Yılın Basın Fotoğrafları ödüllendirildi

TFMD tarafından düzenlenen 'Yılın Basın Fotoğrafları 2017' yarışmasının kazananları belli oldu.

Medya 27.03.2017, 12:41 27.03.2017, 13:42
Yılın Basın Fotoğrafları ödüllendirildi

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 yarışması sonuçları açıklandı. DHA'dan Muhammet Kaçkar ve Can Erok ödül alırken, Van depreminde kaybettiğimiz DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir adına verilen ödülü ise İHA'dan İsmail Çoşkun aldı.


Depo Photos adına çalışan foto muhabiri Osmancan Gürdoğan,15 Temmuz gecesi çektiği kare ile "Yılın Basın Fotoğrafı 2017" ödülünü aldı. Bu yıl 32'ncisi düzenlenen ve Türkiye'nin en önemli medya organizasyonları arasında yer alan ve basın fotoğraflarının ödüllendirildiği tek yarışmaya, 2016 yılına damga vuran olaylardan 3 bine yakın fotoğraf katıldı. Antalya'da Rixos Downtown'da ve İstanbul'da toplanan jüri üyeleri 8 kategoride 29 fotoğraf ve 7 seriyi ödüle layık gördü. Ödül alan kareler ilk kez 3-9 Nisan tarihleri arasında Panora AVM'de Ankara'da sergilenecek. Yarışmanın ödülleri ise Mayıs ayında Ankara'da yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi www.tfmd.org.tr adresinde sunuluyor. Yarışmada toplam 18 bin TL para ödülü dağıtılıyor.


FOTOĞRAFLARA 15 TEMMUZ DAMGASI

15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı karargahı önündeki kalabalığın üzerine tankların sürülmesi ile alt geçide düşen insanların fotoğrafı ile Osmancan Gürdoğan, Yılın Basın Fotoğrafı 2017 ödülünü kazanırken aynı kare ile Yılın Haber Fotoğrafı ödülünü aldı. Jüri, 15 Temmuz gecesi yaşananları aktaran fotoğraflara 2'si seri olmak üzere 9 ödül verdi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u katlettiği anlarda çektiği fotoğraflarla Dünya Basın Fotoğrafı ödülü kazanan AP Foto Muhabiri Burhan Özbilici'ye ise yönetim kurulu kararı ile TFMD Onur Ödülü verildi. Yarışmada Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülü ise İstanbul'da Galatasaray maçında Trabzonsporlu Salih Dursun'un hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart gösterdiği kare ile Sabah Gazetesi'nden Oğuz Yörük'ün oldu.


JÜRİDE USTALAR GEÇİDİ

Medyanın en önemli organizasyonları arasında yer alan TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nın jüri üyeleri de etkili isimlerden oluştu. Ana jüride Magnum Foto Muhabiri Nikos Economopoulos, Foto Muhabiri Coşkun Aral, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, Newsweek Fotoğraf Editörü Jenifer Diane Tse, Paris Match Fotoğraf Editörü Jerome Huffer, New York'lu usta foto muhabiri Gary Mark Hershorn, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Associated Press Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris Pitarakis, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün, Foto Muhabiri Sinan Çakmak, TFMD Başkanı ve Hürriyet Foto Muhabiri Rıza Özel yer aldı. Spor Toto Spor Fotoğrafları Jürisi ise Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Hürriyet Foto Muhabiri Süleyman Arat, Habertürk Yazarı Atilla Türker, Foto Muhabiri Şafak Kayarlar'dan oluştu.


USTALAR ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU

Ayrıca, aralıklarla 5 gün süren jüri toplantılarına gelen Yılın Basın Fotoğrafları jürisi Antalya'da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğrencilerle buluştu. New York'lu usta foto muhabiri Gary Mark Hershorn öğrencilere tecrübelerini aktardı. Çektiği tarihi fotoğraflar filmlere konu olan Hershon, genç üniversitelilere sosyal medyayı da iyi kullanmalarını öğütledi. Paris Match Fotoğraf Editörü Jerome Huffer, fotoğrafçı Mustafa Seven, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer ve TFMD Başkanı Rıza Özel ise öğrencilere basın fotoğrafının Türkiye'de ve dünyada önemini anlattı.


OSMANCAN GÜRDOĞAN KİMDİR?

Yılın Basın Fotoğrafı 2017 ödülünü kazanan foto muhabiri Osmancan Gürdoğan, 1996 yılında Ankara'da doğdu. Haber fotoğrafçılığı ile henüz lise yıllarındayken tanışan Gürdoğan'ın çektiği kareler, ulusal gazetelerin yanı sıra Washington Post, The Guardian, Daily Mail, Sputnik gibi uluslararası yayınlarda da yer buldu. Serbest foto muhabiri olarak mesleğini sürdüren Osmancan Gürdoğan, Depo Photos adına çalışıyor.


YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2016 JÜRİSİ

Magnum Foto Muhabiri Nikos Economopoulos (Yunanistan), Foto Muhabiri Coşkun Aral, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, Newsweek Fotoğraf Editörü Jenifer Diane Tse (ABD), Paris Match Fotoğraf Editörü Jerome Huffer (Fransa), Foto Muhabiri Gary Mark Hershorn (ABD), Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Associated Press Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris Pitarakis (Yunanistan), Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün, Foto Muhabiri Sinan Çakmak, TFMD Başkanı ve Hürriyet Foto Muhabiri Rıza Özel yer aldı.


SPOR TOTO SPOR FOTOĞRAFLARI 2016 JÜRİSİ

Foto Muhabiri Gary Mark Hershorn (ABD), Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Hürriyet Foto Muhabiri Süleyman Arat, Habertürk Yazarı Atilla Türker, Foto Muhabiri Şafak Kayarlar


YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2017 ÖDÜLLERİ


Yılın Basın Fotoğrafı 2017

Osmancan Gürdoğan / Depo PhotosYılın Haber Fotoğrafı

Osmancan Gürdoğan / Depo PhotosHaber Fotoğrafı İkincisi

Emin Mengüarslan / Anadolu AjansıHaber Fotoğrafı Üçüncüsü

Sedat Suna / EPAHaber Fotoğrafı Mansiyon

Emrah Gürel / APSpor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Oğuz Yörük / Sabah GazetesiSpor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi

Ali Atmaca / Anadolu AjansıSpor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü

Salih Zeki Fazlıoğlu / Anadolu AjansıSpor Toto Özel Ödülü

Adem Kabayel / Hürriyet Gazetesi

Spor Toto Spor Fotoğrafı Mansiyon

Fatih Erdoğdu / AMK GazetesiYılın Foto Röportajı

Kutup Dalgakıran / Sabah GazetesiFoto Röportaj İkincisi

Bülent Kılıç / AFPFoto Röportaj Üçüncüsü

Emin Özmen / Agence Le JournalYılın Haber Serisi

Emin Özmen / Agence Le JournalHaber Seri İkincisi

Mert Gökhan Koç / Hürriyet GazetesiHaber Seri Üçüncüsü

Dağhan Kozanoğlu / Milliyet GazetesiYılın Portre Fotoğrafı

Kerem Kocalar / Anadolu AjansıPortre Fotoğrafı İkincisi

Halil Sağırkaya / Anadolu AjansıPortre Fotoğrafı Üçüncüsü

Oğuz Yeter / Milliyet GazetesiPorte Fotoğrafı Mansiyon

Haşim Kılıç / Hürriyet GazetesiPorte Fotoğrafı Mansiyon

Metin Aktaş / Anadolu AjansıYılın Günlük Yaşam Fotoğrafı

Cem Genco / Anadolu AjansıGünlük Yaşam Fotoğrafı İkincisi

Can Erok / Doğan Haber AjansıGünlük Yaşam Fotoğrafı Üçüncüsü

Emin Özmen / Le JournalGünlük Yaşam Fotoğrafı Mansiyon

Göktürk Fırat / İHAGünlük Yaşam Fotoğrafı Mansiyon

Sadık Cangel / İHA

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı

Mahmut Serdar Alakuş / Anadolu AjansıÇevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi

Burak Doğansoysal / SerbestÇevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü

Ali İhsan Öztürk / Anadolu AjansıÇevre ve Doğa Fotoğrafı Mansiyon

Sedat Suna / EPAYılın Siyaset Fotoğrafı

Arif Hüdaverdi Yaman / Anadolu AjansıSiyaset Fotoğrafı İkincisi

Yavuz Özden / Milliyet GazetesiSiyaset Fotoğrafı Üçüncüsü

Hüseyin Aldemir / ReutersSiyaset Fotoğrafı Mansiyon

Muhammed Kaçar / DHATFMD Onur Ödülü

Burhan Özbilici /AP

Rafet Hüner Özel Ödülü

Sadık Cangel / İHAMustafa Pekcan Özel Ödülü

Necati Savas / CumhuriyetSebahattin Yılmaz - Cem Emir Özel Ödülü

İsmail Coşkun / İHA 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@