Kuran'ı Kerim dersine müthiş ilgi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 593 bin öğrencinin matematik uygulamaları, 495 bin öğrencinin yabancı dil ve 479 bin öğrencinin de Kuran-ı Kerim derslerini seçtiğini bildirdi. Bakan Dinçer dün, AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk moder

Gündem 02.10.2012, 10:49
Kuran'ı Kerim dersine müthiş ilgi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 593 bin öğrencinin matematik uygulamaları, 495 bin öğrencinin yabancı dil ve 479 bin öğrencinin de Kuran-ı Kerim derslerini seçtiğini bildirdi.

 

Bakan Dinçer dün, AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk moderatörlüğündeki AA Editör Masası'na konuk olarak, eğitime ilişkin soruları cevapladı. Soru ve cevaplar şöyle:
Soru: Seçmeli derslerle ilgili son durum nedir?
 
Bu derslerin öğrenciler tarafından tercih oranları konusunda son bilgileri bizlerle paylaşır mısınız? Ortaokullarda seçmeli dersleri seçen öğrenci sayısı belirlendi. Liselerde bu oranlar nasıl? Söz konusu oranlardan az olduğunu düşündüğünüz ya da seçilme oranı sizin için sürpriz olan bir ders var mı?
 
Cevap: Liselere dönük sayıları veremiyorum. Çünkü henüz onların kayıtları kamuoyuyla paylaşacağımız oranda değil.
 
Ortaokul birinci sınıflarda ise seçmeli derslerde çok büyük oranda girişler yapıldı. Geçtiğimiz hafta paylaşmıştık. Bu hafta elimizde biraz daha sağlıklı bilgiler var.
Matematik uygulamaları dersi en çok tercih edilen derslerimiz arasında. Takriben 593 bin öğrencimiz bu dersi seçti. Yabancı dil dersi 2. sırada yer alıyor. 495 bin öğrencimiz de bu dersi seçti.
 
Üçüncü sırada yaklaşık 480 bin öğrencinin seçtiği Kuran-ı Kerim dersi var. Hazreti Muhammed'in hayatı dersini yaklaşık 305 bin, spor ve fiziki etkinlikler dersini yaklaşık 300 bin öğrenci tercih etti.
 
Okuma becerileri 259 bin, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi 221 bin, temel dinî bilgiler 180 bin, bilim uygulamaları 161 bin, zeka oyunları 138 bin, görsel sanatlar 101 bin, müzik 72 bin, yazarlık ve yazma becerileri 68 bin, drama 57 bin ve yaşayan diller ve lehçeler 25 bin öğrenci tarafından seçildi.
 
“KÜRTÇE DERSİNİN DAHA FAZLA İLGİ GÖRECEĞİNİ TAHMİN EDİYORDUM”
Ben yaşayan diller ve lehçeler dersinin daha fazla seçileceğini, Kürtçe dersinin daha fazla ilgi göreceğini tahmin ediyordum. Yabancı dil dersinin ikinci sırada olması ise toplumun bilinç düzeyinin yukarı çıkmasını ifade ediyor. Toplumda okuma konusunda sorunlarımız olduğunu düşünüyor ve tartışıyoruz. 
 
Aslında çocuklarımız okumak istiyor. Onlara fırsat verdiğimizde 260 bin çocuk okumak istediğini belirtmiş. Yine 68 binden fazla çocuğumuz yazma becerileri dersini seçmiş. Ben bunları çok önemsedim. Mesela zeka oyunlarını çocuklarımızın seçiyor olmasının iyi okunması gerektiği kanaatindeyim.
 
Öte yandan, hukuk ve adaletle alakalı dersleri ilk defa koymuştuk. Bunlara ihtiyaç var ülkede. Çocuklar hak nedir, hukukun üstünlüğü, adalet nedir bilsinler. Hak etmedikleri şeyleri talep etmesinler. Hak etmedikleri şeyleri talep edenler varsa buna itiraz edecek bir ahlakî değere sahip olsunlar diye.
 
Yahut, çevre sorunlarına karşı duyarlılığı artırmak için ders koyduk, ancak bu meseleleri toplumun gündemine taşıyamadığımız için çocukların onları az seçtiğini görüyoruz. Bu, çocuklarla değil, toplumsal duyarlılıkla alakalı bir sorun.
 
1 MİLYON ÖĞRENCİ
Dinçer, sorulara özetle şu cevapları verdi:
¥ “Geçen sene yaklaşık 1 milyon 285 bin öğrenci ilkokula başlamışken bu sene 1 milyon 758 bin civarında öğrenci başladı.”
 
BİRDEN FAZLA SINAV
¥ “Yılda bir defa yapılan sınav toplumda büyük bir baskı oluşturuyor. Bu kadar gergin stres dolu bir imtihandan kurtulmamız lazım. YGS'yi yılda birden çok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız”
 
EŞ DURUMUNDAN TAYİN
¥ “Eş durumundan bu zamana kadar taleplerin yüzde 95'ini karşıladık. Şu anda eş durumundan atama olmadığını iddia eden zannediyorum, 1000-1500 kişi kalmıştır. Biz de elimizden geleni yaptık.
¥ “Atamalarımızı nokta atama olarak yapmaya başladık. Çevreden başlamak üzere il merkezlerine doğru hangi okullarda, ne tür kadrolar boşsa onlara atama yapıyoruz. İl emrini de kaldırdık.”

 

Yorumlar (1)
ibrahim namlı 8 yıl önce
test edildide ne oldu gördük sınıfda kaldı sadece istanbulda bu rakama ulaşması gerekirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@