banner556

Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

Uzmanların, koronavirüse karşı koruyucu özelliği ile önerdiği karalahanaya ilgi arttı.

Trabzon 15.03.2020, 09:01 15.03.2020, 09:16
Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

Karadeniz Bölgesi'nin lezzetleri arasında yer alan ve haşlama, sarma gibi çeşitli yemekleri yapılan 'karalahana', bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan koruyor. Uzmanların, koronavirüse karşı koruyucu özelliği ile önerdiği karalahanaya ilgi arttı.

Karadeniz Bölgesi ile özdeşleşen ve sarması, haşlaması gibi birçok lezzetli yemekleri yapılan 'karalahana' içerdiği vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan koruyor. Uzmanların, A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir açısından oldukça zengin olan ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle önerdiği karalahanaya ilgi arttı. Pazarda vatandaşlar sebze alışverişlerinde ilk tercihi karalahana olmaya başladı.

Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

Diyetisyen Dr. Hüseyin Saral, salgın hastalıklara karşı bağışıklığın kuvvetli olmasının doğrudan beslenme ile alakalı olduğunu söyledi. Saral, "Küresel bir salgından bahsediyoruz. Bizim bununla başa çıkmamızdaki en önemli silahlarımızdan biri de sağlıklı beslenme. Besin çeşitliliğini iyi oluşturmamız, yeterli ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Virüslerle savaşmada birçok etkin yöntem var. Sağlıklı beslenme bunlardan birisi. Vitamin ve mineral takviyelerini güzel yapmamız gerekiyor. Çinko, C vitamini ve omega 3’ten zengin beslenmemiz lazım. Sebze ve meyveleri çeşitlendirmemiz lazım. Baharatlardan zencefil, zerdeçal ve karabiberi kullanmamız lazım” diye konuştu.

‘KARALAHANA VİRÜSLERLE SAVAŞMADA EN ETKİN SİLAH’

Karadeniz Bölgesi’nde yaşamanın ayrıcalık olduğunu ve birçok yararlı besini temiz topraklarda, temiz havada yöre insanının kendisinin yetiştirdiğini söyleyen Saral, "Karalahanaya da ayrı bir parantez açarsak kendi topraklarımızda yetiştiriyoruz. Bu bizim için büyük bir güç. Çünkü karalahananın virüslerle savaşmada oldukça etkisi var. Toksinleri vücuttan atıcı etkisi var. Kanda dolaşan serbest radikaller, keton cisimciklerle savaşıyor. C vitamininden çok zengin, folik asit kaynağı ve beta karatenden zengin bir besin olduğu için karalahanayı tüketebiliriz. Bölgemizde yaygın olan tiroid probleminden dolayı karalahananın tüketiminde ufak bir sınırlama gerekiyor. Ona dikkat ederek kullanmakta fayda var. Onun haricinde mükemmel bir virüslerle savaşıcı besin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle insanlar dışarıya çıkmamak için evlerinde bir takım karbonhidrat kaynağı besinleri stok yapıyorlar. Benim önerim mutlaka dolabımızda sebze ve meyveleri bulundurmamız gerekiyor. Menülerimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Sebze ve meyveleri bu anlamda etkin kullanmakta fayda var” dedi.

Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

Kendi tarlasında yetiştirdiği ürünleri pazarda satan Leyla Kara, "Lahana virüsten korur. Kendi ürünümüz, kendimiz temiz bir şekilde doğal yetiştiriyoruz. Herkes marketlere akın edip, tuvalet kağıdı, kolonya alıyor. Biz hiç markete gitmedik. Lahana yiyerek büyüdük. Gidin bakın köylerimize yaşlı ninelerimiz bile dimdik ayakta. Sağlıklı ve temiz beslenmek şart. Biz lahanayı mutfağımızdan eksik etmiyoruz. Lahananın dolmasını, içli pidesini, kavurmasını her şeyini yapıyoruz. Çeşit çeşit yiyoruz. Şimdiki gençler lahana nedir bilmiyor. Pizza, hamburger yiye yiye sonumuz böyle oldu” diye konuştu.

‘KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN İYİ BESLENMEK ŞARTI’

Koronavirüsün yayılmasında en az riskin Karadeniz’de olduğunu savunan pazarcı esnafı Emine Kara ise, "Koronavirüsten korunmak için iyi beslenmemiz lazım. Sebzenin, lahananın vitamini fazla. Makarna filan öyle mi? Lahana vücudu, bağışıklık sistemini güçlendirir. En az risk Karadeniz’de çünkü sürekli sebze ve lahana yiyoruz. Sağlıklı beslendiğimiz için koronavirüs bize gelmez. Lahanayı çiçek açmadan toplayıp haşladım. Limon, zeytinyağı, pul biber, bol sarmısaklı kahvaltılarda yesinler. Virüsten korur. Lahananın yemeğini de bol bol yiyoruz. Herkese öneriyorum” dedi.

Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

‘LAHANA HER ZAMAN FAYDALI'

Hazır gıdaların zararlı olduğunu belirten Zahide Yılmaz, “Lahana her zaman faydalı. Herkes daha fazla yesin. Burada lahananın çorbası, dolma, kavurma, tavasını yaparız. Eskilerimiz karalahana ile büyüdü. Hiçbirinde hastalık yok. Yeni nesil bisküvi, çikolata yiyor. Küçük bir hastalıkta yıkılıyor. Bu bir gerçek. Lahana yemeyi öneriyorum” diye konuştu.

Ayşe Demir ise, “Biz lahana ile büyüdük. Lahananın çorbasını, dolmasını, her şeyini yapıyoruz. Lahana koronavirüsten korunmak için birebir. Koronavirüsten korkmayın. Sağlıklı beslenin. Düzgün beslenene mikrop işlemez” dedi.

Uzmanından koronavirüs uyarısı! Karalahana

Yorumlar (10)
Sercan Aydoğan 11 ay önce
O zaman bana hiç bişey olmaz gunde 3 öyün pancar
corbasi sarma turşusu yiyorum ????
hacı 11 ay önce
pancar, sırgan, hamsi, balık, darı ekmeği milli ve yerli yiyeceklerimizdir.
Ömer ETİŞKEN 11 ay önce
32 senedir yiyoruz kara lahana bizde ise gara mancar BARTIN şivesi ile
Amele 11 ay önce
Ozaman herkes lahana yesin hic kimse hasta olmaz
musti 11 ay önce
kellepaçada iyigelur mubarek koronalahana antibiyotikmiş be
KADER MAHKUMLARI DERNEKLERİ BAŞKANI NEJDET YÜKSEL 11 ay önce
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ CEZAEVLERİ TIKA BASA AĞZINA KADAR DOLMUŞ TAŞIMIŞTIR TOPLUMUN HEPSİ MÜKERRİR CEZA ALMIŞ SİZDEN RİCAMIZ BİR AF ÇIKACAKSA MÜKERRİR TEKERRÜR DİYE AYRIM YAPILMASI ÜZÜCÜ BİR TAPLO OLUR HUKUK DEVLETİ OLARAK EŞİT OLMALIDIR ÇIKACAK OLAN AF EŞİT OLSUN SADECE VATAN HAİNLERİ HARİÇ EROİN SATICILARI HARİÇ CİNAYET ZANLILARI HARİÇ OLMAK ÜZERE KALAN TAPLODA TÜM TEKERRÜR MÜKERRİR MAHKUMLAR İÇİN BİR ŞANS VERİLMESİ HAKKANİYET'Lİ OLACAKTIR GENEL AF MÜJDESİ BEKLİYORUZ AKPARTİLİYİZ TEŞEKKÜRLER
Ayvaz 11 ay önce
Başka nerelerde şubeniz var acaba
Mine can 11 ay önce
Karalahanayı sevmeyenler ne yesin en salıklı korona virüsüne ne dir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@