İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin sosyal paylaşım siteleri üzerinden uyuşturucu satışı yapıldığı bilgisi üzerine yürüttüğü operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. İnternet siteleri üzerinden yapıldığı belirtilen satışları takip eden uzmanlar, 536 gram uyuşturucu ele geçirdi.

Jandarma timlerinin aldığı istihbarat üzerine daha önce az rastlanan bir soruşturma başlatıldı. Özellikle gençlerin sıklıkla ziyaret ettikleri sosyal medya siteleri üzerinden uyuşturucu satıldığı bilgisi üzerine araştırma başlatıldı. Jandarma timlerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında ilgili sosyal paylaşım sitelerindeki bazı hesaplar takibe alındı. Sitede sayfası bulunanlar ve bu sayfalara üye olanları izlemeye başlayan jandarma ekipleri bir süre sonra harekete geçti.

Yaklaşık 9 ay önce başlanan takip sonucu 2012 yılının Ocak, Mart ve Nisan aylarında 5 kişi yakalandı. Ara yakalamanın ardından grubu takibi sürdüren timler, benzer faaliyetlerin sürdüğünü tespit etti.

Yapılan operasyonda ise 7 adrese eş zamanlı operasyonlar yapılarak 8 şüpheli gözaltına alındı. Jandarmanın ilgili yerlerde yaptığı aramalarda 572 gram uyuşturucu madde, 24 paket içinde uyuşturucu bulunan paketler ve sigara sarımında kullanılan kağıtlar ele geçirildi.

Jandarmada ifadeleri alınan 8 şüpheli, sevk edildikleri adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.