İYİ Parti seçime girebilecek mi? YSK Başkanından açıklama

YSK Başkanı Sadi Güven, seçim hazırlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündem 18.04.2018, 20:02
İYİ Parti seçime girebilecek mi? YSK Başkanından açıklama

Seçime hangi partilerin katılabileceğinin ilgili yasada yer aldığını ifade eden YSK Başkanı Sadi Güven, "İYİ Parti seçimlere girebilir mi, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İYİ Parti'nin durumu incelenir" dedi.


Seçim için hazırlıklı olduklarını ifade eden Güven, “Bugün itibari ile seçim takvimi hazırlıkları başladı. Sürecin işletilmesi konusunda YSK açısından sıkıntı yoktur” dedi.

İYİ PARTİ AÇIKLAMASI

Seçimlere İYİ Parti’nin girip giremeyeceği de merak eden konular arasındaydı. YSK Başkanı Güven o soruya da cevap verdi. Gerekli incelemenin yapılacağını ifade eden Güven, “Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı hususu siyasi partiler kanununda yazılıdır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından dosya istenilecek partilerin kayıtlarıyla ilgili. İnceleme sonucu, seçime katılıp katılamayacağı belirlenecek” dedi.
Yorumlar (10)
Ugur 3 yıl önce
Hicbiriniz Allahin gazabindan kurtulamiyacaksiniz.bunca haksizlik,bunca zulüm,bunca yolsuzluk vurgun,adaletsizce zenginlesme.nereye kadar yasiyacaksiniz,bu zalimligin bir sonu yok mu saniyorsunuz.önce mhpnin basina gecmesini engellediniz Meral hanimin,tvlere cikmasini yasaklatdiniz simdi de secimlere girmesini engelleyeceksiniz öyle mi.buyurun yapin.size mi kalacak saniyorsunuz bu dünya.
6161 3 yıl önce
Katılsa ne olur katılmazsa ne olur. 85 milyon halkı sizin kadrolarınızmi yönetecek.
Ali KAYA 3 yıl önce
HAKLISIN ONLARIN KADROLARINDA KADROLU HIRSIZ YOK.
Taka61 3 yıl önce
Meral abla milletin umudunun Saadet iyi ittifakı 25 AKP MHP 40 CHP 25 cumhurbaşkan seçimi Tayyip 40 meral 26 CHP adayı 24 alır 2 turda meral 50 alır hayırlısıyla
Ts61 3 yıl önce
Oda girsin sonra yok suydu yok buydu mahruz ayagina yatar alacagi oy belli %6
Bilal 3 yıl önce
Kız yazııık Meral de girsin seçime
yorumcu 3 yıl önce
Siyasi Partilerin Seçimlere Katılması ve Adayların Tespiti Siyasi partilerin seçimlere katılması: Madde 36 – Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır. bu anayasa maddesinden anlaşılacağı üzere ıyı parti nin seçime katılabilmesi için büyük kongre üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekiyor. SONUÇ OLARAK YSK KANUNUN DIŞINDA KARAR ALAMAYACAĞINDAN DOLAYI, BU KANUNDAN DA ANLAŞALACAĞI ÜZERE IYI PARTİ SEÇİMLERE KATILAMAMAKTADIR.
lazengineer 3 yıl önce
birader kanunu yazıyorsun ama okuduğunu anlayacak kapasiteye sahip değilsin 6 ay şartı il teşkilatlarının kurulmuş açısından mevcut büyük kongre açısından değil önce yazdığın kanun maddesini okuyup anla ondan sonra bir şeyler yaz.
Tarafsiz adil olmaya calisalim 3 yıl önce
Ah be guzel memleketim, ne zaman o taraf ya da bu taraf icin ayak oyunlariyla saf disi birakma caba ve ihtimalinin olmadigi, halkinin adil ve herkesin hakkina saygi duydugu bir ulke olacaksin. Rabbim bu aziz topraklarda yasayanlara biraz basiret versin, bahtina dustuk Allahim.
Can 3 yıl önce
İyi parti iyi girecek hemde korkunun ecele faydası yok.ohal her kanunu düzeltiyor bunuda düzeltsin yiyorsa tabi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@