Trabzon Farabi Hastanesi kaderi ile başbaşa bırakıldı

Verdiği hizmetle Türkiye’nin sayılı hastaneleri arasında yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi kaderi ile başbaşa bırakıldı.

Trabzon Farabi Hastanesi kaderi ile başbaşa bırakıldı
banner432

Haber61 – Haber Servisi – Emrah Paça - Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Sağlık uygulama ve Araştırma Merkezi konumundaki, bölgede Trabzon başta olmak üzere Artvin, Rize, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan vb. illerde yaklaşık olarak 4 Milyon nüfusa hizmet veren Farabi Hastanesi sıkıntılarla boğuşmaya devam ediyor.

SON KALE

Hastane hakkında ortaya atılan birçok olumsuzluğa rağmen hizmetini sürdüren Farabi Hastanesi, insanlara şifa dağıtmaya devam ederken Trabzon’daki ve çevre illerdeki hastaların son nokta olarak geldiği, daha uzak şehirlere giderek maddi ve manevi kayıplarının önüne geçilmesini sağlıyor.

54 İLİ GERİDE BIRAKTI

Doğu Karadeniz Bölgesindeki diğer sağlık kurumlarında sorunu çözülemeyen, teşhis konulamayan veya tedavi edilemeyen hastaların sevkedildiği tam donanımlı tek 3. Basamak Referans Merkezi konumundaki Farabi Hastanesi, 2018 yılında verdiği poliklinik hizmeti ile Türkiye’deki 54 ilin nüfusunu geride bıraktı. 2018 Yılında toplamda 802 Bin 76 kişiye poliklinik hizmeti veren hastanede aynı yıl içinde toplamda 46 Bin 379 hasta ise yatırılarak tedavi edildi. 2019 yılının ilk 6 ayında toplamda 432 Bin 558 kişiye poliklinik hizmeti veren Farabi Hastanesi’nde 23 Bin 302 hasta ise yatırılarak tedavi edildi.

AMELİYAT SAYISINDA DA ÇOK ÖNDE

Farabi Hastanesi’nde Trabzon içindeki diğer hastanelerden ve bölge illerinden Ankara ve İstanbul öncesinde son nokta olarak gönderilen, cerrahi müdahale gerektiren, zorluk ve risk derecesi yüksek çok sayıda ameliyat başarı ile gerçekleştiriliyor. 2018 yılı içinde Küçük derecede 60 Bin 155, Orta derecede 25 bin 744 ve Büyük derecede 3 bin 213 olmak üzere toplamda 89 Bin 22 ameliyat gerçekleştirildi. 2019 yılının ilk ayında ise Büyük, Orta ve Küçük grupta toplamda 45 Bin 850 ameliyat yapıldı.

NORMAL DOĞUM ÇOK AZ

Diğer hastalıklarda olduğu gibi Çocuk sağlığı ve doğum alanında da çok önemli hizmetlerin verildiği hastanede 7 yataklı çocuk hastalıkları yoğun bakım ve 20 yataklı yeni doğan yoğun bakım üniteleri bulunuyor. Farabi Hastanesi’nde normal doğumlar az sayıda gerçekleşirken daha çok zorluk ve risk derecesi yüksek doğumlar başarı ile yapılıyor. Hastanede 2018 yılında 227 normal doğum gerçekleştirilirken 809 müdahalede bulunulan doğum gerçekleşti.

KADERİ İLE BAŞBAŞA BIRAKILDI

41 Anabilim Dalı 34 Bilim dalı 6 laboratuvar, 30 tanı tedavi ünitesi, 2 ameliyathane, 50 farklı poliklinik, 236 öğretim üyesi, 445 Araştırma görevlisi, 1010 personel ve 848 sürekli işçi olmak üzere 1858 personel ile modern tıbbın tüm uzmanlık alanlarında hizmetini sürdüren hastane kaderi ile baş başa bırakılmış durumda. Yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle zor günlerden geçen Farabi Hastanesi için bir an önce Bakanlık düzeyinde adımların atılması gerekiyor. Şuana kadar konu ile ilgili iktidar ve Bakanlık kanadından bir adım atılmazken ilerleyen günlerde nasıl gelişmelerin yaşanacağı merak konusu. 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 12:36

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ibraam
ibraam - 2 ay Önce

KADERİ İLE BAŞBAŞA... Bu bilinçli planlı yapılan bir ihanet. Zatıalinin sözünü ettiği, , Yap işlet yöntemi ile yandaşa peşkeş çekilen Şehir hastahanelerine müşteri aktarma operasyonudur bu.. devlet kurumlarını dibe çek, özel okuıllara, hastahanelere müşteri akıt.. bu memlekete yapılan bu ihaneti gör ey millet..

davut
davut - 2 ay Önce

Kaderi işe başbaşa değil AKP eliyle ŞEhir Hastanesi'ne peşkeş çekilecek

Ali VARTOLU
Ali VARTOLU - 2 ay Önce

Ne kaderi yahu: Orada görev yapan yetkili kişiler ve öğretim üyeleri; yıllarca döner ve bıcak parası alırken herşey güzeldi. Ama şimdi ne oldu? Onlar için hiçbir gelir değişikliği oldu mu? HAYIR. Aslında hastalar kaderine terkedilmiş halde. Kim kime dum duma.

Haydar SARAL
Haydar SARAL - 2 ay Önce

Bir şarkıda diyor ya "Kader diyemezsin sen kendin ettin", bu tam olarak KTÜ Farabi Hastanesi için geçerli. Bu şarkı sözündeki sen, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetimi (http://www.ktu.edu.tr/ktu-yonetim) ve Tıp Fakültesinin Dekanı, Başhekimi ve Öğretim Üyelerini ifade etmektedir.

Mehmet Dönmez
Mehmet Dönmez - 2 ay Önce

yanlış biliyorsunuz. mevcut kötü durumdan en karlı çıkan kesim doktorlar. her muayene ve ameliyata özel işlem yapma izni verildi. eskiden bedava yapılan işlemlerr artık paralı. yasak olmasına rağmen kanser tedavisi bile artık paralı. sorduğumuzdada başhekimlik izin verdi deniliyor.

Mustafa koç
Mustafa koç - 2 ay Önce

Şehir hastaneleri ile sağlık iyice piyasa ekonomisine terkedileceginden farabi hastanesini maalesef bu anlayışa kurban ediliyor.Bir nevi şehir hastanelerine müsteri temin ediyorlar.

erdi
erdi - 2 ay Önce

devletin deyil ktü yani üniversiteninb hastahanesi tıpkı diyer özel hastahanbeler gibi rekabete binince müşteri kaybedim zarar ediyo iyi öğrenin

Nurhan özkan
Nurhan özkan - 2 ay Önce

Burda hastane kaderi ile başbaşa değil hastaları hastanenin sıkıntılariyla başbaşa bırakıldı tedavi gördüğümüz hastane yaa bi kaç aydır kan bölümünde bant yok nasıl iş bu ya benim kuzenim orda lösemi tedavisi görüyor ve hastanenin bu sıkıntıları yuzunden artik hastane ilacı veremiyor disardan alınması gerekiyor tek kuzenim degil bir cok çocuklar orda tedavi görüyor herkes bu isin altindan kalkamaz niye hastanenin sıkıntilarini hastalar cekiyor yazık ya


banner472

banner441