2023 yılından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret 8 bin 506 olarak ilan edildi. Açıklanan asgari ücrete muhalefet şerhi koyan Türk İş’ten açıklama geldi.

Duyurulan asgari ücretin işçilerin ve kamuoyunun beklentisini karşılamadığını ifade eden Türk İş ayrıca taleplerinin dikkate alınmadığını ifade etti.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Külliye'de işveren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücretin 8 bin 506 olduğunu duyurdu.

Daha önce yaptığı açıklamada 9 bin liranın altında olduğu takdirde imza atmayacaklarını ve masaya katılmayacaklarını belirten Türk-İş basın toplantısına katılmadı. Türk İş ayrıca açıklanan asgari ücrete muhalefet şerhi koydu.

Açıklanan asgari ücretin ardından Türk-İş basın açıklaması yaptı. Duyurulan asgari ücretin işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlendiğini belirten Türk-İş komisyonda görev yapan işçi kesiminin karar toplantısına katılmadığını hatırlattı.

Açıklanan rakamın kamuoyu ve işçilerin beklentilerini karşılamadığını söyleyen Türk-İş çalışanların satın alma gücünün azaldığına dikkat çekti.  “Çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba gösterdiklerini ifade eden Türk- İş taleplerinin dikkate alınmadığını ve çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmadığı belirtildi.

"KAMUOYUNUN BEKLENTİSİ KARŞILANMADI"
Türk İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti oy çokluğuyla,  işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. Komisyonda görev yapan işçi kesimi karar toplantısına katılmamıştır. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda,  2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir.

Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.      

"TALEBİMİZ DİKKATE ALINMADI"
Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle  “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.

Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır.

Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı. 

"TÜİK ÇALIŞMA YAPMAKTAN KAÇINDI"
Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır. ”