7m

7m

hyundai

tamfinans

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

Trabzon'un önemli turizm değerlerinden Santa Harabeleri'nin bulunduğu Araklı'ya yapılması planlanan çöp tesisinin toplantısı, vatandaşların tepkisi nedeniyle iptal edildi.

Trabzon 11.07.2017, 14:21 12.07.2017, 12:51
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

Haber61 - Haber Merkezi

Tuncay Lakot / Soner Doksanbir / Selay Saykal


Trabzon'un Araklı ilçesi Taşönü mevkiinde yapılması planlanan Katı Atık toplama Tesisi için düzenlenen toplantıda olaylar çıktı. 5 dakika bile sürmeyen toplantı iptal edildi. 


Turizm şehri olma yolunda çeşitli hamleler gerçekleştiren Trabzon'da, çöp tesisi tartışmaları giderek büyüyor. Daha önce Araklı ilçesi'nin Turup bölgesinde yapılması düşünülen çöp tesisinin Taşönü mevkiine kaydırılması Araklılılarda büyük rahatsızlık yarattı.

Trabzon ve Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAB) tarafından yapılacak tesis hakkında bölge halkını bilgilendirme amacıyla Araklı Kültür Merkezi'nde saat 14.00'te başlayan toplantı öncesinde vatandaşlar astıkları afiş ve dövizlerle tepkilerini gösterdi. 

Toplantı sırasında proje hakkında bilgi veren yetkilinin konuşmasını kesen bir kişi, Araklı halkının çöp tesisi istemediğini söyleyerek karşı çıktı. Kürsüyü indirerek yetkililerin konuşmasına izin vermeyen vatandaşların büyük tepkisi üzerine toplantı iptal edildi.

Toplantıya katılan tepkili vatandaşlar projeye neden karşı çıktıklarını Haber61'e anlattı.

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU BİZE SÖZ VERDİ

Toplantıya damga vuran Osman Dilber isimli vatandaş, "Katı atık tesisi yapacakları alan birçok yaşam alanına çok yakın. Buradaki insanlar mücadele ediyor. Doğu Karadeniz'de modern bir tesis yapmadan sermayenin daha fazla kar amacı güderek bunu yaptırmaya kalkması bedbahtlık örneği. Bundan önceki siyasiler söz verdi. Bakan Süleyman Soylu bize söz verdi. Cumhurbaşkanı'nın mektup istediği zamanları biliyoruz. ÇED raporlarının aslında hepsi olumsuz." diye tepkisini gösterdi. 

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

5 TANE RAPOR VAR BUNA RAĞMEN TESİS YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

Taşönü heyelanlı bölge olduğu için evi olmadığını ve konternerde yaşadığını anlatarak tehlikeye işaret eden bir vatandaş, "Mühendise 'Taşönü'ne çıktın mı, orayı biliyor musun' diyorum, 'Bilmiyorum' diyor. Bilmediğin yere nasıl tesis yapıyorsun? Aşkale burayı belediyeye kakaladı. Burada yapılacak her tesiste insanlar altında kalacak. bunun sorumluluğu bu insanlardadır. Nerde buranın mülki amirleri, belediye başkanları siyasileri? İnsanlara ne olduğunu bilmeden, anlatmadan kağıt imzalattırıyorlar. 5 tane rapor var buna rağmen nasıl tesis kurarsınız?" dedi.

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU AĞIRLIĞINI KOYSUN

Araklı Türkeli Mahallesi muhtarı Hasan Taşkın, Trabzon'un doğu yakasında zaten mevcut bir çöplük bulunduğunu ve yeni kurulacak çöplüğün batı yakasında olması gerektiğini savunarak 'Uygulamalarda adalet istiyoruz. Trabzon'un doğu bölgesi olan Sürmene'de, Of'ta kuruldu. Neden batı yakasınad kurulmuyor da Araklı'da kuruluyor? Katı atık arıtma tesisi ilk kurulduğu zaman Rize'yle birlikte kurulacaktı. Yıllar geçti, sıra Rize'ye geldi ve şimdi Rize'yi aradan çıkardılar. Rize'de neden kurulmuyor. İlla Trabzon'da yapılacaksa batı yakasında yapılsın. Tüm yetkililere adalet için sesleniyorum. Bakan Süleyman Soylu'ya buradan sesleniyorum. Ya ağırlığını koysun ya da bizim huzurumuzda desin ki 'Beni aştılar.' Bakan gelsin diyebiliyorsa bunu bize desin. 

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

ARAKLI'NIN KALKINMASINI ENGELLEMEK İSTİYORLAR

İstanbul'da yaşayan ve toplantı için Araklı'ya geldiğini söyleyen Taşönü köyü derbeği başkanı Sadık Yakupçebioğlu, yaşananlar için Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tuttu. Turizm tesisi yapılırken diğer yandan çöp tesisi yapılacak olmasının mantıksız olduğunu söyleyen Yakupçebioğlu "Buranın kalkınmasını engellemek istiyorlar. Bunu yaptırmak isteyenler FETÖ'cü olabilir. Bunlar hem Cumhurbaşkanı'nı hem Bakan'ı saymıyorlar. Araklı'da turizm engellenmek isteniyor, Araklı'ya gelecek para engelleniyor. Araklı Belediyesi'nin de sesi çıkmıyor. Hizmet ediyorsan çöple anılma, en fazla istifa ettirirler. Görevden ayrılınca arkandan kötü anılma. Japonya'da denizin üstüne, insanların olmadığı yere bunu yapıyorlar burada ise heyelanlı bölgeye yapıyorlar.. burada arazi uygun değil ve yaşam alanları var. ÇED raporuna hiçbir şekilde uygun değil. Bunu yapacak olanlar bölgeyi görmeden bizi ikna etmek içni gelmişler. Kanunen buraya yapmaları mümkün değil." ifadelerini kullandı. 

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

ÇED RAPORU AMACINA UYGUN YAPILMAMIŞ

Taşönü mevkiinin heyelan bölgesi olduğu için tesis yapılamayacağını savunan vatandaşlardan Süleyman Duran "ÇED raporu amacına uygun yapılmamış. Aslında Trabzın İl Sağlık Müdürlüğü'nün gelip burayı incelemesi ve açıklama yapması gerekiyor. Bu toplantıya vekillerimiz, Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkililer katılmalıydı. Vatandaşların sağlığını ilgilendiren her konu çok önemli." şeklinde belirtti. 

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

YÜZDE 83 ALAN SİYASİLER NEREDE

Araklı'nın Turup bölgesine çöplük yapılacağı zaman yasal destek verdiğini ve aynı desteği Taşönü için de desteğini sunan avukat Adnan Bekir, "ÇED raporu yasal değil. tüm yasal haklarımızı kullanıp buraya çöplük yapılmasını engelleyeceğiz. TRABRİKAP sözleşmesine göre bu sene çöp tesisi yapılması sırası Rize'de. Yüzde 83 ile buradan rekor oy alan siyasiler nerede? Halkın karşısına çıkıp neden izahta bulunmuyorlar? Hepsi halktan kaçıyor. Halkın arkasından işler çevirip Taşönü çöplüğe çevirmeye çalışılıyor. Araklı halkı aptal değildir. Burayı çöplüğe çevirmelerine izin vermeyecekler." diyerek son verdi.

Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!
Araklı'da çöp tesisi toplantısında olaylar çıktı!

 

Yorumlar (10)
kazım 5 yıl önce
Araklının %90'ı AKP ye oy veriyor. Allah'ın sopası yok ki indirsin.
Oktay 5 yıl önce
Tamam Arakliya yapilmasin.Cok bilmislere soruyorum.Nereye yapilsin?Toplanan cöpler ne olacak?Devamli Denize dolgumu olacak?Cop dönüsümü denen bir Endüstri var.Bu konuda Almanya ve Brezilya uzman Ülkeler.Ülke genelinde kurulacak von tesisleri yeni Istihdam demektir. Gelsin Almanya ya Ben Size yesilligin icine Kurulmus Cöp Tesisleri göstereyim. Doganin harap edilmesine ilk Ben karsi cikarim.Neden Insanlarimiz herseyin Denize dökülerek yapilmasini istiyor. Köylere cikin Dere yataklari Ormanlar cocuk bezi,Naylon,Zeytinyagi tenekeleri ile dolu.Ilk once kendi cöpümüzü dogru dürüst cöpe atmasini,Tabiati koruyalim sonra kurzlacak tesislere karsi cikalim.
ibrahim çevik 5 yıl önce
Abi kafa İŞİD kafası. adamların doğaya sanata tarihe saygısı yok.
İsa Sayar 5 yıl önce
Bu kadar nankör de olunmaz. AKP'nin yaptığı yolları, hastaneleri, köprüleri kullanırken iyi. İş başka tesislere gelince istemiyoruz diyorsunuz. Bir de siyasilere laf etmişler. Kim bu kadar yatırım yaptı Araklı'ya bugüne kadar?
atar 5 yıl önce
%83 ne güzelde girmiş ohhh çöp tesisi hayattır hemşerilerim üç kul u bir elham okuyun vardır bir kerameti deyin kadere razı olun:)))
Yakup Bakirtas 5 yıl önce
Etme bulma dunyasi Beter olun Ts asiklari kupanizi vermeyenlere el pence durup biyad edenler Allahin sopasi yok
Adem 5 yıl önce
Neyin kafasını yaşıyosun. İnsanlar ne anlatıyor sen ne diyosun.
Arakli 5 yıl önce
Yani şimdi sıra rizedeyken çöp alanı Arakliya yapılıyorsa Turizm haftasiniAraklida açmak ne anlama geliyor.
Çamburnu 5 yıl önce
Çamburnu çok bildi son 11 senedir. Almanyadan ahkam kesmek kolay. biraz da sizin bahçenize çöp dökülsün
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@