kebir reklamı

Sporda sıkı yönetim başlıyor

Biletsiz seyirciler spor sahalarının içine ve çevresine yaklaştırılmayacak, girişteki bütün kameralar da yenilenecek Spor alanlarına girişte şimdilik trafik suçlarında kullanılan 0.50 ve üzeri promil sınırı uygulaması esas alınacak Saha içi ve dışındaki o

Sporda sıkı yönetim başlıyor

banner197

Biletsiz seyirciler spor sahalarının içine ve çevresine yaklaştırılmayacak, girişteki bütün kameralar da yenilenecek Spor alanlarına girişte şimdilik trafik suçlarında kullanılan 0.50 ve üzeri promil sınırı uygulaması esas alınacak Saha içi ve dışındaki olaylar için resmi işlem yapılacak. Tahrik unsuru taşıyan pankartların içeriye girmesi engellenecek.

Futbolda şike soruşturması gölgesinde başlayacak olan yeni sezonda, statlardaki şiddet olaylarının önüne geçmeyi hedefleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, hafta başında Ankara'da önemli bir toplantı gerçekleştirdi.
Spor sahalarındaki güvenlik önlemlerinden sorumlu olan Güvenlik Dairesi Başkanlığı'nca düzenlenen toplantıya Süper Lig ve Bank Asya'da yer alan takımların bulunduğu kentlerdeki spor güvenliğinden sorumlu polis müdürleri katıldı.

İki ayrı kategoride gerçekleştirilen toplantının ana başlığını Süper Lig oluşturdu. İstanbul, Trabzon ve Antalya'dan gelen polis müdürleri 6222 sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası'nın daha önceki uygulamalarıyla ilgili birer sunum yaptı. Bu sunumlar sonucunda, yürürlükteki yasanın eksikleri belirlenerek yeni bir güvenlik önlemleri paketi hazırlandı.
Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonrasında son şekli verilen ve hemen uygulanmaya başlanacak yeni önlem paketi içinde şu tedbirler yer aldı:

Önce 1. halka
- Biletsiz seyirciler spor sahalarının içine ve çevresine yaklaştırılmayacak. Bileti olan seyirci önce "1. halka" adı verilen güvenlik çemberinde biletini gösterdikten sonra turnikelere geçecek.
- Stadlardaki giriş turnikelerinde yer alan kameralar teknolojiye göre seyircilerin üst aramasının izlenmesi ve eşgalinin tespit edilmesini sağlayacak biçimde yenilenecek.
- Üst aramaları kulüplerin anlaştığı özel güvenlik firmalarının personelince yapılacak.

0.50 promil sınırı
- Spor alanlarına girişte alkol kontrolü yapılacak. Bu çerçevede, denetimin yapılacağı esaslar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek. Ancak, yönetmelik çıkana kadar trafik suçlarında kullanılan 0.50 ve üzeri promil sınırı uygulaması esas alınacak. Bu değerde alkol aldığı belirlenen taraftarlar spor alanlarına kesinlikle alınmayacak.

Ekstra ceza
- Müsabaka alanlarının içinde yaşanan her türlü taşkınlık "mutlak surette" resmi işleme tabi tutulacak.
- Ayrıca, stat çevresinde meydana gelen olaylar da yasa kapsamında değerlendirmeye alınacak. Olaylar sırasında, grupların toplu hareket etmeleri halinde şiddet yasasının yanı sıra 2911 sayılı Toplumsal Olaylar Yasası da devreye sokularak ceza artırımı sağlanacak.
- Şiddet olayına karışan seyircinin gözaltına alınmasından itibaren spor alanlarına girişi yasaklanacak.
Taraftarın getiridiği, içinde tahrik unsuru sloganların bulunduğu pankart ve afişlerin girişine izin verilmeyecek.

Uzman savcılar
EGM, sporda şiddetin önlenmesi çerçevesinde Adalet Bakanlığı'ndan uzman savcı görevlendirilmesi talebinde bulundu. Buna göre, kentlerdeki görevli savcılar, kentin büyüklüğüne göre 2 veya 3 savcıyı sporda şiddetin önlenmesi konusunda yetiştirip görevlendirecek. Bu savcılar, başsavcılıklarca sporda şiddetin önlenmesi konusundaki soruşturmalar için özel yetkilendirilecek ve sadece bu konuya bakacak.

Takviye
İstanbul'da devam eden şike soruşturması çerçevesinde Futbol Federasyonu'nun kulüplere yönelik kararı da izlemeye alındı. Federasyonun kararı doğrultusunda kulüplerin küme düşürülmesi halinde, bu kentlerdeki takımların maçlarında daha yoğun güvenlik önlemi alınarak kitlesel olayların çıkması önlenecek.

Loca sorunu
İstanbul'daki stadlarda bulunan locaların yarattığı sorun da değerlendirildi. İstanbul'dan gelen katılımcıların, önlemler çerçevesinde localara yönelik nasıl bir işlem yapılacağının bilinmediğini hatırlatması üzerine hazırlanacak yönetmelikte bu konunun açıklığa kavuşturulması yönünde görüş birliğine varıldı.

Farklı tepkiler
Spor hukukçuları, 0.50 promil alkol sınırını aşan seyircilerin stadlara giremeyeceğine ilişkin çalışmayla ilgili farklı görüşler bildirdi.
Eski Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu üyesi Avukat Semih Güner, "Böyle bir şey olamaz. İnsanlar alkollü olabilir, sinemaya da gidebilir, stada da. Promilin değil akıl ve şuurun ölçülmesi gerekir. Bazıları 10 promil alkolde etkilenmez, bazıları 2 promil alkolde etkilenmez. Bu, içki içen bir kişinin stada alınmaması anlamına gelir. Bir bira dahi içse stada alınmaz" dedi.
Ankara Barosu Spor Hukuku Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Gurur Gaye Günal ise şunları söyledi:
"Statlara girecek herkese alkol kontrolü yapılması mümkün gözükmüyor. Şüpheli görülen kişilere yapılmasını bekleyebiliriz"

'Yardımcı olsunlar'

Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, toplum bilinci ve kültürel bakımdan geliştiği anda bu tür önlemler pakedine ihtiyaç duyulmayacağını savundu. Öztürk, "Bunun da yolu eğitimden geçiyor. Eğitimli kişi, sorumluluklarının farkındadır ve çevresine zarar vermez. Galatasaray Kulübü olarak da, stadımızda her türlü önlemi almak için çalışmalar yaptık. Avrupa'nın en modern güvenlik sistemini kurduğumuz Türk Telekom Arena'da, taraftarlarımızın da bizlere yardımcı olmasını bekliyorum" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TS.KOLİK - 6 yıl önce
yine bir acıgı bulup yasaklar delinmesinde.yasak hepimize yasak olmalı.adamına göre yasak olmamalı.bu uygulama güzel ama uygulanabilirse....
Avatar
rukalı - 6 yıl önce
maç satın alma nasıl önlenecek. ona bir çare var mı
Avatar
zevla - 6 yıl önce
Eskiden futbol var diye çıldırırdık. Şimdi pek umursamıyorum.
Avatar
casa - 6 yıl önce
İlk etap FB'nin mevcut belgelere göre ipinin çekilmesi kısaca alt kümeye atılsın ve kupa sahibine verilsin.Tribün seyircisi olabilmek için alkolsüz olmak tabiki şart peki beyaz diyorlar yine tiner denilen yasaklı maddeler alkol gibi ölçülebilir mi? Onada tedbir gerek.
Avatar
cingün - 6 yıl önce
bütün bu önlemler herhalde fenerbahçe için alınıyor.

ki rahat ratah oynasın. nasılsa bu işten komik bir para cezasıyla kurtaracak kendini. federasyon başkanı fenerbahçe yönetiminden. ve adam çok uyanık, işi uzattıkça uzatıyor. ve fb yi kesinlikle aklamak peşinde koşuyor. baksanıza fb nin hisseleri her gün tavan yapıyor ve bu haber borsa cambazlarına sızdırıldı. eğer bu fenerbahçe hak ettiği cezayı almazsa ki öyle görünüyor, bundan sonra kimse şike sözünü ağzına almasın ve de gülünç olmasın. bu durumda fb en hafif bir şekilde yaptıklarından kurtulduktan sonra her kulübün şike yapmağa hakkı vardır. ve bundan sonra da Türkiyede oynatılacak futbola rahatlıkla bankiflas süper şike ligi ismini takmak gerekir.