KTÜ'de basın açıklaması yapıldı

Döner sermaye paylarının düşürülmesi, hastanede çıkan yemekten para alınması gibi birçok sorunları olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen üyeleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi önünde toplanarak sorunlarına çözüm bulunmasını istediler. T

Bölgesel 27.11.2008, 14:23
KTÜ'de basın açıklaması yapıldı

Döner sermaye paylarının düşürülmesi, hastanede çıkan yemekten para alınması gibi birçok sorunları olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen üyeleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi önünde toplanarak sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Muhammet Birinci, beraberindeki Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar ve sendika üyeleri ile Farabi Hastanesi A Blok önünde basın açıklaması yaptı.
Tıp Fakültesi Dekanlığı, diş hekimliği ve Farabi Hastanesi bünyesinde görev yapan sendika üyelerinin birikmiş sorunları olduğunu belirten Birinci, sorunların giderilmesini istediklerini söyledi.

Sendikalarının yaptığı girişimler sonucunda döner sermaye oranının yüzde 100'den yüzde 150'ye çıkarılmasını sağladıklarını, ancak buna rağmen yüzde 80 olarak verilen döner sermaye payının yüzde 70'e düşürüldüğünü ileri süren Birinci, şöyle konuştu:
''Kanun hiçe sayılarak üniversite hastanelerinde ve diğer birimlerde çalışan personelimiz eksik döner sermayeye mahkum edilmek istenmektedir. Yapılan bu uygulamanın tek tanımı hukuksuzluktur. Kanunu hiçe saymaktır. Bu kanunun uygulanmaması nedeniyle sağlık çalışanları 150-300 YTL arasında her ay kayıp yaşamaktadır. Hiç kimsenin çalışanın alın teri olan bu parayı vermemek gibi bir keyfi uygulaması olamaz.''

Birinci, yıllardır ücretsiz olan yemek hizmetinin ücretli hale getirildiğini ve sağlık çalışanlarından çalıştıkları kurumda çıkan yemek için ücret alınmaya başladığını iddia ederek, ''Sağlık çalışanının menfaatine olan kanunu uygulamadan çekinenler, çalışanı daha da fakirleştirecek Maliye Bakanlığının bir yazısına anında itibar ederek çalışanları yemekten mahrum bırakmıştır. Bu uygulama hukuksuz bir uygulamadır'' dedi.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm vurdumduymazlıklara gerekli tepkiyi göstermeye devam edeceklerini ifade eden Birinci, sendikalarının sağlık çalışanlarının tüm sıkıntılarını ve çözüm yollarını bildiğini kaydetti.

Ellerinde çeşitli taleplerinin yazılı olduğu dövizler bulunan sendika üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
hümeyra 13 yıl önce
hem döner sermaye alacak hemde alın teri olacak :))))

yetmiyomu hala aldıkları

aç sefil yatan hastaların sırtından
eray 13 yıl önce
ya allah askına sağlık personelı yatmıs asaği döner kebap yıyor ohhhh....bız okullarda surunelım
dartanyan 13 yıl önce
1. Devletin onlara sağladığı malzeme, yer ve zaman dilimi içerisinde yaptıkları işten ötürü aldıkları maaşları olduğunu hatırlatırım. Döner sermaye için ne tür bir katkıları olduğunu, tıp fakültesinde çalışan bir sekreterle, mühendislik fakültesinde çalışan bir sekreterin aralarında yaptıkları iş açısından ne tür bir fark mevcut olduğunu öğrenmek isterim.2. KTÜ'nün hangi biriminde personele bedava yemek dağıtılıyor ki, onlara dağıtılsın? Bir kurum ya tüm çalışanlarına dağıtır, yada kimseye dağıtmaz.
ramo 6 ay önce
insanlarla sağlık açısından diyaloğa girdin mi de bol keseden atıyorsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@