Ramazan ayında insanlar oruç tutarken oruçlarının bozulmaması için bir çok konuya dikkat ederken bir çok konuda da cevaplar merak ediliyor. Bu noktada en çok sorulan sorulardan biri de "kusmak orucu bozar mı? " sorusu oluyor. İşte detaylar

Kusmak orucu bozar mı? 

Diyanet bu konuda gelen bir soruya açık şekilde cevap verdi. Kişi kendi isteği dışında kusarsa oruç bozulmaz ancak, bilerek kendini kusturduğu zaman oruç bozuluyor. İşte Diyanet'in o açıklaması;

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

Kusmak orucu bozar mı?