banner560

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “18 yılda Trabzon’a 35 Katrilyon TL yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon'da açıklamalarda bulundu.

Trabzon 16.02.2021, 15:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “18 yılda Trabzon’a 35 Katrilyon TL yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon İl başkanlığı Kongresine katıldı.

Kongrede açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Son 18 yılda Trabzon’a eski rakamla 35 katrilyon TL yatırım yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

“Bir süredir sizlerle bir araya gelemedik. Karadeniz’e ve Trabzon’ u özlemişiz. Kısa süreli cenazeler için ayrılma dışında buralardaydık. Hem sıla-i rahim yatık hem de Trabzon ve Rizeli hemşerilerimle hasret giderdik. Burada son programımız olan ilk kongremizin ardından Ankara’ya dönerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kuruluştan itibaren görev almış kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

Birkaç gündür yüreğimiz şehitlerimizin acısıyla buruk. Geçmişi çocuk, kadın, yaşlı her kesimden sivil katliamlarıyla dolu, son olarak da silahsız insanları infaz edecek kadar alçalan bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bu hadise PKK terörüne karşı içeride ve dışarıda samimiyetsiz duruş sergileyen, örgütle ve uzantılarıyla işbirliği halindekilerin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi. PKK'ya PKK, teröre terör diyemeyen, hain tuzakları, çevirdikleri fırıldakları gizlemeye çalışanların foyası ortaya döküldü. Hangi ine girerlerse girsinler, o inlerde bulup geberteceğiz. Şehitlerimiz var. Ama biz biliyoruz ki şehitlik yok oluş değildir. Şu anda bu yolda yürüyenler zaten böyle yürüdüler. Son olarak 2 yüzbaşı, 1 başçavuş. Aileleri de, hepimiz biliyoruz ki Allah yolunda, vatan yolunda şahadete yürüdüler.

Trabzon’un gençleri de kaynıyor, kadınları da kaynıyor. Bu gençler bu analar bu teröristlere bu toprakları mezar edecekler. Kendi refahları için dünyayı ateşe verenlerin tutarsızlıkları kendini açıkça belli oluyor. Biz görevimizi biliyoruz. Bu teröristlere fırsat vermeyeceğiz. Gabar’da, Tendürek’te Bestler deresinde oraları bunlara mezar ettik. Bu teröristler, Bizim jandarmamız, korucularımız askerimiz inlerine kadar girecekler. Durmak yok yola devam. Teröristlere nefes aldırmayacağız. Güvenli hale getirdiğimiz yerlerde ne kadar gerekiyorsa o kadar kalacağız. 

Ben Tonya’nın kadınlarının Akçaabat Kadınlarının, Çarşıbaşı’nın Ortahisar’ın, Araklı’nın, Sürmene’nin kadınlarının cesaretini görüyorum. Beşikdüzü’nün kadınlarının da cesaretini görüyorum.  Kardeşlerimi biz size inandık sizde bize inandınız. Allah’ın izniyle bu davayı kimse çökertemez. Önümüzdeki dönem yeni müjdeleri paylaşacağımız bir dönem olacak. Mücadelesiz geçmiş bir tek günümüz yoktur. Coğrafi olarak mirasçısı olduğumuz medeniyetlere sahip çıkmak hem kendi medeniyetimizi yüceltmek için çalışacağız. SİHA’lar, İHA’lar, Akıncı Sürmeneli hemşerilerimin eseri olarak ortada. Uzayın çalışmasını Oflu yapar. Kim kazanırsa o uzaya gider. Bu bir bayan da olabilir. Türkiye ,inşallah yeni bir adımı bu şekilde atmış olacak. Türkiye’yi en yüksek seviyeye çıkardık. Şimdi önümüzde 2023 hedefleri var. Bu hedefler ulaşarak gençlerimize 2053 hedeflerine ulaşmaları için güzel bir Türkiye bırakacağız.

18 YILDA TRABZON’A ESKİ RAKAMLA 35 KATRİLYON TL YATIRIM YAPTIK

Son 18 yılda Trabzon’a eski rakamla 35 katrilyon TL yatırım yaptık. Bu yatırımlarla eğitimde şehrimize 2952 adet yeni derslik kazandırdık. Trabzon Üniversitesini faaliyete geçirdik. Yüksek Öğrenim öğrencileri için 8794 kapasiteli yurtları hizmete geçirdik. Halen 500 kişilik yurdumuzun inşası Bin 500 kişilik yurdumuzun da proje çalışmaları devam ediyor. Şehrimize 41 Bin seyirci kapasiteli stadyum ile birlikte toplam 62 spor tesisini hizmete geçirdik. 

TRABZON ŞEHİR HASTANEMİZİN İNŞASINA BAŞLADIK

Sosyal yardımlarda Trabzonlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 2 Kartilyon TL tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 15’i hastaneden oluşan toplam 52 sağlık tesisi yaptık. Yatak kapasitesi 900 olan Trabzon Şehir hastanemizin inşasına başladık. Şehir hastanemizle birlikte 6 Sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor. Toplu konutta 8 Bin 37 konutun yapımını tamamladık. 683 konutun inşası sürüyor. Akçaabat millet bahçemizi hizmetinize sunduk. Avni Aker ve Vakfıkebir millet bahçelerinin inşaatı devam ediyor. Ulaştırmada 73 km’den devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 262 KM’ye çıkardık. Tünelleri, köprülü kavşakları, köprüleriyle yaklaşık 1,5 Milyar maliyetle hayata geçirdiğimiz Kanuni Bulvarı yolu ile Akyazı ve sahil yolunu bağlantı yollarının kalan kesimlerini bu yıl tamamlıyoruz. Aynı şekilde yapımı 24 saat devam eden Trabzon-Aşkale yolu Zigana tüneli ve bağlantı yollarını da bu yıl inşallah bitiriyoruz. Of-Balaban yolunu, Yomra-Özdil-Yağmurdere yolunu, Of-Çaykara yolunu ve Akçaabat-Düzköy yolunu bu yıl inşallah nihayete erdiriyoruz. 

RAYLI SİSTEM VE DEMİRYOLU

Akçaabat-Arsin güzergahındaki raylı sistemi de hayata geçirmek için çalışıyoruz. Trabzon Erzincan Hızlı tren projemizin güzergah etüt çalışmalarını seneye tamamlıyor, ardından inşaatına başlıyoruz. 

Sürmene’ye, Of’a, Vakfıkebir’e, Arsin’e yeni balıkçı barınakları, Trabzon hamdolsun yeni yat limanını yaptık. Yomra Balıkçı barınağı, Akçaabat –Darıca balıkçı barınağı içinde çalışmalarımıza başladık. Trabzon Limanını yeniden ele alarak onardık. Trabzon’un içmesuyu ihtiyacını karşılamak için Bir tesisi hizmete aldık, 2 tesisin ise yapımı devam ediyor. Atasu Barajını şehrimize kazandırdık. Trabzon’da toplam 103 tane taşkın koruma tesisi yaparak şehir merkezini, 211 adet yerleşim yerini ve 10 Bin dekar araziyi Taşkınlardan koruduk. Solaklı vadisinde örnek bir projeyi hayata geçirdik. Altındere, Sera Gölü ve Uzungöl’ün de içinde bulunduğu 9 tabiat parkında gerekli çalışmaları yaparak tabiat turizmine katkı yapıyoruz. Trabzon’a toplam 2 Milyar TL tutarında tarımsal destek verdik. 

Trabzon’a Of’a Araklı’ya, Hayrat’a, Sürmene’ye, Arsin’e, Maçka’ya, Akçaabat’a doğalgazı getirdik. Ayrıca 2 yıl önce burada söz verdiğimiz Vakfıkebir’e, Yomra’ya ve Beşikdüzü’ne de doğalgaz arzını sağladık. Büyükşehir Belediyemiz, 47 mahalleyi kapsayan 565 km’lik içmesuyu hattını tümüyle yeniliyor. Yapımı bu ay tamamlanan Araklı-Taşönü Katı Atık entegre tesisi günde 800 ton atığı işleyerek 12 Megawatt’a kadar enerji üretecek. Şehir merkezinde yapılan tam otomatik katlı otopark da tamamlandı. Meydana bakan 45 binanın cepheleri yenilenerek görüntü kirliliği ortadan kaldırılırken aynı bölgedeki 3. Etap düzenleme çalışmaları da sürüyor. Yeni otogarın ihalesi yapıldı inşallah önümüzdeki yıl hizmete girecek. 

Halkımızın denizden rahatça istifade etmesi amacıyla başlatılan Ganita-Faroz arasındaki sahil düzenlemesi de önümüzdeki yıl bitecek. Tarihi kadınlar halindeki çalışmalar yılsonuna kadar tamamlanacak. Altın işlemeciliği konusuna ülke çapında marka olan, şehrimizde kurulmakta olan Kuyumcu kent ile Tasarım, üretim, satış ve tamir konusunda prestijli bir eser ortaya çıkacak. İnşallah önümüzdeki dönem hem bakanlıklarımız, hem belediyelerimiz, şehrimize çok daha büyük hizmetler kazandırmayı sürdürecek. Kongremizde görev alacak kardeşlerimi tebrik ediyoruz. Sevgi ve saygılarımız sunuyorum.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (31)
? 3 ay önce
o yatırımlar neye yapıldı acaba....millet bahçelerinemi ???? keşke fabrikalar yapılsaydı şimdi trabzonda bir tane işsiz kalmazdı....... ayran yok içmeye en iyisi aya gidelim....
Davut 3 ay önce
Bu arada merak ediyorum ne kadar vergi vermişiz ne kadarı bize geri gelmiş
Davut 3 ay önce
Vay be. Keşke Trabzon’da yaşasam. Ben farklı bir yerde yaşıyorum zira çünkü hiçbirini görmedim.
kayıkçı 3 ay önce
6 sıfır atılalı seneler oldu ama Reis özellikle yapılan yatırımları okurken katrilyon demeyi ihmal etmiyor.Neden acaba???
emir 3 ay önce
heralde 15 yıl oldu bu raylı sistem yapılıyor denileli ancak biz da hiç ray göremedik , bir de bulunduğumuz mahalle (yaylacık mah.) sanırım akçaabat ilçe sınırları içerisinde ancak henüz doğalgazla buluşamadık!
erhan 3 ay önce
Allah Allah bak sen !
balıkçı barınaklarını yatırımdan sayıyorsunuz demek ki !
o zaman yarından tezi yok işsiz olan herkes işkur a başvursun barınakta çalışmak için !!!
34 katrilyon yatırım yaptıysanız bu şehir size kaç seçimdir yüksek oranda oy verdi !
kaç fabrika açtınız peki ?
yakun 3 ay önce
Trabzon' un 4 ilçesi yok. Diğer ilçelerin kadınlarında cesaret yok mu. Türkiye şehitlerini konuşuyor. Beyefendi nelerle uğraşıyor?
yakun 3 ay önce
“18 yılda Trabzon’a 35 Katrilyon TL yatırım yaptık” Bu 35 Katrilyon acaba devletin bütçesinden mi? Yoksa sahsı yatırımı mı?
mehmet 3 ay önce
18 yilda Trabzona stadyum yapacagiz dedinive o yarim yamal stadyumlan tum secimleri kazandiniz.
ve gidislede kazanmaya devam edrsiniz. a k p varsa huzur yoktur ZAM ve cile vardir.
Trabzonlu 3 ay önce
Elli yıldır bu kentte yaşıyorum. Düşünmeye başladım yapılan işlerin para olarak sıfırlarını sayamadım.. Sahi bu işler nereye yapılmış. Sadece her seçim öncesi sürmenede deniz dolgusu yapılacak söylendi seçimler böyle alındı.. Sonunda oraya beş bin işci alındı... Onun dışında ne yapıldı::)))
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık

Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Southampton 36 43
14. Crystal Palace 35 41
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@