Türkiye’de sorun işsizlik değil, mesleksizlikte

TESK Başkanı Bendevi Palandöken: "Mesleki ve teknik eğitim cazip hale getirilmeli"

Gündem 16.08.2017, 11:11
Türkiye’de sorun işsizlik değil, mesleksizlikte

Mayıs dönemine ait işsizlik rakamlarını değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sorunun işsizlikte değil, mesleksizlikte olduğunu söyledi. 


TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TÜİK'in işsizlik verilerine göre, işsiz sayısının 3 milyon 225 bin olarak açıklanması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Palandöken, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının, 2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artmış durumda olduğunu belirterek, "15-24 yaştaki her 5 gençten biri işsiz. Özellikle genç işsizliğindeki bu artışların tek sebebi var, o da mesleksizlik. Ülkemizde sorun işsizlik değil mesleksizliktir. Gençler arasındaki işsizliğin sürekli yükselmesi düşündürücüdür. Çünkü çoğu genç hiçbir mesleğe sahip olmadığı halde iş beğenmiyor. İşsizliğin çözümü mesleki ve teknik eğitimden geçiyor. Meslek lisesi öğrencilerinin yüzde 50'si maalesef çalışma hayatının istediği niteliklere sahip olamadan mezun oluyor. Mezun oldukları bölümlerin dışında çalışıyorlar. Halbuki ülkemizin üretimi ileriye taşıyacak, teknolojiyi kullanan ara elemanlara ihtiyacı var. Uluslararası rekabet artık bunu gerektiriyor" dedi.

Genç işsizliğin önüne geçmek için mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Palandöken, "Pek çok iş yerinin ihtiyacı olan kalifiye ara elemanı bulamadığını biliyoruz. Aslında yeterince iş var. Sorun işe uygun vasıflarda eğitilmiş ara eleman bulmada yaşanıyor. Bu sorunu, iyi planlanmış bir mesleki eğitimle çözebiliriz. Mesleki ve teknik eğitim alan gençlerin staj yapmalarını ve staj yaptıkları iş yeri tarafından potansiyel eleman olarak görülmesini teşvik edici alt yapı oluşturulmalıdır" diye konuştu.

Kısa dönem askerlik, yüksek teknik eleman maaşı gibi özel ayrıcalıklarla mesleki teknik eğitimin cazip hale getirilerek desteklenmesi gerektiğinin de altını çizen Palandöken, "Okullarda teknik çalışma yapılan sınıflar, bodrum katlardan çıkarılarak rahat çalışma ortamlarına dönüştürülmeli. Teknik araç ve gereçler çoğaltılmalı, öğrenciler, bölümleriyle ilgili iş yapan ustalarla bir araya getirilmeli. En önemlisi ailelere ve gençlere okulların tanıtımları yapılmalı, avantajları anlatılmalıdır. Gençler meslek okullarını yanlış algılıyorlar. Ülkemizde artık mesleki yeterlik belgesinin kullanılması zorunlu hale geliyor. Başlangıçta 40 meslek dalında, daha sonra genişleyerek 110 mesleki alanda yeterlik belgesi olmayan çalıştırılamayacak. Dolayısıyla mesleki eğitim bir adım daha öne çıkmış olacak. Mesleki ve teknik okulların verdiği eğitim ve diplomaların önemi bundan sonraki dönemde daha çok anlaşılacak" ifadelerini kaydetti.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@