banner539

banner526

banner533

banner513

Trabzon doğalgazı bekliyor!

Bölgesel 11.01.2009, 15:19 22.06.2020, 12:43
Trabzon doğalgazı bekliyor!

 Artık yıl 2009… Bir çok büyük veya küçük şehirde doğalgaz çalışmaları başlamış veya kullanılır halde! Peki ya Trabzon! Bir değerlendirme yapalım dedik, Trabzon insanının doğalgaza bakışı nasıl? Türkiye'de yaşanılan son patlama olaylarından sonra halkın gözü korktu mu? Doğalgazın gelmesi insanları olumlu mu olumsuz mu etkileyecek.

    
DOĞALGAZIN FİYATI DÜŞÜNCEYİ DEĞİŞTİRİR

Bülent Özyurt'a sağlığını düşünüyor ilk başta ve “Diğer yakıtlara oranla doğayla daha uygun olduğu için tabi ki doğalgazı tercih ediyoruz. Türkiye koşullarında fiyat meselesi insanları ne kadar etkiler bu düşündürücü. Fiyatı makul olursa doğalgazdan yanayım. Yaşanan patlamalar Türk insanının eğitimsizliği ile alakalı. Gerekli tedbiri aldıktan sonra en iyi yöntem doğalgaz. Avrupa'da olmuyor da Türkiye'de oluyor bunu düşünmek lazım. Hatayı hem kendimizde hem de kurumlarda aramamız lazım, eğitimimizde aramamız lazım. Farklı bir olay, ikisini birbirinden ayırmak lazım”
    
NERDE 6 TANE MİLLETVEKİLİ

Kemal Kasıranoğlu, doğalgazın gelmesini beklediklerini ifade ederek, “Yaşanılan patlamanın sebebi tedbirsizliktir. Kalorifer kazanları da patlıyor bu patlama sadece doğalgazda diye bir şey yok. Trabzon'a gelmeme sebebi Trabzon'daki siyasilerdir. Zamanında BOTAŞ'ta yapılacak şehir içi dağıtımı yapmamışlar. Herkesin kullandığı Rize'ye kadar gelmiş doğalgazın Trabzon'a gelmemesi umursamazlıktır. Hava kirliliği var. Kömür kullanılıyor belli. Trabzon'dan daha önemsiz illere gelmesi Trabzon'un başarısızlığıdır. Trabzon'da 6 tane milletvekili var. Ordu gibi bir ile gelmiş. Trabzon'a gelmemesi umursamazlıktır”
    
FİYATLAR DEVLETİN ELİNDE

Okan Eşkin'e doğalgazın Trabzon'a gelmemesinde yöneticileri sorumlu göstererek, “Trabzon'a doğalgazın gelmemesi bizi yöneten yöneticilerdir. Buna bağlı olarak diğer kademeleri de göreve davet ediyorum. Doğalgazı sadece getirmekle olmaz. Emniyeti tam detaylı yapılması gerekir. Tedbir almak gerekir. Türkiye'deki fiyatlar devletin kendine göre yapmış olduğu zam veya indirimdir”

    
DOĞALGAZ TRABZON'DA TUTULMAZ

Cevat Şen, 'Trabzon'da doğalgaz tutulmaz diyor' ve ekliyor “Her şey de olduğu gibi Trabzon'un en sona kalmasıdır. Türkiye'de gelecek en son yer Trabzon'dur. Zaten gelse de Trabzon'da tutulacağını zannetmiyorum. Son yaşanan patlamadan sonra insanlar istemiyor. Çok sağlıklı görmüyoruz. Kömür gibi ısıtacağına inanmıyorum. Daha ucuz olacağını da sanmıyorum. Kriz olduğu zaman göreceğiz fiyatları” diyor.

    
DOĞALGAZ UNUTULDU

Gökhan Terzi, Trabzon'da doğalgaza ayrılacak zaman yok diyerek farklı bir yaklaşım getiriyor, “Trabzonlunun o kadar çok sıkıntısı var ki kimsenin doğalgazı düşünecek hali yok. Başka şeylere zaman ayırmaktan bunlara fırsat kalmıyor. Kimi oy peşinde kimi başka şeyler peşinde… Aslında düşünülmesi gereken çok önemli bir konu. Trabzon'da aslında son dönemlerde çok işler yapıldı. Yollar yapıldı, Tekel binasının yapımı, alışveriş merkezinin açılması bunar yapılırken Doğalgaz insanların hayallerinde olan bir şey. Kimse kendini doğalgaza odaklamamış. Doğalgaz unutuldu”

    
PATLAMA HER YERDE OLABİLİR

Hülya Karadeniz ise doğalgaz patlamasından oldukça etkilenmiş, “Trabzon'da alt yapı yok. Trabzon'a gelmeme sebebi alt yapının olmamasından kaynaklanıyor. Siyasiler, belediye başkanı yöneticilerdir bunun sorumluları. Yaşanan patlama tamamen ihmalkarlıktır”


DOĞALGAZA MANİ SİYASİLER

Mustafa Bahadır, “Hala bekliyoruz. Kaç dönem oldu hala Trabzon'a doğalgaz gelemedi. Umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Bunun sebebi siyasiler. Yerel seçimlerden sonra belki bir değişiklik yaşanabilir. Zaten bilindiği kadarıyla ihalede bir sorun yaşanmış. Temennimiz doğalgazın bir an evvel gelmesinden yana”


DOĞALGAZA HALK SESİNİ ÇIKARMALIYDI

Celal Eroğlu, 'Halk olarak ne istedik ki ne versinler. Doğalgaz Trabzon'a gelse iyi olur. Rahatlık bakımından çok iyi olur. Bugüne kadar gelmemesinin tek sebebi yöneticiler değildir. Belki bizde halk olarak sesimizi biraz olsun duyurmalıydık. Ama bu eksiklik tamamen politiktir. Patlamalar insanların gözünü korkutmuyor çünkü bunlar tamamen ihmalkarlıktır. Sonuçta yıllardır kullanılan şey neden ilk defa sorun yaratsın ki. Tamamen ihmaldir bunun sebebi”


VEKİLLER HÜKÜMETİN TRABZON'UN DEĞİL!

Mehmet Güner, doğalgaza karşı olduğunu belirterek, “Ben doğalgaza karşıyım. Kömür gibi ısıttığını düşünmüyorum. Doğalgaz güzel ama kömür daha etkili diye düşünüyorum. Doğalgazın tek avantajı ocakta banyoda kullanılması. Kömür doğalgaz gibi patlamaz. Doğal gazın gelmemesi Trabzon'un kaderi oldu. Ben yine de Doğalgazın gelmesine çok sıcak bakmıyorum. 6 tane milletvekilimiz var ama hepsi göstermelik. Trabzon'da iş yapacak adamlar değil onların işleri hükümetle” dedi. 

HATIRLAYALIM!

Doğalgaz'ın Trabzon'daki son durumunu bir hatırlayalım. Haber61'in yaptığı araştırmada aldığı bilgilere göre, en son Kalkınma Bölgesi pilot bölge seçilmiş ve iki ay içinde burada doğal gaz verilmesi bekleniyor. Trabzon'a doğal gazın ancak gelecek kış verilmesi bekleniyor. Trabzon Makine Mühendisleri Odasını Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme Kursları açmış ve yaklaşık 150 civarındaki mühendis doğalgaz konusunda eğitime tabi tutulup yetkilendirilmiş.

Yorumlar (6)
Saffet Emir 12 yıl önce
Maşallah Bizde öle bir başbakan var ki Trabzon u geçip Doğalgaz Rizeye gidiyor sonra utanmadan oy istiyor
galafgalı 12 yıl önce
Trabzonlu olarak bize haklı yapıyorlar,Rizelilerin arkasından yürümeye devam etsinler,vah Trabzonum vah sen bunları haketmiyorsun .inşllah bundan Trabzonlu kardeşlerim ders almışlardır.
karsiyanlal 12 yıl önce
bunu göremiyonuz mu ? bizi dışa bağımlı kılıyorlar ; doğalgaz geşldiğinde her şeyi bir kenara koyup doğalgaz işleyişiyle ilgili araç gereçleri almak zorunda kalacaz ; kim rant alcak burdan ; bunun yanında bizim olmayan enerjiye bel bağlayacaz ; bizi bugün ısıtıp yarın üşütecekler ; hem de nasıl üşüme
kalecikli 12 yıl önce
yazık valla bugün rize ye,orduya,kars a bile geldiyse TRABZON a hayli hayli gelmeliydi doğalgaz bugün başbakan ın belediye başkanlarını açıkladığı konuşmayı izledim samsuna yaptığı çevre yolu raylı sistemi bursaya yaptığı metroları felan anlattı sayın başbakan eğer belediye kayırmıyosanız TRABZON a da güney çevre yolu,tren yolu veyahut akyazıyı yapardınız en azından bunların başlangıcı için bir adımda bulunurdunuz,kuru laftan başka...yani hizmet için illa ki sizin belediye mi kazanacak ülke sevginiz bumu sizin heryere eşit mesafede olmanız gerekmiyormu...
mahtilla 12 yıl önce
şu yorumları okuyunca gerçekten çok gülüyorum ya. Bilmeden, araştırmadan herkes konuşuyor.ben anlatayım da biraz öğrenin. Rize ve Trabzon için doğal gaz ihalesine eş zamanlı çıkılmıştır. Zaten bu 2 ilimizin dağıtım ihalesini de aynı Doğal Gaz Dağıtım Şirketi almıştır.Boru hattının döşenmesi sırasında Trabzonun hattını yapan müteaahit maddi sıkıntı sebebiyle işi bırakmış ve yeniden ihaleye çıkılmıştır. yeniden ihale süreci de 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. bunu herkes bilir.Trabzondaki gecikme bu yüzdendir. Başbakan a utanmadan oy mu istiyorsun diye seslenen arkadaş; sahil yolunu gördüğün halde, tanjant ı gördüğün halde, Trabzon un gelişen yüzünü gördüğün halde, nasıl oluyor da sen Başbakan a oy vermediğin için utanmıyorsun.Doğal gazın ilimize gelmesi bulunmaz bir nimettir. kışın nefes alınmıyor caddelerimizde. bir de gelin Ankaraya bakın. 4 milyonluk şehirde hava kirliliği diye bişey yok. ama 200 bin kişil Trabzon'da nefes alınmıyor.
Karaani 12 yıl önce
Sn.Mahtilla güzel teknik bilgiler vermiş,Fakat kendisi dahil hepimiz biliyoruzki bu bide gerçekler var.Üzerine düşülse çoktan gelirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@