Forum Trabzon toplandı

Ekonomik kriz nedeniyle koşulların değiştiğini öne sürerek, kiraların düşürülmesi isteğiyle bazı iş yeri sahiplerince dün Forum Trabzon'da başlatığı kepenk kapatma eylemi bugün de sürdü. Gelişmeler üzerine Trabzon'a gelen Multi Turkmall Üst Yöneticisi (CE

Bölgesel 11.11.2008, 17:09
Forum Trabzon toplandı
Ekonomik kriz nedeniyle koşulların değiştiğini öne sürerek, kiraların düşürülmesi isteğiyle bazı iş yeri sahiplerince dün Forum Trabzon'da başlatığı kepenk kapatma eylemi bugün de sürdü.

Gelişmeler üzerine Trabzon'a gelen Multi Turkmall Üst Yöneticisi (CEO) Levent Eyüpoğlu, Forum AVM İştirakçileri Derneği üyeleriyle soruna çözüm bulmak için bir araya geldi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından bir açıklama yapan Eyüpoğlu, Türkiye'de perakende sektörüne en büyük desteği veren firma olduklarını belirterek, amaçlarının esnafın işini zorlaştırmak olmadığını söyledi.

Eyüpoğlu, iş merkezindeki esnafa ellerinden geldiğince kolaylık sağladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bu tip yerlerde yılın her zamanı iş potansiyeli aynı olmaz ve bu gibi iş yerlerinde kar oranları iki yıldan sonra başlar. Kaldı ki burası yeni açılmış bir iş merkezi. O nedenle iş yeri sahipleri paniğe kapılmış olabilir.

Kira konusunda sıkıntıları var. Fakat ortada yapılmış bir sözleşme var. Biz yine de bu arkadaşlarla tek tek görüşüp çözümler üretmeye çalışacağız.''

Bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 20 adet iş merkezi açtıklarını belirten Eyüpoğlu, şunları söyledi:

''Bu yerlerde de bu gibi sorunlar yaşamıştık. Ama bunlar aşılmayacak sorunlar değil. Kira konusunda arkadaşlarımıza gerekli kolaylığı gösterdik. Eylül ayına kadar kazandıkları ciro üzerinden kira aldık. Aradan iki ay geçti.

Biz yine de bu konuda elimizden geleni yapacağız. Kepenk kapatarak bu iş çözülmez. İş yerlerini açmayan mağaza sahipleri, sözleşme gereği suçlu duruma düşerler. Yapılan sözleşmede mazeretsiz olarak 2 gün iş yerini açmayan iş yeri sahipleri için cezai hükümler var. Biz sözleşmedeki şartlara uyuyorsak, onlar da uymakla yükümlüdürler.''

İlk görüşmede bir sonuca varamadıkları öğrenilen iş yeri sahipleri ile Multi Turkmall yetkilileri, yeni bir toplantıya daha başladılar.

Bugünkü toplantıların ardından sorunların çözülmesi ve yarın Forum Trabzon'daki tüm iş yerlerinin açık olmasının beklendiği kaydedildi.

Bu arada Forum Trabzon'a gelen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Eren, Eyüpoğlu ile bir görüşme yaptı.

Eyüpoğlu'ndan esnaf için destek beklediğini ifade eden Eren, ''Sonuçta iş merkezinin başındaki insan da Trabzon'lu. O da yaşanan gelişmelerden rahatsız. Elinden gelen desteği vereceğini biliyoruz. Esnaf arkadaşlarımız paniğe kapılmasınlar.

Herkes işinin başına dönsün. Bu çözümlenmeyecek bir mesele değil'' diye konuştu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@