"Avatar" rekor kırdı

Dünya prömiyeri 10 Aralık'ta Londra'da yapılan ve geçtiğimiz cuma günü vizyona giren Oscar'lı yönetmen Cameron'ın Titanic'ten bu yana üzerinde çalıştığı üç boyutlu bilimkurgu filmi “Avatar”, izlenme rekoru kırdı. 20. Century Fox'dan yapılan açıklamada, dü

"Avatar" rekor kırdı

Dünya prömiyeri 10 Aralık'ta Londra'da yapılan ve geçtiğimiz cuma günü vizyona giren Oscar'lı yönetmen Cameron'ın Titanic'ten bu yana üzerinde çalıştığı üç boyutlu bilimkurgu filmi “Avatar”, izlenme rekoru kırdı.

20. Century Fox'dan yapılan açıklamada, dünyanın en çok gişe yapan filmi Titanik, Terminatör ve Alien gibi filmlerin de yönetmeni olan Cameron'un 14 yıl harcadığı projesi "Avatar"ın hasılattına bakıldığında, yapımı ve reklamı için yapılan 400 milyon dolarlık yatırımın karlı olduğu sonucuna varılabileceğini belirtti.

Sinema eleştirmenleri, Cameron'ın son bilim-kurgu filminin Will Smith'in oynadığı "I Am Legend"'in 77.2 milyon dolarlık ABD rekorunu kıramamasına karşın, elde ettiği hasılatla filmin çekim aşamasında harcanan paranın birçoğunu karşılayacağı görüşünde.

FİLM YÜZDE 60 DİJİTAL

Bugüne kadar çekilmiş "en yüksek bütçeli film" (400 milyon dolar) olarak adlandırılan Avatar, 3 boyutlu (3D) sinema tekniklerindeki en son teknolojiyle üretildi. Yüzde 60'ı dijital görüntülerden oluşan filmde gerçek çekimlerle bilgisayar animasyonları yeni bir teknoloji aracılığıyla birleştirildi.

Bu teknoloji, oyuncuların en küçük hareket ve mimiklerinin dahi bilgisayar animasyonlarına aktarılabilmesini ve böylece "yaratıkların" olağanüstü gerçekçi görünmesini sağladı. Başrollerini Sam Worthington, Sigourney Weaver, Zoe Saldana, Giovanni Ribisi ve Michelle Rodriguez'in paylaştığı "Avatar" 2154 yılında, Dünya'nın kaynaklarının tükendiği bir zamanda Pandora adlı uyduda geçiyor.

Pandora, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş Na'vi halkına ev sahipliği yapıyor. İnsanlar, Pandora'nın havasını soluyamadığı için, akıl bağlantısı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na'vi karışımı "Avatar"lar üretiyor. Avatar programına gönüllü olan felçli denizci Jake Sully, bir Na'vi prensesine âşık olup kendini insan ordusu ile Na'vi halkının arasındaki çatışmanın ortasında buluyor.

FİLM İÇİN YENİ BİR DİL

"Titanic", "Aliens" ve "Terminator" filmlerinin yönetmeni James Cameron'ın çığır açan filminde, Na'vi cinsinin kendi arasında konuştuğu yeni bir dil için California Üniversitesi Filologu Paul Frommer ile iki yıl boyunca araştırmalar yürüttü. Frommel, ortaya hiçbir dile benzemeyen kendine has dil bilgisi kuralları olan yepyeni bir dil çıkardı.

Cameron ayrıca, Pandora gezegenindeki ağaçların nasıl ışıldadığını göstermek için üç yıl boyunca hücre uzmanları ve bitki fizyologları ile çalıştı. Sadece 37 aktörün rol aldığı filmdeki binlerce figüran ve diğer aktörler de bilgisayar efektleri ile yaratıldı. Son teknoloji ürünü ve yüksek çözünürlüklü kameralarla çekildiği için aktörlerin suratlarının altındaki damarlar bile kayıtlarda görülüyordu. Ancak sonra bunlar prodüksiyon sonrası atıldı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler