Çay ve fındığa ek geliri buldu!

Karadeniz’de çay ve fındığa ek gelir olarak istiridye mantar üretimi giderek yaygınlaşıyor.

Çay ve fındığa ek geliri buldu!
Emekli olduktan sonra kendi işini kurmak isteyen Kadir Sağlam, istiridye mantar üretimi için Eynesil İlçe Tarım Müdürlüğü’nün desteğiyle eğitim almayı sürdürüyor. 

Sağlam, çay ve fındığa ek gelir sağlayacak istiridye mantar üretimi için almak istediği eğitim imkanını uzun arayışlar sonunda Giresun’un Eynesil ilçesinde bulduğunu söyledi.

Trabzon’un Yomra ilçesinden her gün Giresun’un Eynesil ilçesine geldiğini ifade eden Sağlam; “Yaklaşık iki yıldan beri istiridye mantarı eğitimini almak için çalmadık mevki ve makam bırakmadım. Araştırma yaptım ve istiridye mantar üretimine girmek istedim fakat hiçbir yerden doğru dürüst bir bilgi alamadım. Sonunda Eynesil ilçesinde bu konuyla ilgili çalışmaların olduğunu duydum ve ilçe Tarım Müdürü Fadıl Öztürk ile tanıştım. Oda ilçede bu işi yapan kişilerle irtibata geçirdi. Şimdi Trabzon’dan Eynesil ilçesine gelip ilçeye 11 km uzaklıktaki Adaköy köyüne gelerek seminerler aldım, bilgilendim. Allah’ın izniyle bundan sonra bu üretimi makul bir şekilde yapmaya çalışacağım. Hem aile ekonomime ve hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı düşünüyorum. Umuyorum ki başarılı olduğum takdirde çocuklarımda bu işimi devam ettireceklerdir. Az bir sermayeyle büyük işler yapmayı amaçlıyorum.”

Bölge insanına çay ve fındığa ek gelir olarak istiridye mantarını tavsiye eden Sağlam; “Karadeniz Bölge insanının çay ve fındık ürünlerine adeta mahkûm olmuş durumda. Bölge insanı ek gelir kapısı olarak da istiridye mantarını üretebilir. Umuyorum, inşallah bu iş Karadeniz Bölgesi de yaygın bir şekilde gelişir, bölge insanımız içinde fındık ve çaya ek gelir kapısı olur” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler