmeği ile oynanmasına biz müsaade etmeyeceğiz. Benim verdiğim dilekçede sadece Yıldızlı'da TOKİ hattında çalışan hatsız arabalara müdahale edilmesi tebliğidir. TOKİ'de özelleştirme yapıldı. Özeleştirme yapılırken ihalesi yapılmadan iki tane resmi plakaları vardı.

İhale yapılmadan kooperatife bunlar devredildi. Ama Yıldızlı TOKİ arası devredildi. Trabzon arası taşımacılık yapacak diye bir gaydası yok. Şu anda Trabzon'a taşımacılık yapıyorlar. Bunlara kimse dur demiyor. Şoför esnafının bir birinin burnu dahi kanamasını istemiyoruz. Ama öyle bir duruma geldik ki benim yılardan beri bir D plakam var. Şoförlerimizin de D plakaları var. Ben bunları korumak zorundayım. Üyelerimin de hakkını korumak zorundayım. Burada yanlış bir şey var bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz"
Turan Altuntaş, "Biz Yıldızlı hattını sadece misal veriyoruz.

Bugün Çukurçayır'da kurulan bir kooperatif daha var. Yarın Of' ta öbür gün Sürmene'de, Bahçecik'te ve başka yerde kurulacaktır. Bu kooperatiflerin önü kesilmesi lazım diye düşünüyorum. Eğer kesilmezse benim 30 seneden beri bir D plakam var. Bu plakalar ile onlar aynı hatta çalışırsa burada sonuçta şoförler arasında kavga çıkacak. Bu kavganın sorumlusu da o zaman bizler değil birileri olacak" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
muammercihan 13 yıl önce
ne özrü bekliyorsun senilk önce şöförlerine bbir eğitim ver yolcusuna nasıl davranmasıgerektiğiniş bilsin
as 13 yıl önce
aklınız fikriniz parada... "plaka benim, hat benim, yolcular, hatta yollar benim, hepsi benim, hepsi benim..." şoförler odası başkanı üyelerine önce trafik ve görgü kurallarını öğretsin sonrada "bu cezalar ne sebeple yazılmış acaba?" diye bir sorsun.(istisnai şoför arkadaşlar hariç) Yazıda ne var? bir sürü üstü kapalı tehdit... hiç çuvaldızı kendine batırmak yok...ama gerek yok; Neden? çünkü bir normal Trabzonlular var birde dolmuşçu Trabzonlular. zihniyet şu: (bizzat dolmuş şoföründen duydum) "-şu özel arabaların meydana girmesi yasaklanması lazım. bak o zaman trafik sorunu kalır mı!" yuh artık..zaten meydanda en az 6 şerit yer kaplıyorsunuz yahu.. Herkes ekmek peşinde ama paylaşmayı ve kurallara uymayı bilmek gerek; insan olmak gerek.Üstü kapalıda olsa, "Bu gidişle bizim istediğimizi yapmayanın kafasını gözünü yararız " demekle sorunlar çözülmez...
OZGURTAFLAN 13 yıl önce
sen bırak eylemi söförlere eğitim ver araç içerisinde nasıl konuşacağını öğret cin olmadan adam çarpmaya çalışma senide tanırız biliriz
ansey 13 yıl önce
rant kavgasıdır,birisi rantı kesilecek diye diğeride ranttan pay istemek için bağırıyorlardır.yoksa, hiçbiri, bu yüce millete hizmet etmek için değil kendileri için bağırıyor.
Mahmut Berk 5 yıl önce
Sonuç ne oldu bu soferin hakkını savunanlar birer hat aldı sorun çözüldü olan minibüs esnafına oldu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@