kebir reklamı

Gemiler tekrar Trabzon'dan hareket edecek

Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatta çığır açacak basitleştirilmiş gümrük hattı sistemi DKİB’in önerdiği Rusya’nın ülkemize yakın en önemli kapıları olan Tuapse Liman Gümrük İdaresi ile Kazbegi-Verhni Lars kara sınır kapısında kuruluyorGümrük ve Ticaret

Gemiler tekrar Trabzon'dan hareket edecek

banner197

Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatta çığır açacak basitleştirilmiş gümrük hattı sistemi DKİB’in önerdiği Rusya’nın ülkemize yakın en önemli kapıları olan Tuapse Liman Gümrük İdaresi ile Kazbegi-Verhni Lars kara sınır kapısında kuruluyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında yapılan protokol kapsamında, Türkiye’den Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatçılara bir çok avantajlar sağlayan ve ‘Yeşil Hat’ olarak tabir edilen Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’na dair protokol DKİB’in ısrarla önerdiği Tuapse Liman Gümrüğü ile Kazbegi-Verhni Yukarı Lars karayolu sınır kapısında kurulması sağlandı.

GEMİLER TEKRAR TRABZON’DAN HAREKET EDECEK

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yakın zaman içinde gerekli olan yazılım alt yapılarının kurulması ile işlemeye başlayacak Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Sistemi’nin ihracatçılara sağlayacağı bir çok faydanın yanında, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Trabzon’a da büyük katkı sağlayacağını söyledi. Gürdoğan, Trabzon ili önceki yıllarda olduğu gibi Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatta avantajlı konuma yükselerek, şehir dışına göç eden tarifeli gemi ve Ro-Ro’ların tekrar Trabzon’a geri dönüşü sağlanmış olacak” diye konuştu.

DKİB BÖLGE İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIMA İMZA ATMIŞTIR

Bu durumun Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin Bölge için büyük bir kazanıma imza atması olarak görülmesi gerektiğine değinen Başkan Gürdoğan, “Bu durum çok değerli Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayanı Hayati Yazıcı ve bürokratlarına yaptığımız ısrarlı başvurularımız sonucu başarılmış olup, bu konuda değerli Bakanımıza ihracatçılarımız adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Gürdoğan şunları söyledi:

SİSTEM İLE İŞLEMLER DAHA AZ MALİYETLE DAHA HIZLI GERÇEKLEŞECEK

“Rusya’nın Bölgemize yakın bu liman ve kapılarında Basitleştirilmiş Gümrük Hattının kurulması ihracatçılarımız bu sistemi kullanması ile gümrük işlemlerinin daha düşük maliyet ve hızla gerçekleşecek olmasından dolayı önemli bir rekabet imkanı kazandıracaktır. Ülkemizin ve Bölgemizin Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatına büyük katkı yaparak, ihracatımızın daha üst rakamlara ulaşmasını sağlayacak Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Sisteminin kurulması ile ticarette karşılıklı güven ortamının da tesis edilmiş olacak olmasından dolayı ihracatçılarımızın bugün için Rusya piyasasında yaşamış olduğu bir çok mağduriyetinde önüne geçilmiş olacak olması da büyük bir kazanım olarak  karşımıza çıkmaktadır.

Rusya'ya Yeşil Hat olarak tabir ettiğimiz bu BGH Sistemi; Rusya’ya karayolu ile gelen eşya için Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Triyebortniye Sınır Kapısında 15 Ekim 2013 itibariyle ve Rusya'nın Gürcistan sınırındaki Ülkemize en yakın karayolu kapısı olan Yukarı Lars Kara Sınır Kapısında 1 Ocak 2014 itibariyle ve denizyolu ile gelen eşya için de Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Tuapse Limanı Gümrük İdaresinde 15 Ekim 2013 itibariyle uygulamaya geçileceği yapılan protokol kapsamında yetkililer tarafından açıklanmıştır. 

BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI’NİN FİRMALARA SUNDUĞU İMKANLAR

BGH, iki ülke arasında yapılmakta olan ticaretin güvenli, sürdürülebilir, rekabetçi, önceden bilenebilen maliyet hesaplamalarıyla, belirlenen süre içerisinde, risksiz yapılması ve bunun yanısıra kayıtlı bir dış ticaretin oluşması için gereklidir.

Sistem, sunulan bilgi türüne göre farklılık gösteren 2 farklı kolaylık uygulaması öngörmektedir. BGH sistemine dahil olan ve Form A belgesini doldurarak, ön bilgi değişimi çerçevesinde fatura kıymeti ve tarife kodu da dahil olmak üzere güvenilir bilgi sunan ihracatçılar, BGH Protokolünün 2. Maddesinde sayılan aşağıdaki kolaylıklardan faydalanacaklardır: Gümrük noktalarında öncelik. Mümkün olması halinde, ayrı hatların kullanımı ile gümrükleme zamanının kısalmasına yol açacak şekilde kolaylaştırılmış gümrük işlemleri. Kaçakçılıkla ve gümrük suçları ile mücadele gereklilikleri dışında gümrük muayenesinden muafiyet. Dış ticaret işlemlerinde banka garantisini kullanma imkanı. Eksik belge sunması. Bilahare bu eksik belgelerin tamamlanacağına dair taahhütte bulunulması halinde işlemlerin hızla tamamlanabilmesi evrakların daha sonra tamamlanabilmesi.

LOJİSTİK’E DE KATKI SAĞLAYACAK

Gürdoğan bu arada Doğu Karadeniz Bölgesinin bir Lojistik üs haline getirilmesi konusunda verdikleri uğraşlardan birisi olan Sürmene-Çamburnu tersane dolgu sahasında Lojistik Merkezin kurulmasına da bu durumun büyük katkı sağlayacağına vurgu yaparak, “Ülkemizden Rusya Federasyonu’na  yeşil hat-Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Sistemi üzerinden sevkiyat yapmak isteyen ihracatçıların Trabzon ilini tercih edecek olmalarından dolayı bu işlemlerinde düzenli olarak bir Lojistik Merkezinde üzerinden yapılmasının gerekliliği, Lojistik Merkezin bir an önce kurulmasını da hızlandıracağı düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MURAT BAŞKAN - 4 yıl önce
trabzon limanı ekonomik ömrünü bitirmiştir. ağır tonajlı gemiler harici bütün deniz araçları yanşmakta.GEÇEN takamla limandan içeri girdim az daha motor kuma değiyordu ANLAYANA