7m


7m

hyundai

İşçiler kapı önüne kondu - Fındık sektöründe derin sarsıntı

Trabzon'da fındık fabrikası kapatıldı.

Trabzon 26.07.2018, 08:43 26.07.2018, 09:56
İşçiler kapı önüne kondu - Fındık sektöründe derin sarsıntı

Haber61 - Haber Servisi - Trabzon'da yaklaşık 300 kişinin çalıştığı fındık fabrikası kapatıldı.

Ortahisar ilçesi Esiroğlu Mahallesinde bulunan fabrikanın kapatılması ile ilgili olarak mahalle muhtarı Temel Aydın, “mahallemizde fabrika kapatıldı. 300 çalışan işsiz kaldı” diyerek isyan etti.

Aydın, “Esiroğlumuzda bulunan fındık fabrikamız kapatıldı. Yaklaşık 300 kişi çalışıyordu. Esiroğlu halkı olarak kesinlikle kapatılmasını istemiyoruz. Yetkililerden ve devlet büyüklerimizden olaya el atmalarını diliyor ve istiyoruz.” dedi.

İşçiler kapı önüne kondu - Fındık sektöründe derin sarsıntı

İşçiler kapı önüne kondu - Fındık sektöründe derin sarsıntı

İşçiler kapı önüne kondu - Fındık sektöründe derin sarsıntı

FERRERO'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından fabrikanın sahibi İtalyan şirket Ferrero'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada "“Kendisini Türk fındık sektörünün gelişmesinin devamına ve ulusal fındık değer zincirindeki kaliteye adamış, Türkiye’deki sadık bir paydaştır. ‘Değer Zinciri Boyunca Mükemmellik’ programımızla fındık değer zincirindeki kaliteye aktif olarak katkı sağlamaktayız. İlk adım olarak çiftçilerin fındık bahçelerindeki kalite ve verimi arttırabilmelerine destek olmak amacıyla 2015 yılında ‘Ferrero Değerli Tarım’ uygulamasını başlattık. Bu sene içinde ise ilk kez çiftçileri kaliteli fındık için ödüllendiren fiyat kalite mekanizmasını hayata geçirdik” denildi. 

Açıklamada, tesislerdeki bazı aktivitelerin askıya alındığı belirtilerek, “Bundan sonraki aşamada ise tüm üretim tesislerimizde Türk fındık sektöründe daha yüksek kalitede üretim ve daha yenilikçi üretimi destekleyecek bazı değişiklik ve gelişmeler yapılacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için üretim tesislerimizdeki bazı aktiviteler ise askıya alınacaktır. Bu bağlamda çalışanlarımıza yönelik her türlü tedbiri almakta ve yerel uygulamaların ötesinde davranmaktayız. Bu girişim Ferrero Fındık’ın Türkiye’ye ve Türk fındığının yetiştiği bölgelere olan bağlılığını teyit eder niteliktedir” ifadelerine yer verildi. 


Yorumlar (88)
ersin pekcan 4 yıl önce
AKP NİN EN GÜZEL YAPTIĞI ŞEY FABRİKA KAPATMAK NEYSE ORAYA MİLLET KIRAATHANESİ AÇAR NASILSA TRABZONLULAR NE YAPSA %80 OY VERİYOR.
Hadi oradan 4 yıl önce
Sen ne saçmalıyorsum Allah ülkeyi yönetenlere har vurup harmanmı savurun diyor ? Saraylarda lüks içinde yaşayıp israf yapın mı diyor ? yolsuzluk yapın ülkenin fabrikalarını yandaşlara peşkeş çekin ekonomiyi batırın mali işleri damada bağlayın üretim yapmayın ülkeyi borca sokun mu diyor ?
Ahmet 4 yıl önce
Zora düşmüş insanlar sen ne diyorsun.Yüce rabbimiz bir kapıyı kapatırsa diğerini açar kardeş.Reisten önceki Türkiyeyi de biliyoruz.Artık kabul edin.İnsanlarımiz huzurlu ve mutlu ki Reise oy veriyor.Siz de vereceksiniz Reise oy.
Engin koç 4 yıl önce
Oyları yağnur gibi Akpartiye vermeden öbce düşünseydiniz
Mahmut cabbar 4 yıl önce
Müstak bunlara AKP nin en guzel icrati fabrika kurmak yok
Celal Alot 4 yıl önce
Niye kapatıldı açıklanmalı
İsa Sayar 4 yıl önce
Olayın Ak Parti ile ne alakası var? Özel bir şirket fabrikasını kapatmış. Başınıza ne gelse Ak Partiden biliyorsunuz. Hiç başarılarından bahsetmezsiniz ama.
seda kaya 4 yıl önce
ne cahil adamsın sen ya , ben lojistik sektöründe çalışıyorum her ay trabzona fındık ithal ethiliyor tabi kapatır adam . üretimi bitirdi hala partiyle ne alakası var diyorsunuz
Oğuz 4 yıl önce
Acaba Fındık fabrikası neden kapanıyor hiç düşündün mü bunu :D
Ülber Onur AKIN 4 yıl önce
Akp iktidarı 16 yıldır fındık politikasını yerli fındık üreticilerini değil Ferrero’nun mümkün olan en ucuz fiyata fındık alması üzerine kurdu. Bu durumda yerli fındık üreticisi artık fındığın bu kadar ucuz olduğu bu şartlarda fındık üretimini sürdüremez oldu ve fabrikayı kapattı. “Bir musibet bin nasihattan evlâdır.” demiş atalarımız. Yıllardır bu ülkenin mürekkep yalamış kesimi milleti uyardı fakat bizim millet inatla ısrarla kendisine zarar vereni seçti ağzında yalandan da olsa Allah kelâmı eksik olmadığı için. İkazlarla akıllanmadı millet ama şimdi bizzat yaşayarak akıllanacak.
Maçkalı 4 yıl önce
Üzüldüm,bir sürü aile geçimini sağlıyordu...Esiroğlu ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir fabrika idi,kapanması kötü olmuş,
Dilek Genç 4 yıl önce
Bize verilen bilgide kapatılmadı ben çalışan bir işçiyim 6 ay snra bütün herşey belli olacak sarılma amacımızsa senelerdir beraber olduğumuz arkadaşlarımızı özleyecez bırakında sarılalım aglayalım saçma sapan yorumları kendinize saklayın
Atmaca 4 yıl önce
Hiç kuşkunuz olmasin gereken yapılır..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@