Sarvan: "Orta yolu bulmalıyız"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, hakem Cüneyt Çakır'ın UEFA 1. kategoriye yükselmesinin, Türk hakemliği açısından önemli bir basamak olduğunu söyledi. WOW Airport Hotel'de basın toplantısı düzenleyerek, çalış

Sarvan: "Orta yolu bulmalıyız"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, hakem Cüneyt Çakır'ın UEFA 1. kategoriye yükselmesinin, Türk hakemliği açısından önemli bir basamak olduğunu söyledi.

WOW Airport Hotel'de basın toplantısı düzenleyerek, çalışmalarını ve sezonun ilk yarısında hakemlerin performanslarını değerlendiren Oğuz Sarvan, özellikle Cüneyt Çakır'ın UEFA 1. hakem kategorisine yükselmesinden dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi.

Türk hakemlerinin uluslararası alanda daha üst seviyelere çıkabilmesi için harcadıkları emeklere değinen Sarvan, yoğun çabaları sonucu Cüneyt Çakır'ın UEFA 1. kategoriye, Bülent Yıldırım'ın da UEFA 2. kategoriye terfi etmeyi başardıklarını vurgularken, ''Bu Türk hakemliği adına çok önemli bir olay. Uluslararası hakem camiasıyla entegrasyon çalışmalarımız ve hakem eğitimlerinin uluslararası standarda getirilmesiyle böyle bir sonuç çıktı. Bu başarı benim için ayrıca önemli. Bundan 9 yıl önce faal hakemliği bıraktığımda, UEFA 1. kategorideydim ve benim ardımdan da kimse bu seviyeye çıkamamıştı. Cüneyt Çakır'ın geldiği nokta, benim için ayrıca bir şahsi mutluluk'' dedi.

JAAP UILENBERG'DEN DESTEK ALDIK
UEFA Hakem Komitesi üyesi ve Türkiye sorumlusu Jaap Uilenberg'e, 2008 yılındaki görüşmelerinde Türkiye'ye daha sık gelmesi yönündeki isteklerini ilettiklerini anlatan Sarvan, kendisinin önemli desteğini aldıklarını söyledi. Sarvan, şöyle devam etti:

Sarvan, Jaap Uilenberg'le hakem ve gözlemci eğitimlerine katılmasını kapsayan bir anlaşma yapmak üzere olduklarını belirterek, MHK olarak üst düzey eğitimci açıkları bulunduğunu aktardı.

YÖNETİMLERDE İYİYE GİDİŞ VAR
Oğuz Sarvan, hakemlerin performansını bir önceki yıl not değerlendirmesine göre kıyaslama yaparak değerlendirirken, iyiye gidiş olduğunu belirtti.

Geride kalan sezonda meydana gelen hakem hatalarının, verilen notlara da yansıdığını anlatan Sarvan, ''Bu sezon ise yukarıya doğru bir gidiş var. Yönetimlerde geçen seneye nazaran açık şekilde iyiye gidiş var. Nedeni de kadrolarımızda çok sık değişiklik yapmamamız. Deneyim en önemli kriterlerden bir tanesi. Bunun maçlara yansıdığını düşünüyoruz. Geçen seneye oranla notlarda artış var'' diye konuştu.

KULÜPLER BİRLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI
Kulüpler Birliği Vakfı'nın son toplantısında yaptığı, MHK'ya yönelik memnuniyetsizlik ve güvensizlik açıklamasına değinen Sarvan, muhatabın kendileri olmadığını savundu.

Bu açıklamayı yapanların güvensizlikten neyi kast ettiklerinin yine kendilerine sorulması gerektiğini ifade eden Sarvan, ''Biz atamayla geldik ve sorumluluğumuz da bu atamayı yapanlara karşı. Kulüplerin her hafta gönderdikleri olumlu ve olumsuz yazıları, biz federasyon yönetimiyle paylaşıyoruz. Eğer uygun görülürse, hakem atamalarının nasıl yapıldığı ve hakemlerin nasıl eğitildiği konusunda her türlü detayı, kulüp başkanlarımızla paylaşmaya hazırız'' dedi.

HAKEME CEZADA ORTAYI BULMALIYIZ
Oğuz Sarvan, kötü maç yöneten hakemlere verilecek cezada bir orta yol bulunması gerektiğini savundu.

Kendilerinin, hakemin kötü yönettiği maçın psikolojisinden çabuk çıkması için kısa sürede yeniden maç vermeyi uygun gördüklerini, ancak kulüplerin ise buna tepki göstererek, ''Hatanın bir bedeli olması gerekmez mi'' diye tepki gösterdiklerini anlatan Sarvan, ''Bunun ortasını bulmamız gerekir.'' dedi.

HAKEMLER ÇÖZÜMÜ KENDİ İÇLERİNDE ARAMALI
Hakemlerin konuşturulmadığı, hakem derneklerinin ise işlevsiz olduğu şeklinde yöneltilen bir soru üzerine Sarvan, şunları söyledi:
''İtalya'da hakem komitesi oluşturulurken, federasyon başkanı, hakem derneği başkanıyla görüşüp, önerilerini alıyor. Bizde ise hakem derneği başkanı, federasyon başkanını arayıp, (Genel kurulda kimi delege belirleyelim) diye soruyor. Hakemlerin örgütlemesi sağlıklı değil. Hakemler, kendilerini iyi temsil edeceklerse, kendi aralarında bir araya gelip, bunu yapmaları gerekir. Kimseden bir şey beklememeliler. Bir hakem derneği çıkıp, (Falanca kişi bizim hakemimize hakaret etti, federasyon ceza verdi ama o da özür dileyene kadar biz onun elini sıkmayacağız) dese, çok şey değişir. Hakemler çözümü tamamen kendi içlerinde aramalı.''

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler