banner526

banner533

banner513

Irak ordusu, Sincar’a doğru harekete geçti!

 Irak ordusu, Musul’la birlikte iki koldan Sincar’a doğru harekete geçti. Sunune ilçesi geçici Genel Müdürü Hudeda Cuke, örgütün kenti boşalttığını iddia etti.

Gündem 26.03.2018, 00:09
Irak ordusu, Sincar’a doğru harekete geçti!
Irak’ın kuzeyinde Sincar bölgesinde hareketli saatler.. Irak ordusu Sincar’a ulaştı. Sincar ilçe yetkilileri Irak ordusunun gelişini beklediği öğrenildi. Sunune ilçesi geçici Genel Müdürü Hudeda Cuke, örgütün kenti boşalttığını iddia etti.

Irak ordusu, Musul’la birlikte iki koldan Sincar'a doğru harekete geçti.

Sincar'a bağlı Sunune İlçesi'nde PKK’lı teröristlerin bölgeyi terk ettiği belirtiliyor. Örgütün yerine Irak Ordusu ile PKK’nın eğittiği Sincar savunma güçleri yerleştirildi. Savunma gücünün sayısı bine yakın kişiden oluşuyor.

Ayrıca Suriye Irak sınırları da PKK ya bağılı teröristlerin Sincar ilçesi merkezine geri çekildi. Yerlerine Irak Ordusu yerleştirildiği belirtiliyor. Irak'a bağılı ordu akını bölgeye devam ediyor.

PKK'nın Sincar'ı Irak ordusunun denetimine bırakmak amacıyla terk etmeye başladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Irak hükümetiyle varılan anlaşmaya göre henüz sadece Sunune’den çekilen terör örgütü PKK Sincar’dan da çekilecek. Ezidilerden oluşan ve PKK’nın eğittiği YBŞ ise Sincar’da kalacağı, Sincar’ın kontrolü ise Irak ordusuna bırakılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde yaptığı konuşmada, Irak merkezi yönetimine yönelik olarak, "Halledecekseniz siz halledin, halledemiyorsanız bir gece ansızın Sincar'a gireriz, oradaki PKK'lıları da temizleriz. Eğer dostsak, kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksanız" ifadelerini kullanmıştı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@