kebir reklamı

Aile Hekiminize sahip çıkın

Trabzon Aile Hekimleri Derneği (TRAHED) Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Rıza Güner yaptığı açıklamada 19 Temmuz 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu yönetmelik değişikliği ile Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına acil ve 112 nöbetlerin

Aile Hekiminize sahip çıkın

banner197

Trabzon Aile Hekimleri Derneği (TRAHED) Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Rıza Güner yaptığı açıklamada 19 Temmuz 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu yönetmelik değişikliği ile Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına acil ve 112 nöbetlerinin önü tamamen açıtığını belirterek ''sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı aile hekimliği uygulaması, Aile Hekimlerinin hastanelerde nöbetçi hekim dolgusu olarak kullanılmak istenmesi nedeniyle bitirilme noktasına geldi'' dedi.

Güner açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü;


''Vatandaşların sağlık sisteminden en çok memnun oldukları Aile Hekimliği Uygulaması’nın geleceği karardı... Aile hekimliği uygulamasını dolgu malzemesi olarak görüp, başarısız yönetim anlayışı ile idare edilemeyen Hastanelerde, acil hekimlik görevi vermeye çalışan yeni düzenlemeleri kabul etmiyor ve yetkilileri uyarıyoruz,
Aile Hekimliği biterse vatandaş memnuniyeti de biter.


Bugüne dek koruyucu sağlık hizmetlerinde çok başarılı olan, aşı oranlarında Avrupa ortalamasının üzerinde (% 97 başarı oranı) bulunan, anne ve bebek ölümlerini yarı yarıya azaltan, halkın sağlık sisteminden memnuniyetinin % 80'e çıkmasını sağlayan aile hekimliği uygulamasında geri adımlar atılmaya başlandı. Atılan geri adımlar ve aile hekimliğinden vazgeçilmesi ile Aile hekimliğinden olduğu kadar geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlık kontrolleri, bulaşıcı hastalıklardan koruyucu aşıları, erişkin vatandaşlarımızın kronik hastalıklarının yakından takip ve tedavileri aksayacak, vatandaş memnuniyetinden geri dönüşler başlayacak, sağlık sisteminden halkın memnuniyeti azalacaktır.


Hastane acilleri ve 112’lerdeki personel eksiğinin kapatılması için kullanılmak istenen Aile Hekimlerine ve  Aile Sağlığı Çalışanları’na nöbet sonrası izin de verilmeyecektir. Bu nöbetler haftalık çalışma saatlerinin üzerine eklenmektedir. Bir gün önce nöbetten çıktığından bitkinlik içinde, hastalarınca ulaşılamaz olacak. Sabahleyin muayeneye gelen Ayşe teyze yorgun ve bitkin bir aile hekimi ile karşılaşacak. Aşılamalar, izlemler, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri aksayacak, vatandaş memnuniyeti azalacaktır.

1.20130722130156.jpg


Vatandaşlarımıza da seslenmek istiyoruz;


Aile hekimliğinde sona geliniyor.
Eski sağlık ocağı sistemine dönmemek için lütfen Aile Hekiminize sahip çıkınız.
Biz Aile hekimleri ve  Aile Sağlığı Çalışanları her zaman hastaların yanında olacağız. Zamanımız ve gücümüz yettiğince onlar için çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın hiçbir ülkesinde Aile hekimlerine ve  Aile Sağlığı Çalışanlarına başka bir kurumda başka bir görev yaptırılmamaktadır… Bunun bir örneği yoktur.


Sağlık Bakanlığı 2013 yılı başında yayınladığı yönetmelik ile Aile Hekimlerine hangi şartlarda hastanelerde nöbet tutturulabileceğine dair kriterler belirlemişti. Oysa şimdi yapılan değişiklik ile önceki kriterler ortadan kaldırılarak muallak cümlelerle tüm inisiyatif sağlık bakanlığının tekelinde toplanmıştır. Bu kabul edilebilir ve demokratik bir ülkeye yakışır bir uygulama değildir. Bizde bunu kabul etmiyoruz. Son kez uyarıyoruz.!
Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkın.


Halkın sağlığı için Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkmaya ve Halkın yanında olmaya devam edeceğiz. Gerektiği noktada, Hukuksal ve Eylemsel tüm haklarımızı kullanacağımızı ve bundan geri adım atmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.''


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.