Dünya Engelliler Günü vesilesi ile gerçekleştiren ziyarette Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yaklaşık 12 dönümlük alan üzerine kurulan ve tamamen engellilerin çalışacağı ‘En Mutlu Köy’deki seralarda sebze ve meyve üretimine 2023 yılı Mayıs ayında geçileceğini ifade etti. 

Trabzon TB Başkanları ‘En Mutlu Köy’de…

TTB Başkanları da projenin çok önemli olduğunu, bölgeye kazanım adına farklılık getireceğini belirterek borsa olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söylediler.

Belediye Başkanı Genç, proje ile ilgili olarak verdiği bilgide şu görüşlere yer verdi:

Trabzon TB Başkanları ‘En Mutlu Köy’de…

“Dezavantajlı bireyler, istihdamlarının garanti edildiği proje sayesinde doğanın terapötik faydalarından yararlanarak mesleki eğitim ve rehabilitasyon imkânı bulacaklar. Projemiz içinde çilek, domates, marul ve salatalık serası yer alacak. Tavuk ve kaz kümesi hayata geçirilecek. Özel gereksinimli bireyler zamanlarının bir kısmını tarım ve hayvancılık gibi, insana yaşam enerjisi veren uğraşılarla geçirecek. Bunların dışında teknoloji, pasta, örgü, giyim, ahşap atölyeleri yapılacak. Projemiz bünyesinde 106 kişilik kafe-restoran, 1 adet spor alanı ile 1 adet rehabilitasyon alanını hayata geçireceğiz. Bu ünitelerle birlikte özel gereksinimli bireyler günlerini ekonomilerine katkı veren, çok yararlı ve keyifli uğraşılarla dolu dolu geçirecek. Atölyelerde bizzat kendileri üretecek. Tesisimizde dezavantajlı bireylerin yanında engelsiz bireyleri de istihdam edeceğiz.”

DOKA tarafından da desteklenen projenin ortakları arasında Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü , Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Trabzon Veteriner Hekimleri Odası ve Trabzon Teknoloji Derneği de yer alıyor. 

Trabzon TB Başkanları ‘En Mutlu Köy’de…