alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Ağaoğlu kongrede konuştu, Eskişehir'e imza cevabını verdi!

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu genel kurulda açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor 30.06.2021, 13:25 30.06.2021, 13:41
Ağaoğlu kongrede konuştu, Eskişehir'e imza cevabını verdi!

Haber61 Spor Servisi

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bordo mavili kulübün olağan genel kurulunda açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu finansal durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan ayrıca Eskişehirspor’un transfer perdesini açmak için Trabzonspor’dan imza istemesi konusuna da yanıt verdi.

Ağaoğlu konuyla ilgili olarak “Trabzonspor şampiyonlukları kaybettiği zaman, canlarını kaybeden insanların hakkını kim kime helal edecek.  Bugün hepimizin ortak kanaatı olan bir eylemin içerisinde bulunan bir kulüp 310 bin Euro ödeyip de transfer penceresini açamıyorsa bu onların sorunu. Bu o gün hayatını kaybeden Mustafa’nın davasıdır Ahmet Ağaoğlu’nun davası değildir.” İfadelerini kullandı.

Ağaoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Biz otel lobilerinde kulübünü eleştiren camialardan değiliz. Yapılan eleştiriler ne şekilde olura olsun yönetim kurulu olarak hepsinin başımın üstünde yeri var. Kulübün en önemli organı genel kuruldur. Finansal olarak yaşadıklarımız ve sportif başarı başta olmak üzere çektiğimiz sıkıntılar ortada. Biz buna istinaden ilk iş olarak gelirin belli bir kısmının üzerinde harcama yapılırsa yönetimin sorumluluğundadır gibi düzenleme yaptık.

Transfer döneminde yapılan transferler ve kulübün bütçesi ile örtüşüp örtüşmediği konusunda bir sunum yapacağım. Aldığımız dönemden bu zamana oyuncu giderleri 40 milyon Euro’dan 19 milyon Euro’ya düştü. Aldığımız son 4 oyuncunun maliyeti de 5 milyon Euro. Günümüz futbolunda maalesef imza parası bir şey var. İmza parası vermek istemiyorsanız oyuncu almazsınız.  Net transfer gelirimiz 20 milyon Euro. 2017-2018 sezonunda transfer dilen bir oyuncunun 3 yıllık toplam maliyeti 22 Milyon Euro. Bu noktaya böyle geldik. Net borçlar 2017’de 182 Milyon Euro ile zirve yaptı. Geldiğimiz noktada 113 Milyon Euro.  Biz banka borçlarından kaynaklanan 160 TL faiz ödemesi yapan tek kulübüz. Yeniden yapılandırma diğer 3 kulübün istediği bir şeydi. Yapılan çalımalar sonunda 4 kulübün borcu yeniden yapılandırıldı. 

Trabzonspor  Sportif AŞ’nin sermeye artırımı bugün itibariyle 500 milyon TL. Borsa da Trabzonspor hisse senedinin değeri bugün itibariyle 10 katın üzerinde değer artışı sağlayarak 1.4 Milyar TL oldu. 2019-2020 sezonu Mart Nisan mayıs pandemi dönemine rağmen 61 Milyon TL ciro yapıldı. Mağazacılığa ve ütün satışına büyük önem verdik. 2020-2021 tamamen pandemi etkisinde kalmıştır. Bu sene itibariyle hedefimiz 300 bin forma satışı. Bunu gerçekleştirmek zorundayız. Trabzonspor kulübü her sene bir oyuncusunu yetiştirerek yada geliştirerek satmak zorundadır. 

2013’ten beri genel kurullarda onay alınan bütçeler 2020’de 80 Milyon Euro’ya kadar düştü. Yılar itibariyle gelirlere bakıldığında çok büyük değişiklik olmadı. Asıl değişikliği 2018’de 11 Ağustostan sonra yaşadık Trabzonspor’un gelirleri TL bazında yüzde yüzün üzerinde bir atış sağlamış olmasına rağmen Euro bazında neredeyse kafa kafaya.  Eğer yarışın zirve mücadelesi içinde değilseniz altyapı ile devam edilir. Ama zirveden uzak mücadele ederseniz size kimse sponsorluk vermez. 5-6 sene kendi yağınızla kavrulmak gibi bir sürece girersiniz ama ödemeleriniz de zorlanırsınız. İsminizin büyüklüğünü zirve mücadelesi ile devam ettirme zorunluluğunuz var.

Avrupa kupalarına katılamamamızın nedeni 2016-2017-2018 yıllarında bizden öneceki yönetimin yaptığı bir mütabakat anlaşması vardı. Trabzonspor’un borcunun kademeli olarak 5 Milyon Euro’ya düşürülmesi gerekiyordu. Gelinen noktada sözleşmenin 1’ 10 oranında ihlal edildiği belirtildi. UEFA’da savunmamızı yaptık. Kesinleşmiş cezaya rağmen önümüzdeki 6 ayda 55 milyon Euro’luk zararın 5 milyon Euro’ya düşürülmesi nezdinde ek süre verildi aynı zamanda gelirlerimizin bir kısmına el konulması kararıyla. UEFA yaptığı incelemede 55 Milyon Euro’dan 17 Milyon Euro’ya düşürmüşüz. UEFA’ya Trabzonspor’un maddelerinin uygulamaya konulması noktasında baskı yapıldı. Baskı yapan isimleri de gelişmelere göre açıklayabilirim. Yapılan incelemelerde vergi affını yaparsanız biz bunu kabul ederiz. Ancak yapmamıza rağmen yine bir baskı ile kabul etmediler ve bize ceza verdiler. CAS’da yapılan toplantı sonrasında Kupa finali sonrasında karar açıklandı ve CAS kararı onayladı. 

Ben bir şahsı yada kulübü koruyacak olsam bunu söylemem. Benim koruyacağım kollayacağım tek kulüp Trabzonspor kulübüdür. Faal durumdaki başkana her şeyi söyleyebilirsiniz ama benden önceki bütün başkanların Trabzonspor kulübünün çıkarları doğrultusun dışında hareket ettiğini düşünmüyorum. Bu şahıs UEFA’da hala faal olarak hizmet veren bir kişi. Orada UEFA çalışanının şahsi olarak ifadesi var. Ben bilinmesi açısından söyledim. 

Bu kulüp şampiyonlukları kaybettiğinde canlarını kaybeden insanların haklarını kim kime helal edecek. Bugün Trabzonspor kulübü ile alakalı olarak bir takım tasarrufların içinde olan insanlar keserin,sapın ve o hesabın bir gün döneceğini düşünerek hesaplarını yapacaklar. Bugün o kulüp 310 bin Euro’yu ödeyip o pencereyi açamıyorsa bu onların sorunu. Bu iş alacak verecek işi değildir, farklıdır. Bu o gün hayatını kaybeden Mustafa’nın davasıdır, Ahmet Ağaoğlu’nun davası değildir.


Yorumlar (21)
Faik 6 ay önce
İşte Allah'ın adaleti budur .Fener'i şampiyon yapmak için bir yerleriniz yırtanlar şimdi 310 bin EURO için bize yalvarır oldular.Gidin o parayı uşaklık yaptığınız kulüpten alıp ödeyin.
mavi 6 ay önce
Başkan bu sezon ŞAMPİYONLUK uzak degil zaten tff nin 3 ist ibb takımları ş.ligi gelirlerini cebe indirdirip ülkeyi rezil kepaze ettiler çok övündükleri şikecigs 38 maçta 2 galibiyet almış utanmadan şikecitff bunları şampiyon yapmak için çok uğraşıyor lakin bu sezon ipleri gevşetebilir bilir şikecitff mhk çünkü şampiyon olan takım direkt ş.ligine katılamama durumu var yani balyaları cebe indiremiycekler eğer şike yapmaya bu sezon tff mhk ara verirse ts şampiyon olur diğeri ihtimalde ts söke söke şampiyonluğu ist cuntasından bu sezon ts alacaktır.
Erdem 6 ay önce
Dediğin doğru. Aynı kişiler yine yönetimde ise daha beter olsunlar fakat şuan eski yönetimi ve şikeyi tasvif etmeyenler başta ise çok bi kinim olmaz benim. Bu sene sivas fenevi şampiyonluk haftasında yendi, bunu maç öncesi biri dese inanmazdım. Demek ki ikili ilişkiler bu şike yapmada en büyük etken. Yani yöneticilerin bireysel ilişkileri.
TS 6 ay önce
2010 11 maçı nda eskişehir real gibi oynuyor sezer vardı maradona ya bağlamış kendini nasıl oynuyorlar sırf şikecifb ye komple çalışıyorlardı neticede ts puan kaybetti sezer şikecifb ye transfer oldu eskişehir 2.3. Lig derken tarihinin karanlık sayfalarına gömüldü, başkan ağaoğlu gerekli olması gereken açıklamayı yapmıştır şu bir gerçektir ts TEK büyük dür, ts şampiyonluga oynadığında olması yakın olasılık olduğunda 3 ist takımı artı ibb tek oluyor anadolu kulüpleri 3 ist takımına yol geçen han ı , ts a real oluyorlar dolasıyla lig de akyazıda maçlarda ts a farka gittiğinde misal 5 6 gol attığında yeter tezahüratı taraftar yapmayacak kayseri maçında yapımıştı gerek yok rakibe alkış vs gerek yok , ts rakibe gol atabildigi kadar atıp gönderecek.
devran 6 ay önce
asla eskisehiri affetmeyin biz cok cektik onlar belasini buldu amatörö gitsinler herkes cezasini bulsun trabzonun cok hakki yendi maci satarken gülüyorlardi ya
Oğuz 6 ay önce
Trabzonspora dik durmak yakışır.Net katılıyorum.
tr 6 ay önce
Kuruş kuruş Buca'nın yanına gitsinler...
onur 6 ay önce
helal başkan
TRABZONLU GENÇ#AĞAOĞLU BAŞKAN TRABZONSPOR ŞAMPİYON 6 ay önce
Başkanım konuşmanızda en fazla başkanlıktan atılırım demiştiniz.Bu kulübün içinde siyaset olduğunu da belirttiğiniz için teşekkürler.Bu bir iddiaydı ama sizin sayenizde doğrulandı.İNŞALLAH Avcı-Ağaoğlu el ele TRABZONSPOR her alanda yükselmeye.Yolun sonu şampiyonluk İNŞALLAH.Şimdi gerçekten destek zamanıdır.Eleştirilerimiz yapıcı olacak.İNŞALLAH da yolun sonu kırmızı ve mavi meşalelerle şampiyonluk kutlama olacak.
veysel 6 ay önce
Şimdii eski dostlar..!! toplanıp aralarında para toplar bu parayı oderler :):)
Agasar 6 ay önce
A Eskişehir iflasmı etmiş bi tekmede siz vurun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@