Trabzonlu Hava Kuvvetleri Komutanı görevini devraldı

Hava Kuvvetleri Komutanlığında devir teslim töreni gerçekleşti. Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini devraldı.

Gündem 22.08.2017, 17:04
Trabzonlu Hava Kuvvetleri Komutanı görevini devraldı

Orgeneral Abidin Ünal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Hasan Küçükakyüz'e devretti. 


Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Nurettin Canikli'nin katılımıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında devir teslim töreninin gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, Orgeneral Ünal'ın, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Hasan Küçükakyüz'e devrettiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun da katıldığı ifade edilen açıklamada, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin, Orgeneral Ünal'a şilt verdiği kaydedildi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Moda Deniz Kulubü'nde katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılan Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Yüksek Askeri Şura-YAŞ 2017'de yeni Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.


Trabzonlu Hava Kuvvetleri Komutanı görevini devraldı


TRABZONSPOR'DA KUTLAMA MESAJI

Trabzonspor Kulübü, görevini teslim alan Orgeneral Hasan Küçükakyüz için kutlama mesajı yayınladı. Tabzonspor'dan yapılan açıklamada, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanan hemşerimiz ve 323 nolu Onur Üyemiz Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ'ü kutlar, başarılar dileriz" ifadelerine ver verildi. 

Trabzonlu Hava Kuvvetleri Komutanı görevini devraldıHASAN KÜÇÜKAKYÜZ KİMDİR?

Hava Pilot Tümg. Hasan Küçükakyüz (1978-135), 11 Kasım 1957 tarihinde Trabzon / Of'da doğmuştur. Yukarı Kışlacık İlkokulu, Şehit Ahmet Türkan Ortaokulu ve Of Lisesini tamamlayarak 1974 yılında Hava Harp Okuluna girmiş ve 30 ağustos 1978 tarihinde Harp Okulu'nu bitirerek Teğmenliğe nasbedilmiştir.

1978-1980 yıllarında 2'nci Ana Jet Üs K.lığında pilotaj eğitimini takiben 3'üncü Ana Jet Üs K.lığında harbe hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 191'inci Filo kol uçucusu olarak atanmışlardır.

1985-1987 yılları arasında Hava Harp Akademisindeki eğitimini tamamlayarak, kurmay subay olmuştur. 1987-1988 yılları arasında Hava Harp Okulu Komutanlığında öğrenci bölük komutanlığı, 1988-1990 yılları arasında 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı eğitim subaylığı, 1990-1994 yılları arasında 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığında 182'nci Filo Kol Komutanlığı üs eğitim kısım amiri, 182'nci Filo Harekat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuş, 1994-1996 yılları arasında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında üs eğitim kısım amirliği, 1996-1997 yıllarında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında f-16 Öncel Filo Komutanlığı, 1997-2000 yılları arasında Hv.k.k.lığı Hrk.bşk.lığı Eğt.d.bşk.lığında uçuş eğitim subayı ve uçuş eğitim şube müdürlüğü, 2000-2002 yılları arasında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Bşk.lığı ve Harekat Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2002-2003 yıllarında Hv.k.k.lığı Hrk.Bşk.lığı plan Harekat Daire Bşk.lığında Harekat Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. 30 ağustos 2003 tarihinde Tuğgeneralliğe terfi ederek Hv.k.k.lığı Per.d.bşk.lığı ve Hv.er Eğt.tug.k.lığı görevlerinde bulunmuştur.

30 ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Tümgeneralliğe terfi ettirilmiş ve Hv.Eğt.K.lığı komutan yardımcısı olarak atanmıştır. 4 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Hava Harp Okulu Komutanı olarak görev yapmıştır. 

Nuray Küçükakyüz ile evli olan Tümg. Hasan Küçükakyüz, Cem ve Kaan adında iki erkek çocuk babasıdır.


ADIM ADIM OLAYLAR DİZİSİ

Küçükakyüz, 15 Temmuz darbe girişiminde, darbecilerin karargahı olan Akıncı Üssü'nü bombalatmıştı. İşte Küçükakyüz'ün hava kuvvetleri komutanlığına getirilmesine neden olan olaylar dizisi:

Darbe gecesi Moda Deniz Kulubü'nde katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılan Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Yüksek Askeri Şura-YAŞ 2017'de yeni Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Resmi olarak ilan edilmeyen YAŞ kararları basına sızdı. Komuta kademesine ilişkin verilen kararlar Hasan Küyükakyüz'e hava kuvvetlerinin en tepesine çıkmasına yardımcı oldu.

ABİDİN ÜNAL'IN 1 YIL DAHA GÖREV SÜRESİ VARDI AMA...

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, 2014 yılında Orgeneral olmuştu ve Kuvvet Komutanı olarak bir yıl daha görev süresi bulunuyor. Ancak YAŞ'tan Abidin Ünal için emeklilik kararı çıktı. Abidin Ünal'ın emekliliği sonrası Hava Kuvvetlerinin yeni komutanı Hasan Büyükakyüz oldu. 


Trabzonlu Hava Kuvvetleri Komutanı görevini devraldı
 
HASAN KÜYÜKAKYÜZ: ÖLMEYE HAZIR BİRİYİM

Korgeneral Küçükakyüz, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosundan sorumlu  İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'ya müşteki sıfatıyla ifade vermişti. İfadesinde devleti, vatanı, milleti ve bayrağı için 42 yılını vermiş, ölmeye hazır biri  olduğunu söylemişti. 

Küçükakyüz, 14 Temmuz Perşembe günü Işıklar Askeri Hava Lisesinin  İzmir'in Aliağa ilçesindeki kampına gidip incelemede bulunduğunu ve bunu da  fotoğraflarla kanıtlayabileceğini belirterek, "Darbe girişiminden bir gün önce  Yeşilköy Hava Harp Okulunda düzenlenen toplantıya katılmadım. O gün İzmir'deydim" demişti.

Erdoğan Bayraktar'ın bakan olduğu dönem, kendisine bordo mavi uçak hediye etmişti.   

Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Şanver'in kızının,  Moda Deniz Kulübü'ndeki düğününe katılmak üzere eşiyle beraber cuma günü  İstanbul'a hareket ettiğini kaydeden Küçükakyüz, darbe gecesine ilişkin şunları anlatmıştı:

"Saat 22.30 gibi herkes aramaya başladı. Düğüne katılan komutanlar,  telefonla bağlı birliklerine ulaşmaya çalıştı. O sırada MAK timi gelip, bizi  koruyacaklarını söylediler. Karşı çıktık, yaptıklarının yanlış olduğunu söyledik.  Kendime hakim olamayıp 'Ne yaptığınızı zannediyorsunuz?' diye bağırınca silahlar  patladı, ellerimizi bağlayıp bizi aldılar. Benimle dokuz komutanı, helikoptere  bindirdiler. Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış şerefsizler, Moda Deniz  Kulübü'ndeki düğünde bizi aldıktan sonra İstanbul üzerinde 2-3 saat helikopterle  döndürdü. Bu süreçte Maltepe, Kara Harp Okulu ve Yalova'ya inip tekrar kalktık.  En sonunda Kara Harp Okulu'nda helikopterden indirdiler." 

 

Yorumlar (1)
Boxörmustafa 3 yıl önce
Kendisinin şöförlüğünü yaptım tam bir oflu asi sert ama disiplinli gayet mükemmel bir insan ALLAH utandırmasın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@