Kivi üretimi arttı, kalite düştü

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Tarım İl Müdürü Adem Çekiç, artan üretim ile Rize'nin bu yıl Türkiye'de en fazla kivi üretimi yapılan il olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Ülkemizde ortalama 15 bin ton civarında kivi üretimi yapıldığını hatırlatan Ç

Bölgesel 05.11.2008, 15:39
Kivi üretimi arttı, kalite düştü

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Tarım İl Müdürü Adem Çekiç, artan üretim ile Rize'nin bu yıl Türkiye'de en fazla kivi üretimi yapılan il olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Ülkemizde ortalama 15 bin ton civarında kivi üretimi yapıldığını hatırlatan Çekiç “Geçtiğimiz yıl bunun 2 bin 500 tonu Yalova'da 2 bin 145 tonu ise Rize'de üretilmişti.

İlimizde geçtiğimiz yıllarda yapılan ve bu yıl ilk kez meyve verecek bahçelerle birlikte üretimimizin 3 bin 700 tona kadar çıkmasını hedefliyoruz. 3 bin 700 tonluk üretimle Rize Türkiye'de en çok kivi üretimi yapılan il olacak. Bu yıl üretimimiz artarken ürün gramaj kalitemizde düşüş oldu. Bilindiği gibi 90 gramın üstündeki ürünler kaliteli olarak kabul edilmektedir. Bu yıl toplanacak ürünlerin büyük bir bölümünün 90 gramın altında olacağı tahmin ediliyor” dedi.

Çekiç, Rize'de bu yıl kivi hasadına 15 Kasım tarihinden itibaren başlanılacağını belirtti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
hakan_fatih 13 yıl önce
arkadaşlar zaten olmayan bir kaliteden bahsediyoruz. rize'de kivi sadece özel konumdan dolayı yani dağlar arasındaki konumunun verdiği ılımanlık ile yetişir ancak bununla birlikte yurdumuzun en fazla yağış alan ili olması münasebetiyle de kivisi ekşi olur.... türkiye'de yalova kivisinin kalitesini kividen anlayıp da bilmeyen yoktur.... yalova kivisi hem kriter dediğimiz 90 gr barajının üzerinde hem de rize kivisinin yanından bile geçemeyeceği bir tada sahip. ne kadar çok ürettiğimiz elbette önemli ama sanırım esas kıstasımız kalite olmalıdır... yalova kivisine saygı lütfen... :) bir uzman :)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@