Bakan Turhan Haber61'in sorularını yanıtladı: Vatandaşımızın mağduriyetini gidereceğiz

Trabzon'un Araklı ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Bakan Turan bölgede incelemelerde bulundu.

Trabzon 19.06.2019, 20:08 19.06.2019, 20:45

HABER61 - HABER SERVİSİ

Trabzon'un Araklı ilçesinde möeydana gelen sel felaketi nedeniyle bölgeye gelen Ulaştırmna ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

Vatandaşımızın mağduruyetini gidereceğiz diyen Bakan Turhan "Felakete maruz kalan insanlarımızın başı sağolsun. Zaman zaman bu bölgede arazi şartları nedeninyle bu hadiseler yaşanıyor. Oluşan heyelan sonucu bir heyezan yaşandı. Devlet karayolunun hemen paralelinde olan Karadere’de heyelan oldu. 10 vatandaşımız kayıptı 7sine ulaştık. 5’inin kimliğini tespit ettik. 2 kişinin kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Otopside tespit edildikten sonra ailelerine teslim edilecek. Diğer 3 vatandaşımızın buradaki hezeyanın altında olduğunu düşünüyoruz. Buradaki çalışmaları çok itinalı şekilde yapıyoruz. Vatandaşlarımızın cesetlerine zarar vermeden ulaşıp bulma amacıyla, hızlı bir afette yapılması gereken çalışma şeklinde değil de iğneyle kuyu kazıyoruz. Zaman zaman meteoroloji bölgede uyarılar yapıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızla valiliğimiz sürekli görüşme halinde. Burada yeni bir sel felaketine karşı tetikte olmalıyız. 330 civarında insan burada arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Devletimiz güçlüdür, mağdur olan vatandaşlarımızın maddi mağduriyetlerini gidereceğiz. Mal yerine gelir ama ölen insan tekrar geri gelmiyor. Bu tür hadiselerin tekrar yaşanmamasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bizler yaşanan hadiseler sonrasında devlet olarak gerekli müdahaleleri yapmak görevimiz. Vatandaşlarımızın köyü taşıma talebi değerlendirilecektir. İçinde 4 insan yaşayan ev yıkıldı, 3 tane de içinde kimse olmayan ev yıkıldı. Bunlar ilk tespitlerimiz. Bizim bu coğrafyada dağlık bir arazi, derelerimizin akış hızı yüksek, yüksek yağışlarda butür hadiselerle karşılaşıyoruz. Bunlarla ilgili hükümet olarak afet yönetmeliği çıkardık. Gerekli kurumlar ıslah çalışmalarını yapıyorlar. Yine de afetler oluyor bunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Tedbirlerimizi arttırmamız lazım." ifadelerini kullandı. 


Yorumlar (6)
ahmet 2 yıl önce
olenleri geri mi getireceksiniz...
iNNACI lILLACI 2 yıl önce
Allahi sahtekarlara suc ortağı yapmayın.
Is Ahlakinin olmadıgı yerde Allah hiçde bakmıyor kimliğinize ..
Afet diye birşey yok,dogalda degil.Hepsi yapay.Insan zekası becerisiyle ilgili.
Bizleri korusun!niye seni korusun?
Senin ayricaligin ne?
Mahfoluyoruz yahu.
murat başkan 2 yıl önce
resimlerdeki bina okuldur. ya bu afet bundan 10 gün önce olsa .. evi dere yatağına yapan vatandaşı duyduk ama devletin okulu dere yatağında cemaat imama bakar olayı
mehmet 2 yıl önce
he he . Vatandaşın mağduriyetini giderirsiniz.
sifteri 2 yıl önce
küresel iklim değişikliği bizim bölgeyi de etkiliyor. su sıcaklıkları neredeyse akdeniz ile aynı oldu 26 derece. bu nedenle artan buharlaşma ve muson tarzı yağışlar oluşmaya başladı. konulara bilimsel bakabilecek yeterlilikte kişilerin kurumların başında olması lazım. bu tür yağışlara önlem almazsanız felaket tanımı yapılır. Allahın takdiri yaklaşımı işin kolayına kaçmaktır. benzer gelebilecek yoğun yağış sonrası felaketleri normalleştirmektir.
Inna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun 2 yıl önce
Allahü Teala herkese Nasuh tevbe etmeyi nasip etsin, Allah günahlarımızı effetsin böyle doğal felaketlerden bizleri korusun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@