Kürtçe köy isimleri tabelada

 'Demokratik Açılım' Uygulamalara da Yansıdı. Doğu ve Güneydoğu'daki Bazı Köyler Eski İsimlerini Kullanmaya Başladı.. Hükümetin başlattığı 'demokratik açılım' uygulamalara da yansıdı. Doğu ve Güneydoğu'daki bazı köyler eski isimlerini kullanmaya başladı.

Kürtçe köy isimleri tabelada

 


'Demokratik Açılım' Uygulamalara da Yansıdı. Doğu ve Güneydoğu'daki Bazı Köyler Eski İsimlerini Kullanmaya Başladı..


Hükümetin başlattığı 'demokratik açılım' uygulamalara da yansıdı. Doğu ve Güneydoğu'daki bazı köyler eski isimlerini kullanmaya başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe, Ermenice ve Osmanlıca isimlerin köy girişindeki tabelalara yazılması yönündeki İl Genel Meclisi kararını uygulamaya koydu. Yeşildallı Köyü'nün Kürtçe ismi 'Hawarê Xas' da tabelada yerini aldı. Uygulamaya sevinen köylüler, "Türkçe bilmeyenlerimiz artık şaşırmaz." dedi.

Diyarbakır'da İl Genel Meclisi'nin Türkçenin yanı sıra tabelalara Kürtçe isimlerinin yazılması kararı daha önce davalık olmuştu. Değişikliğin sadece İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla olabileceğini bildiren Diyarbakır Valiliği kararın yürürlüğe girmesini onaylamamıştı. İl Genel Meclis'i kararın isim değiştirme olmadığını, sadece Türkçenin yayında Kürtçe isminin yer aldığını savunarak Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, Kürtçe isimlerin yazılmasına onay vermemişti.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler