7m

7m

hyundai

Salih Müslim kimdir? PYD lideri Salih Müslim yakalandı

Kırmızı bültenle aranan teröristbaşı Salih Müslim'in yakalandığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Salih Müslim kimdir nerelidir nasıl yakalandı işte bilgiler...

Biyografi 25.02.2018, 12:24 25.02.2018, 12:32
Salih Müslim kimdir? PYD lideri Salih Müslim yakalandı

Terör örgütü PYD/PKK’nın kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandı. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim kimdir? Salih Müslim aslen nerelidir ve Salih Müslim kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar


Terör örgütü PYD’nin kırmızı bültenle aranan eski eş başkanı Salih Müslim, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandı. Prag'da olduğunun belirlenmesi üzerine Türkiye, Müslim'in gözaltına alınmasına ilişkin talepte bulunmuştu. Salih Müslim'in iadesi için de Türkiye tarafı işlemleri başlattı. 

PYD/PKK'nın eski eş başkanı Salih Müslim'in ismi, İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesinde 4 milyon liralık ödülle kırmızı kategoride yer alıyor.


Salih Müslim kimdir? PYD lideri Salih Müslim yakalandı

SALİH MÜSLİM KİMDİR?

1951 yılında Halep'te dünyaya gelen Salih Müslim doğma büyüme Suriyelidir. Kürt asıllı bir ailenin  ferdi olan Salih Müslim,1970 senesinde İstanbul'da yaşamış ve 1977 yılında üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Asıl mesleği mühendis olan Salih Müslim 1998 yılında siyasete ilk adımını atmış ve Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katılmıştır.

Salih Müslim, bugün Suriye Demokratik Birlik Partisi lideri olarak PYD bayrağı altında haince çalışmalarını sürdürmektedir. 

2013 yılında oğlu Şervan Müslim'i Telabyad'da çıkan silahlı bir çatışmada kaybetmiştir. 

Salih Müslim  Suriye'deki en güçlü Kürt lider olarak tanınmaktadır. Müslim, 2010 senesinde Irak'a kaçmış, 2011 senesindetekrar Suriye'ye dönerek, Suriye'deki iç savaşta hain planlarını sürdürmeye devam etmiştir.

Salih Müslim kimdir? PYD lideri Salih Müslim yakalandı
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@