Savcı Mehmet Kiraz Trabzon'da unutulmadı...

Haber61 - Haber Servisi - İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görevi başında şehit edilişinin 1. yıl dönümü dolayısıyla Trabzon Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. Törene, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Adalet Komisyonu B

Savcı Mehmet Kiraz Trabzon'da unutulmadı...

Haber61 - Haber Servisi - İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görevi başında şehit edilişinin 1. yıl dönümü dolayısıyla Trabzon Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. Törene, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Turan Ahmet Taşkaya, Trabzon Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Akbulut'un yanı sıra adliyede görev yapan hakimler, savcılar, adliye personeli ile Trabzon Barosu'na mensup birçok avukat katıldı.

Törende bir konuşma yapan Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu açıklamasında “Bundan yaklaşık tam 1 sene önce bugün saat 12:10 sıralarında İstanbul Adliyesi Çağlayan yerleşkesinde benim sınıf arkadaşım, çok değerli meslektaşımız Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz yapmış olduğu görev dolayısıyla hainlerin ve kalleşlerin saldırısına maruz kalmak suretiyle önce rehin alınmış arkasından ilerleyen saatte teröristlerden çıkan kurşun sonucu şehit olmuştur. Yargı olarak bu aldığımız ilk darbe değildir. Daha öncede benzer şekilde yargı mensuplarına yönelik saldırılar olmuştu. Ama ilk defa görevinin başında ve yaptığı görevle bağlantılı bir yerde bir Cumhuriyet Savcısı görevi dolayısıyla şehit oldu. Aslında burada birçok mesaj almak gerekiyor. Sonuçta adalet sarayları, adalet kurumları, mahkemeler insanlarımızın en son başvurmak zorunda oldukları, artık gidecek kapısının kalmadığı ve ben hakkımı ancak burada elde edebilirim diyerek başvurdukları yerdir. Dünyanın her tarafından kabul gören bir anlayışla çocuklara, kadınlara dokunulmadığı gibi yargı mensuplarına da dokunulmaz gibi bir kabul anlayışı var. Buna rağmen hain eller, hain düşünceler yargıya karşı ve yargı özelinde milletimize karşı böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiler, bir arkadaşımızı şehit verdik. Tabi çok üzüntülüyüz.” dedi.
 
TOPLUMUN BÜTÜN KESİMİNE ADALET DAĞITMAKLA MEŞGULÜZ
Kutanoğlu açıklamasının devamında; “Çünkü, bizler görevimizi yaparken toplumun bütün kesimlerine adalet dağıtmakla meşgulüz, biz terörist içinde adaleti öngürüyoruz. O da insan o da Allah'ın yarattığı bir kul. Ancak eylem ve işlemleri davranışları suç teşkil ediyorsa eyleminin karşılığını vermek de elbetteki bizim görevimiz. Biz bu uygulamamızı teröre ve terörist eylemlere karşı duruşumuzu dün olduğu gibi bugünde, yarında kararlı bir şekilde o duruşumuzu göstereceğiz. Tabi böyle bir coğrafyada yaşıyorsanız ister istemez ulusumuzun egemenliğini ortadan kaldırıcı girişimler olacaktır. 1071'den beri bu saldırılar oldu, yakın dönemde de oldu, bundan sonrada inşallah olmaz ama maalesef böyle güzel bir yerde yaşıyorsanız herkesin gözü burada, dolayısıyla herkesin dikkatli olması gerekiyor. Artık hiç kimse terörist eylemde bulunan kişi veya gruplara karşı değişik sebeplerle bu bana yakın anlayışından vazgeçmesi  gerekiyor. Yani herkesin benim teröristim iyidir anlayışından vazgeçip terörist eylemi, suç teşkil eden eylemi kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin ona karşı toplumun bir duruş sergilemesi gereği ortaya çıkıyor. Belki bu gibi acı olaylar bunları hatırlatmak için bir vesile, sebep oluyor. “ ifadelerini kullandı.
 
KARARLI BİR TERÖRLE MÜCADELE HAREKETİ VAR
Kutanoğlu devamında;” Devletimizin özellikle son dönemde güneydoğu bölgesinde yapmış olduğu kararlı bir temizlik hareketi var. Bunu yaparken vatandaşı kazanma merkezli ama terörle mücadeleyi en üst seviyede yargı kurumlarıyla, güvenlik kurumlarıyla, idari kurumlarla koordineli bir şekilde yapan çok güzel net bir anlayış var. Artık ülkede şiddetin bitmesini istiyoruz. Şiddet kime karşı olursa olsun, neye karşı olursa olsun, bu sadece yargı mensuplarına karşı olması önemli değil, sağlık çalışanlarına, eğitim çalışanlarına, serbest teşebbüse karşı, iş dünyasına karşı, kime olursa olsun şiddetin her türüne karşı bir duruş sergilememiz gerekiyor. Ben bu vesiyle rahmetli Savcımız Mehmet Selim Kiraz özelinde, geçmişte şehit verdiğimiz bütün yargı mensuplarına, bütün kamu görevlilerine, yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Şunu herkes unutmasın biz yargı mensupları olarak şiddete ve teröre karşı kararlı duruşumuzu asla değiştirmeden buna karşı mücadeleyi en üst seviyede yapacağımızı herkes bilsin. Herkes bunun farkında olsun. Bu konuda herkesin, bütün yurttaşlarımızın da duyarlılık göstermesini arzu ediyorum. Bu programa, bu anmaya iştirak etmek suretiyle buraya gelen herkese teşekkür ediyorum. Yine bu vesileyle dün belki geçen sene bugün meydana gelen olayın intikamını almak için Tunceli Adliyesi'ne saldırı düzenlemek isteyen ve etkisiz hale getirilen terörist eylem dolayısıyla Tunceli'de bulunan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. Allah hepimizi korusun” şeklinde konuştu.
 
Konuşmanın sonunda şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehit verilen yargı mensupları ile bütün şehitler için katılımcılar tarafından Fatiha okundu.
img_0938.jpg
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zafer günaydın - 2 yıl önce
Yalan..Asla terörle mücadele edilmiyor..Terörle mücadele ediyoruz diyenlerin adı ünvanı makamı ne olursa olsun..Yalan konuşuyorlar..Bu yapılanlar terörle değil sadece ve sadece teröristle mücadele..Terörle mücadele edebilmenin yöntemleri farklı..gerek para kaynaklarını gerek propaganda kaynaklarını gerek insan kaynaklarını ve gerekse lojistik kaynaklarını kesmeniz gerekir..Bunlar olmadan terörle mücadele olmaz..Bunların yaptığı Bataklığı kurutmadan sivrisinekle mücadeledir..Yalan konuşuyorlar..