banner556

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden dolmuş kararı! Yine uzadı

Trabzon'da dolmuş dönüşümü tarihi yine uzadı.

Trabzon 25.02.2021, 14:35
Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden dolmuş kararı! Yine uzadı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, halkın daha güvenli ve konforlu seyahat edebilmesini sağlamak adına hayata geçirdiği dolmuş modernizasyonu çalışmalarında şoför esnafının sesine kulak verdi. Yaklaşık bir yıldır etkisi devam eden koronavirüs salgını nedeniyle esnafın halinden anlayan Başkan Zorluoğlu, 1 Mart 2021 olarak belirlenen son tarihi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzattı.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzonlu hemşehrilerine konforlu ulaşım sağlamadığını düşündüğü dolmuşlar için dönüşüm kararı almış, 2 Mart 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısı ile de projesini kamuoyu ile paylaşmıştı. Fakat mart ayının ortalarında Türkiye’de görülen ve yaklaşık bir yıldır da etkisini hissettiren koronavirüs salgınından dolmuş esnafı da etkilendi. Dolmuş esnafının taleplerine kayıtsız kalmayan Başkan Zorluoğlu, bugün Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta ve yönetimi ile bir araya geldi. Dönüşüm çalışmalarının 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılması kararı alınan toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, TULAŞ Genel Müdürü Samet Ali Yıldız ve ilgili daire başkanları da hazır bulundu. 

UZUN SÜREDİR ÇALIŞIYORUZ 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, toplantının ardından dönüşüm süreciyle ilgili kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu. Göreve başladığı günden itibaren dolmuş esnafının yaşadığı sorunların kendisine iletildiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Sadece Trabzon merkez değil birçok noktada dolmuş esnafının sorunları, bize gerek oda başkanlarımız gerek kooperatif başkanlarımız tarafından iletildi. Ortahisar’dan başlayarak Akçaabat’ta ve diğer ilçelerimizde ulaşım meselesine daha konforlu bir altyapı oluşturmak suretiyle çözüm bulmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Bu çerçevede Ortahisar bölgemizde 729 dolmuşla alakalı bir çalışmayı çok uzunca bir süreden beri devam ettiriyoruz” dedi. 

115 DOLMUŞ DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLADI 
Başkan Zorluoğlu, dolmuş dönüşümünde muhatapları olan Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası ile vardıkları mutabakat sonucunda çözümü daha önce kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek, “Bu kapsamda 729 dolmuştan 40 tanesi 80 adet taksiye dönüşmek suretiyle faaliyetlerine başladı. Geriye 689 adet dolmuşumuz kaldı. Bu dolmuşların bir bölümünde de duraklar arası geçişin sağlanması hususunda UKOME kararı almıştık. Bu çalışmalar tabii bir tarafta devam ediyor. Vatandaşlarımız şu an 10 koltuklu minibüslerle seyahat ediyor. Yeni aldığımız karara göre ise 12 koltuğa çıkardık. 689 adet dolmuşun da daha konforlu, güvenli, yeni, estetik ve engelli vatandaşlarımız için uygun hale dönüşmesi noktasında bir karar almıştık. Bu çerçevede bugüne kadar 115 dolmuşun bizim aradığımız standartlara göre dönüşümünü gerçekleştirdiğini memnuniyetle ifade edeyim” diye konuştu.  

VATANDAŞLARIMIZ MEMNUNİYETLERİNİ İLETİYOR 
689 dolmuştan 115 dolmuşun dönüşümünü tamamlamasının ilk etapta az gibi görünse de pandemi şartları dikkate alındığında iyi bir başlangıç olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Bu manada elini taşın altına sokan dolmuşçu esnafımıza teşekkür ediyorum. Yeni dolmuşlarımız hem dizaynı hem de iç konforu itibarıyla hakikaten vatandaşlarımız tarafından çok beğenildi ve bize de zaman zaman bu memnuniyetlerini çeşitli yollarla ifade ediyorlar” şeklinde konuştu. 

İSTİŞARELER SONUCU 31 ARALIK 2021’E UZATTIK
Normalde mart ayına kadar tüm dolmuşların dönüşümünü tamamlamasını hedeflediklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Ancak Türkiye ve tüm dünya, büyük bir salgınla mücadele ediyor. Bu pandemi tüm sektörleri ve tüm toplumsal kesimleri olumsuz şekilde etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Bu çerçevede dolmuşçu esnafımız da bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen sektörlerden birini oluşturuyor. Uzun zamandır hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor, çalışmıyorlar. Yine akşam 21.00’den sonra uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle günü erken bitirmek zorunda kalıyorlar. Pandemi nedeniyle eskisinden daha az bir yolcu ulaşım ihtiyacı hissediyor. Bu nedenle Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odamızın yaptığı çalışmada kümülatif olarak yolcu sayısının yaklaşık yüzde 50 oranında azaldığı tespit edildi. Bizim de verilerimiz buna yakın. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman taraflarla istişare içerisinde karar veren bir kurum olmamız hasebiyle yeniden bir araya geldik. 1 Mart 2021, dönüşümdeki son tarihimizdi. Ancak biraz önce ifade ettiğimiz pandemi şartları nedeniyle Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanımız ve yönetimimizle birlikte yeniden değerlendirme yaptık. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde bir karar aldık. Bu karar doğrultusunda da dolmuş dönüşümünün 2021 yılı içerisinde tamamlanması noktasında mutabakata vardık. Yani bir başka ifadeyle 1 Mart 2021 olan son tarihi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzattık” ifadelerini kullandı.  

HEMŞEHRİLERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜN ARKASINDAYIZ
İki taraflı bir denge sağlamak istediklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Burada bizim arzumuz bir taraftan vatandaşlarımızın yeni, konforlu, güvenli dolmuşlarla yolculuk etmesini sağlamak ama diğer taraftan da bu süreçten ekonomik anlamda oldukça olumsuz etkilenen dolmuşu esnafımızın da bu arabaları değiştirecek bir güce kavuşmasını sağlamak. İki taraflı bir denge bu. Hemşehrilerimize verdiğimiz sözün arkasındayız. Şoförler ve Otomobilciler Odamız da bu noktada başından itibaren elini taşın altına sokan bir anlayışla bizimle birlikte hareket ediyor. Onlara da teşekkür ediyorum. Oda başkanımız da bu konuda bize kararlılıklarını ifade ettiler” dedi.  

SÜRENİN BİR DAHA UZATILMASI SÖZ KONUSU OLMAYACAK 
31 Aralık 2021’in dolmuş dönüşümündeki son tarih olduğunu net olarak vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Çok olağanüstü bir şey olmadığı sürece bu tarihe kadar kalan dolmuşlarımızın da dönüşmesini bekliyoruz. Bu noktada dolmuşçu esnafımıza da çağrıda bulunuyoruz. Lüften bu süreyi en iyi şekilde değerlendirsinler. Bu sürenin sonunda tekrar bir süre uzatma olmayacağını kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Bu son tarihtir. Bu tarihten sonra hala eski dolmuşla yolcu taşımak isteyen esnafımıza müsaade etmeyeceğimizi de net şekilde belirtmek istiyorum. Ama ben inanıyorum ki esnafımızın hatırı sayılır bölümü, bu tarihi de beklemeyecektir. Süreç içerisinde bugünden itibaren inşallah yıl sonuna kadar, kendi güçlerine göre planlamalarını yaparak dolmuş dönüşümünü 31 Aralık gelmeden tamamlamış olacağız” diye konuştu. 

TRABZON’A UZUN YILLAR HİZMET EDECEK 
Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman dolmuş esnafına gereken desteği verdiklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın dolmuşla bir yere gitme kültürünü ben önemsiyorum. Bu  Trabzon’a has bir ulaşım modeli. İnşallah daha konforlu şekilde bu dolmuş sistemi uzun yıllar Trabzon’a hizmet etmeye devam edecektir. Allah hayırlı eylesin diyoruz ve tekrar taraflara teşekkür ediyoruz. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanımız ve yönetimine teşekkür ediyorum. Çok uzlaşmacı bir yaklaşımla ve sürekli yapıcı bir anlayışla bu meseleyi birlikte yönetiyoruz. İnşallah tamamına da erdireceğiz” şeklinde konuştu. 

ŞARTLAR UYGUN OLSA SÜREÇ TAMAMLANACAKTI 
Dönüşümden vazgeçilmiş gibi yanlış bir algı oluşmamasını da isteyen Başkan Zorluoğlu, “Bazı yanlış anlaşılmalar olmasın diye söyleyeyim, biz dolmuş dönüşümünden vazgeçmiş değiliz. Herhangi bir baskı veya benzeri sıkıntılar nedeniyle de bu tarihi ertelemiş değiliz. Burada herkesin şunu bilmesi gerekir ki, pandemi sürecinin olumsuz etkileri nedeniyle bu süreci ertelemek zorunda kaldık. Yoksa pandemi olmasaydı bugüne kadar zaten bu dönüşüm çoktan gerçekleşmiş olacaktı. Bu konuda zaten dolmuşçu esnafımız da isteklidir. Biz esnafımıza metazori bir şey yaptırmıyoruz. Onlar da bu minibüslerle taşıma yapamayacaklarının farkındalar. Ve ellerinden geldiğince güçleri nispetinde zaten dönüşümün her zaman yanında oldular, olmaya da devam edecekler” şeklinde konuştu.   

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ 
Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta ise, dolmuş dönüşümü çalışmalarına ilk günden itibaren destek verdiklerini belirterek, “Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız dolmuş dönüşüm projesi ile alakalı uğraş içerisindeyiz. Süreç içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanımızla defalarca bir araya geldik. Başkanımızın katkıları ve emekleri her zaman şoför esnafının lehine olmuştur. Fakat tam bu işin sonuna gelmişken, dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle Başkanımızın verdiği destekle son tarih uzatıldı. İnşallah yılbaşına kadar dolmuş dönüşümü konusunda biz de gerekeni yapacağız. Bu zamana kadar bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı Sayın Murat Zorluoğlu’na teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (21)
öğrenci 2 ay önce
Beni dolmuşlara mahkum eden sisteme yazıklar olsun.
Bordo Mavi 2 ay önce
Bırakın bu işleri uzama değil icraat zamanı
Albatros 2 ay önce
İnsan bir düşünüyor neden ben bu tarz dolmuş a biniyorum ve neden para vererek biniyorum modern çağda şurdan 1 kişi alirmisin diyorum helede param bozuk değilse kaptanın şekilli tripleride cabasi neyse biz halkız yönetenler utansın ne diim
hasan 2 ay önce
Dolmuşlarda neden hala para kullanılıyor? Biz hizmet alabilmek için mutlaka akp'yi değiştirmeliyiz yoksa bu iş olmayacak
davut 2 ay önce
Umarım Ekrem Başkan Trabzon'a aday olur da burayı da düzeltir. Yıl olmuş 2021 hala dolmuş konuşuyoruz.
Mustafa 2 ay önce
BU daha da uzar. Trabzonu şoförler cemiyeti yönetiyor zaten.
Mustafad 2 ay önce
İnsAllah zam gelmez bu islerin ardindan. Aksi takdirde zarar etmemesinin garanti ediliyor demek bir ticaret bir yatirim yaparken butun riskler olmali ama malesef trabzonda dolmuscu hep kazanacak kafasinda . Yonetimler de buna uygun davrandi hep. Diger esnaflar para yatirmiyor sanki islerine herkes rekabet icinde hizmet verip rizk kazanmay calisiyor dolmuscular da ornek alir insAllah.
Kral 2 ay önce
Karlı sistem gelsin millet para tutmuyor kavga çikiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
parçalı bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Real Sociedad 31 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Athletic Bilbao 30 37
11. Celta de Vigo 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 30 35
14. Valencia 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 31 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@