Karadeniz birinci sırada geliyor

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin organizesinde 2009 yılı içinde Türkiye'nin dört bir yanında 51 kişiye organ hakli yapıldı. Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Settar Ekinci, 2009 yılında 21 ili kapsayan bölgelerinde

Karadeniz birinci sırada geliyor

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin organizesinde 2009 yılı içinde Türkiye'nin dört bir yanında 51 kişiye organ hakli yapıldı.

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Settar Ekinci, 2009 yılında 21 ili kapsayan bölgelerinde 50 kişinin beyin ölümünün gerçekleştirdiği belirterek, 18 kişinin ailesinin organ bağışında bulunduğunu söyledi. Dr. Settar Ekinci, "Yapılan organ bağışları sonucu 32 böbrek nakli, 16 karaciğer nakli, 1 kalp nakli, 1 kalp kapakçığı nakli ve 1 pankreas nakli gerçekleştirildi. Söz konusu organlar, Samsun başta olmak üzere İstanbul, Trabzon, Erzurum, Antalya, Ankara, Adana ve Malatya illerinde 51 kişiye hayat verdi.

Yapılan 18 organ bağışından 13'ü Karadeniz illerinden yapıldı ve 7 organ bağışı ile Samsun birinci sırada yer alıyor. Samsun'u sırasıyla 3 organ bağışı ile Ordu, 2'şer organ bağışı ile Trabzon ve Sivas, 1'er organ bağışı ile Giresun, Erzurum, Artvin ve Erzincan takip ediyor. Organ bağışında bulunarak başka insanların yaşamasına destek veren ailelere minnet borçluyuz. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Dr. Settar Ekinci, Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin sorumluluk alanındaki illeri şöyle sıraladı: "Samsun, Amasya, Giresun, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Erzurum, Ağır, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli ve Sivas."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler