banner556

Koronavirüs Trabzon'a nasıl bulaştı, son durum nasıl? Zorluoğlu açıkladı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Haber61'e özel açıklamalarda bulunurken koronavirüs sürecini değerlendirdi.

Trabzon 24.05.2020, 15:24 24.05.2020, 16:09

Haber61 Haber Servisi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Haber61 TV’e yayınlanan Bayram Özel programına telefon bağlantısı ile katılarak Tuncay Lakot’un sorularına yanıt verdi.

Başkan Zorluoğlu, bayramda Çaykara’da olduğunu belirterek “ Bütün vatandaşlarımızın ramazan bayramını kutluyorum. Cuma günü iftardan sonra Çaykara’ya geldim. Adeta kışı andıran bir hava var. Köyde şimdi sobayı yakmışız, olabildiğince keyifle bayramı yaşıyoruz. Her şerde bir hayır vardır. “ dedi.

Koronavirüs süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Zorluoğlu  “Bir küresel salgın. Sadece ülkemizi değil tüm dünyayı etkileyen bir yeni durum. Hakikaten Türkiye bu süreci diğer ülkeler göre çok iyi diare etti. Cumhurbaşkanımız diğer bakanlıklarımız çok yerinde kararlar aldılar. Bizim sağlık altyapımız, donanımlı hastanelerimiz ve hepsinden önemlisi fedakar sağlık çalışanlarımız sayesinde diğer dünya ülkelerine göre daha iyi olabilecek en az hasarla sürdürdü. “ ifadelerini kullandı.

TRABZON’A İSTANBUL VE YURT DIŞINDAN GELDİ

Trabzon’a salgının İstanbul ve yurt dışından gelenlerle bulaştığını açıklayan Başkan Zorluoğlu  “ Trabzon’da şöyle bir durum oldu. İlk başta özellikle İstanbul’dan ve yurt dışından gelenlerle salgın bulaşması oldu. Sağlık müdürlüğümüz, valiliğimiz ve bizler süratle buna müdahale ettik. Şuanda günlük vaka sayımız hemen hemen hiç olmuyor. Bazen 1-2 oluyor. Aşağıya doğru gidiyor. Bayramdan sonra daha da normale doğru gideceğimiz bir süreç yaşayacağız. “  şeklinde konuştu.

Trabzon’da koronavirüs sürecindeki çalışmaları anlatan Başkan Murat Zorluoğlu “ Biz bu süreçte alınan kararları en iyi şekilde uygulamaya çalıştık. Elimizden geldiğince vatandaşlarımıza da destek olduk. Bilinçlendirme konusunda çalışmalarımız oldu. 18 ilçede de temizleme çalışmalarımızla dokunulmadık yer bırakmadık. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza da yardımcı olmaya çalıştık. Ramazan başında evde yemek yapamayan 2 bin 500 vatandaşımıza yemek götürdük. 4 bin vatandaşımıza Trabzon 61 kart diye bir kart ile alışveriş yapmalarını sağlıyoruz. İşsiz kalan vatandaşlarımıza ulaşmaya çalıştık. Epey de bir mesafe katettik. Hayırsever iş adamlarının katkıları oldu. Hükümetimizin de 50 Milyon Lira bir desteği oldu. Toplam yardım tutarı ise 100 Milyon Liraya yakın bir kaynak Trabzon’da vatandaşlarımıza sağlandı. Ekonomi normale döndüğünde sıkıntılı olan kesim yavaş yavaş rahatlayacaktır.” Dedi.

TERMİNAL PROJESİNDE SON DURUM

Terminal projesiyle ilgili gelen eleştiriler hakkındaki soruya yanıt veren Zorluoğlu “ Terminal projesinin olumlu olumsuz eleştirilmesi doğrudur, güzel bir şeydir. Terminalimizin yerini belirledik. Projeleri hazırlandı. Haziran içinde ihaleye çıkacağız. Yeni terminalimiz galericiler sitesinin yanında inşa edilecek. Orası ilerde belki tren gelmesiyle gar da inşa edilecek. Trabzon’a çok değer katacak bir bölge olacağını düşünüyorum.  Nasip olursa 2021 yılının sonunda çok daha konforlu, şehre yakışacak bir terminali olacak.” İfadelerini kullandı

Yorumlar (7)
trabzonlu 9 ay önce
tren gelecekte ne olacak erzuruma mı gidecek millet az gerçekçi olun bu şehrin yönü batıya doğrudur ne güneye ne doğuya siyasetten uzak işinin ehli liyakat sahibi danışmanlar bulun şehrin rant sahibi gürültücülerine yenilmeyin
Garaaa 9 ay önce
Bu kadar yardim yapildida biz görmedik nedense bu yardımları
Süleyman ŞAL 9 ay önce
Öncelikle Değirmendere yol sorunu halledilmelidir. Maçka istikametinden gelen yol akmıyor ve bu sıkıntı tünelde patlıyor.yoğunluk sahil atılmalı ve tünel önünde birikme aşılmalı diye düşünüyorum. Terminalimiz de moloz dolgu alanında düşünülemezmiydi. Çift taraflı yol giriş çıkışlı.iyi çalışmalar.
Vatandaş 9 ay önce
15 senedir gelemedi bundan sonra da dron çıktı artık yapmaya gerek yok derler yine gelmez
Tahsin 9 ay önce
Başkan yanlış yapıyordunuz otogarın yeri çimento fabrikasının yeri olmalı sizde ben yaptım.oldu diyenler gibisiniz
Orhan 9 ay önce
Bence terminal sıdat tarafından olmalı d dere biraz nefes alırdı trafik acisindan
Hami 9 ay önce
Hani tren forumun karşısına geliydi sanayi sitesi galksın ordan kaç yıl oldu seneler geçti şehrin görüntüsünü bozay

Gelişmelerden Haberdar Olun

@