Rize'de ilginç bir olay daha

Geçen 11 Ocak'ta merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu 170 camide yatsı ezanı sırasında Zeki Müren'in sesinden Türk Sanat Müziği şarkısı yayınlanınca şaşkına dönen Rizeliler, dün gece de gece kentte ‘Merkez, durum normal’ anonslarını dinledi.Olay dün saat

Bölgesel 02.05.2010, 15:35
Rize'de ilginç bir olay daha

Geçen 11 Ocak'ta merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu 170 camide yatsı ezanı sırasında Zeki Müren'in sesinden Türk Sanat Müziği şarkısı yayınlanınca şaşkına dönen Rizeliler, dün gece de gece kentte ‘Merkez, durum normal’ anonslarını dinledi.

Olay dün saat 21.00 sıralarında yatsı ezanı okunurken meydana geldi. Merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu Dağsu ve Şeyh camileri ile diğer bazı cami hoparlörlerinden, ezanın yanı sıra polislerin belli saatlerde yaptıkları çevrim anonsları da ezan sesine karıştı. Durum raporu veren polis ekiplerinin, ‘48 62 merkez, durum normal’, ‘48 68 merkez, durum normal’ şeklindeki anonsları kent sokaklarında yankılandı. Birçok kişi imamları telefonla arayarak durumu haber verdi.


İl Müftüsü İlyas Serenli ise anonsları duymadığını belirterek, “Ben yatsı saatinde Sahil Cami'nde ezan dinledim. Burada böyle bir ses duymadım. Merkezi ezan sisteminde bir camide duyulurken diğerinde duyulmaması olmaz. İlgili caminin hoparlörlerinden ya da amfisinden kaynaklanan bir arıza olabilir. Bu yönde bana bir şikayet gelmedi. Ancak yine de konuyu inceleteceğiz” dedi. Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş da polis telsiz konuşma frekanslarının bir başka sisteme sarkmasının mümkün olamayacağını belirterek konuyu araştıracaklarını söyledi.

Rize'de 11 Ocak 2010 tarihinde merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu 170 camide yatsı ezanı sırasında Zeki Müren'in sesinden Türk Sanat Müziği şarkısı yayınlanmıştı. Yaklaşık 3 dakika süren yayın daha sonra görevlilerin durumu fark edip merkezi ezan sistemini kapatmasıyla sona ermişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@