Fındıkta rekolte tartışması

Fındık Rekolte Tespit Komisyonu Üyesi, Ordu Üniversitesi (ODÜ) Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Turan Karadeniz, "Rekolteyle ilgili arazilerde yapılan tüm çalışmalara saygı duyuyoruz. Ancak bazı rekoltelerde bildirilen tahminlerin otel lobile

Bölgesel 14.07.2008, 18:54
Fındıkta rekolte tartışması
Fındık Rekolte Tespit Komisyonu Üyesi, Ordu Üniversitesi (ODÜ) Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Turan Karadeniz, "Rekolteyle ilgili arazilerde yapılan tüm çalışmalara saygı duyuyoruz. Ancak bazı rekoltelerde bildirilen tahminlerin otel lobilerinden yapıldığı görülüyor" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından oluşturulan Fındık Rekolte Tespit Komisyonu'nda görev alan Prof. Dr. Turan Karadeniz, arazide yapılan her türlü teknik çalışmaya saygı duyduklarını ancak otel lobileri ve yönetim kurulu odalarından yapılan tahminlerin gerçeği yansıtmadığının görüldüğünü belirtti. Rekolte tespit çalışmaları öncesi telaffuz edilen rakamların çalışma sonrasıyla arasında büyük farklılıklar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadeniz, "Rekolteyle ilgili arazilerde yapılan tüm çalışmalara saygı duyuyoruz. Ancak bazı rekoltelerde bildirilen tahminlerin otel lobilerinden yapıldığı görülüyor. Çünkü bizim arazide yaptığımız çalışmaların çok çok üzerinde rakamları telaffuz ettiler. Bunlar eğer arazi çalışmaları ve tekniğine uygun çalışmalar olsaydı bizim rakamlarımıza yakın olurdu" dedi.

Rekolte tespitinin teknik bir çalışma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turan Karadeniz, şöyle devam etti:
"Teknik çalışma fındığı hemen sayıp çarpma bölme işlemi değildir. Çotanaktaki ortalama fındık ne olacaktır bunun bilinmesi gerekiyor. Sağlam fındık oranını tespit etmek gerekmektedir. Çotanağın ne kadarı fındığa dönüşecektir, bunun hesabının iyi yapılması gerekiyor. Yine haziran ayı meyve dökümünün ön görülmesi gerekiyor. Bizim yaptığımız çalışmalara göre 115 fındıktan, 17 tanesi dökülmektedir. Bu rakam daha da artabilir. Dolayısıyla dalların fındıktan yere eğilmesi bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan daldaki sağlam fındığın harmana inmesidir. Harmandan çuvala konularak pazarlanabilir rakamın elde edilmesidir."
Yorumlar (1)
karsiyanlal 12 yıl önce
bende bahçeleri dolandım ve karşıma şu rakam çıktı 873 bin ton 781 kilo 26 gram + - 100 kilo :))) ya ne kadar çok manken var haber olmak için uğraşan pardon prof.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@