Örs: “Araklı çöplük olmasın”

Milletvekili Hüseyin Örs Aralık'yı TBMM gündemine taşıdı.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs Araklı’nın çöp sorununu Meclise taşıdı ve “Araklımız çöplük olmasın, yeşili, tabiatı bozulmasın” dedi.

Dr. Hüseyin Örs TBMM’de Çevre Kanunu görüşülürken İYİ Parti Grubu adına söz aldı. Örs konuşmasında Araklı’da yapılacak olan çöp depolama tesisini gündeme getirerek “Milletvekili olduğum Trabzon şehrimiz yaylaları, dağları, gölleri, denizi, ormanları ve tabii ki Trabzonspor'uyla dünyada tanınan, bilinen bir şehrimiz olmakla birlikte, özellikle son on beş yılda yapılan yanlış, yanlı belediye uygulamalarıyla betonlaşan, denizi kirlenen, çarpık kentleşmeyle tarihî ve doğal yapısı bozulan bir şehre doğru maalesef dönüşmektedir.

Bugün burada bu yüce Meclisin kürsüsünde Trabzon'umuzun Araklı ilçesinde yaşanan bir çevre problemini dile getirmeye çalışacağım. Araklı ilçemiz Trabzon'un doğusunda, denizin kıyısında mavi ile yeşilin buluştuğu çok güzel bir ilçemiz ancak bugünlerde Araklılı vatandaşlarımız biraz sıkıntılılar, mağdurlar, şikâyetleri vardır. Nedir Araklılı hemşehrilerimin şikâyeti? Olay şudur: Trabzon Büyükşehir Belediyesi 20 Nisan 2016 tarihli bir kararla ki karar şu anda benim elimde var. Araklı Taşönü mevkisinde bulunan 243 bin metrekarelik alanı Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma Ve İşletme Birliğine entegre katı atık bertaraf tesisi yapılması amacıyla yirmi beş yıllığına tahsis etmiştir. Yani Araklılı hemşehrilerimin dediği şekliyle söylersem bu mevkiye, Taşönü mevkisine bir çöp depolama tesisi kurulacaktır. Bu kararın alınmasından sonra, yörede yaşayan vatandaşlarımız kararın iptali ve uygulamaya geçmemesi hususunda girişimlerde bulunmuşlar, gitmedik yer, çalmadık kapı bırakmamışlardır. Araklı ve Arsin ilçelerimize ait 17 mahalleyi etkileyecek bu tesis için Yanbolu Vadisi dediğimiz o güzel vadide oturan, o civarda oturan 10 bin civarında vatandaşımız itiraz dilekçesi vermişlerdir. Niye itiraz etmektedirler Araklılı hemşerilerimiz bu tesise? Çünkü söz konusu tesisin kurulacağı yerde turizm açısından değerlendirilebilecek mağaralar vardır. Çünkü söz konusu tesisin kurulacağı yerde 2006 yılında bir heyelan gerçekleşmiş; cami, Kur'an kursu, okul ve vatandaşlarımıza ait konutlar heyelan altında kalmışlardır. Bu bölgenin heyelanlı bölge olduğuna dair Trabzon Mimar ve Mühendis Odaları Birliğinin 2018 yılında verdiği bir rapor vardır, işte rapor burada, bu raporun altında alanlarında uzman mühendis arkadaşlarımızın imzası vardır. Bu rapor da görmezden gelinmiştir. Çünkü ilgili mevzuatta böyle bir tesisin kurulması için "En yakın mesken 250 metreden yakın olmaz." denilmesine rağmen ÇED raporlarında uydu fotoğrafları üzerinde oynanarak evler karartılmış, çevrede bulunan 25 konut ve bu konutlarda yaşayanlar yok sayılmıştır. Sadece sahile yakın diye, mesafe kısa diye, akaryakıt masrafları az olacak diye insan sağlığı yok sayılarak yapılmasına başlanılan bu tesise Araklılı hemşerilerimin itirazları vardır.” dedi.

Örs, konuşmasının sonunda rahmetli Erkan Ocaklı'nın Araklı türküsünü de hatırlatarak "  Ben de bu yüce Meclisin kürsüsünde Trabzon'da yaşayan, Yanbolu Vadisi'nde yaşayan vatandaşlarımın sesi olarak bu sorunu gündeme taşıyorum ve bizim çok sevdiğimiz, Trabzonlu halk sanatçımız -onu da buradan rahmetle anıyorum- rahmetli Erkan Ocaklı ağabeyimin bir türküsü vardı Araklı'yla ilgili. Rahmetli Erkan ağabey türküsünde diyor ki: "Oy Araklı Araklı,/Erkan sana meraklı./Bana çiçek verdiler,/Çiçeği hâlâ saklı." Ben de buradan diyorum ki: Erkan Ağabeyin çiçeği solmasın, Araklı'mız çöplük olmasın, yeşili, tabiatı bozulmasın.” diyerek Araklı’da yapılacak olan tesise tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 18:31


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 2 hafta Önce

Trabzonun bütün sorunlarını meclis gündemine bu kadar taşıyan bir milletvekili bir daha gelmemiştir...helal olsun..iktidar milletvekilleri de örnek alsın..el kaldırıp indirmekten öteye geçsinler bi zahmet...

Ali KAYA
Ali KAYA - 2 hafta Önce

Adamlık sonradan kazanılmaz. Adam olarak doğulur. Tıpkı senin gibi. Helal olsun sana.

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Hocam sizde olmazsanız trabzonun sorunlarını hiç kimse hatirlamiyaxak merak ediyorum diyer 4 vekil orda ne iş yapar barmak kaldır barmak indirim hocam size teşekkür ediyorum Trabzon bir bütün olarak meclise taşıdığını icin

komutan
komutan @Mehmet - 2 hafta Önce

diğer vekiller; sahibinin sesi......

Dere gurb AĞALARI
Dere gurb AĞALARI - 2 hafta Önce

Araklı Tayyip Beyi çok seviyor, neticede Rizenin çöpü buraya dökülecek , yani Tayyip beyin Gündoğduya ikamet ettiği günlerde sebep olduğu çöplerin en şereflisini Araklı canı gönülden başı gözü üstüne kabul edecektir. Kimse Araklıya bu fırsatın gururunu kaçırtamaz.

İsa Sayar
İsa Sayar - 2 hafta Önce

O zaman bu kişi akşam çöplerini atmasın evinde biriktirsin. Meclis böyle saçma şeyler ile meşgul edilir mi? Bu çöpler bir yere atılacak.

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Muhalefetin görevini yapıyor her zaman ki gibi. Alternatif çözüm önerisi var mı? Yok tabiki... Trabzon mimarlar odası vakti zamanında Akyazı stadı ve sosyal alanlar içinde aynı tiyatroyu sahnelemişti. Eleştiri yaparken özeleştiri yapmalı ve empati kurulmalı. Akabinde mutlaka çözüm önerisi de olmalı zannımca....

erdinc
erdinc - 2 hafta Önce

Peki sayin vekil nereye atalim onu da soyle

Akçaabatlı
Akçaabatlı - 2 hafta Önce

Sayın vekilim, Akçaabat Yıldızlı sahilindende bahsedip, bu kararı alan Büyükşehir belediyesindeki Akçaabat düşmanlarındanda bahsetmenizi isterdik. Bu karardan acilen dönülmeli.


banner421

banner426

banner432

banner443

banner441