Birol Özcan, geçtiğimiz haftalarda, "2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları aynı kalacak" ifadelerini kullanmıştı.
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) tarafından Genel Başkan Birol Özcan’ın önceki hafta haber ajanslarına yansıyan ifadeleriyle ilgili yazılı açıklamada yapıldı.

"TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’ın, 2023 yılı içinde bilet fiyatlarına zam yapılmayacağı şeklinde bir beyanatta bulunduğu cihetiyle ajanslarda asılsız haberler yapılmaktadır" denilen açıklamada, Özcan'ın basın mensuplarına hiçbir zaman 2023 yılında bilet fiyatlarına zam yapılmayacağı yönünde bir açıklamasının olmadığı vurgusu yapıldı.

TOFED'den yapılan açıklamada, "Birol Özcan, basına yapmış olduğu açıklamalarda bilet fiyatlarının geçtiğimiz yıla oranla zamlanmadığını, fahiş akaryakıt fiyatlarının ucuzlamasının bilet fiyatlarının geri gelmesinde etken olduğunu, geçtiğimiz yıllara oranla yolcu ve sefer sayılarında da önemli bir azalma yaşandığını, bu nedenle de sektörde haksız ve yıkıcı bir rekabet ortamının oluştuğunu vurgulamıştır" ifadelerine yer verildi.

KDV'DE YÜZDE 8'E İNDİRME ÇAĞRISI
Bakanlığa taban ücret tarifesi yayınlaması ve maliyetin altında kesilen bilet fiyatlarının önüne geçilmesi için çağrıda bulunulduğu hatırlatılan açıklamada, Özcan'ın önceki ifadelerinde yolcu bilet fiyatlarının pahalanmaması için akaryakıt fiyatlarının düşürülmesinin zorunlu olduğu, bu gerçekleştirilemiyorsa yolcu taşımacılığında kullanılan akaryakıttan alınan ÖTV’nin düşürülmesi ve bilet ücretlerinden alınan KDV’nin yüzde 8’e indirilmesinin önem arz ettiğini belirttiği de hatırlatıldı.Federasyonun açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede 2023 yılı itibariyle köprü ve otoyollara zam yapılmamasının bilet ücretlerini olumlu yönde etkileyeceği ifade edilmiş, İstanbul’a yakın illere sefer yapan otobüslerin bilet fiyatlarına önemli bir etki eden, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden zorunlu otobüs geçiş uygulamasının değiştirilerek, trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişlere izin verilmesi gerektiği de belirtilmiştir.

"ÖZCAN NE DEMİŞTİ?
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, ajanslara da yansıyan açıklamalarında "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, yeni yılda köprü ve otoyol fiyatlarının artırılmaması kararından çok memnunuz. Bu otobüs firmalarına olumlu yansıyacak. Salgının hızında yaşanan azalmayla otobüs seferleri ve yolcu sayıları arttı. 2021 yılında artmaya başlayan seferler, 2022 yılında daha da yükseldi ve normale döndü. 2022 yılında bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 15 artarak 427 bine yükseldi. Ayrıca yolcu sayımız da arttı. 2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları aynı kalacak" demişti.