Hüseyin Örs: “Fındıkta gelinen durum içler acısı”

Hüseyin Örs’ten TBMM Genel Kurulu’nda fındık konuşması.

Haber61 – Haber Servisi – Fiyatların üreticiyi hayal kırıklığına uğrattığı fındık bugün TBMM’de tartışıldı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi.

Önerge konusunda oylama yapılmadan önce İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. 

Örs, konuşmasında fındığın çok stratejik bir ürün olduğuna vurgu yaparak bugün gelinen noktada durumun içler acısı olduğunu söyledi.

Hüseyin Örs konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Burada üzerinde konuştuğumuz ürünümüz yani fındığımız başta Trabzon, Giresun, Samsun, Ordu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Kocaeli gibi illerimizi de çok yakından ilgilendiren, burada yaşayan vatandaşlarımızın, insanlarımızın büyük bir bölümünün tek geçim kaynağı olan bir ürünümüzdür.

Şimdi, baktığımızda biraz evvel hatip, fındığımızın Türkiye üzerindeki etkisi konusunda çok önemli rakamlar verdi. Fındık, yaklaşık 3 milyar dolar ihracat geliri getiren bir ürünümüzdür. Dünya fındık üretimine baktığımız zaman yüzde 70'i Türkiye'nindir. Bu yüzde 70'lik ürünün de yüzde 77'si ihraç edilmektedir. Türkiye'de yaklaşık 500 bin aile doğrudan fındık üretimi yapmaktadır. Böylesine stratejik olan bir ürünümüzün bugünkü hâline baktığımızda ise durum içler acısıdır. Fındık üreticisi perişandır, mağdurdur. Sadece Trabzon'da 16 tane fındık bahçesi resmî olarak icradan satışa çıkmıştır. Yani "stratejik ürün" dediğimiz fındığımız bugün icra edilen hâle dönmüştür. Peki, bu nasıl olmuştur?

Şimdi, baktığımızda, fındık konusunda çok şeyler konuşabiliriz ama burada bir süreç yaşanıyor. Hükûmet yetkilileri üreticimize sürekli TMO'nun yani Toprak Mahsulleri Ofisinin devreye gireceğini ve fındık üreticimizi mağdur etmeyeceklerini söyleyerek ümit vermişlerdir. Bu noktada hem Cumhuriyet Halk Partisi hem Milliyetçi Hareket Partisi hem biz, hatta ve hatta AK Parti'ye mensup arkadaşlarımız da aynı şeyi söylemişlerdir, üreticiyi umutlandırmışlardır. Üretici, bu siyasilerin, gücü elinde bulunduranların sözüne güvenerek beklemiştir. Beklemiştir de ne olmuştur? En sonunda fındık bahçeleri icraya düşmüştür. O yüzden burada şunu söylememiz lazım: Beyler, saygıdeğer milletvekillerim; TMO, Toprak Mahsulleri Ofisi kimindir, kime bağlıdır? Toprak Mahsulleri Ofisi talimatı nereden almaktadır? Bunu söylerken güzel söylüyoruz, diyoruz ki: "Ey üretici, sabırlı ol. Toprak Mahsulleri Ofisi devreye girecek, senin ürününün bedelini verecek, seni mağdur etmeyecek." diyoruz, diyoruz da en sonunda ne oluyor? Yine bir Sayın Bakanımız ki benim de hemşehrimdir, takdir ettiğim de bir hemşehrimdir. En sonunda ayaküstü "TMO bu piyasada yok." diyor.

Çok değerli milletvekilleri, o yüzden, bu fındık olayına, fındık hadisesine çok büyük bir çoğunluğu ilgilendiren, mağdur olan üreticimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda biz verilen araştırma önergesini destekliyoruz. İktidarıyla muhalefetiyle, özellikle AK Parti’deki bölge milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum. Bizim oradaki üreticinin çekmiş olduğu sıkıntıyı siz yakından takip ediyorsunuz. Lütfen bu araştırma önergesine destek verelim diyorum.

Bizim orada bir söz vardır, bir türkü vardır: "Yine yeşillendi fındık dalları/Acep ne olacak yârin hâlleri." derler. Şimdi de bu türkü şöyle değişiyor: "Yine yeşillendi fındık dalları/Acep ne olacak bu milletin hâli?" diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sağ olun, var olun.”
 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 19:33


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 ay Önce

Hocam kendini yorma, nasılsa saman ithal ediyoruz %60 'ın yiyeceği hazır,Fındık para etse de etmese 'de Karadenizli için no problem Padişahım çok yaşa!

Amele
Amele - 3 ay Önce

Ferrore'ye fiyat garantisi verilmiş midir. Bilen var mı.

Dokuzkoy
Dokuzkoy - 3 ay Önce

AKP yi desteğe devam Karadeniz,

Amele
Amele - 3 ay Önce

Fiskobirlik neden ıslah edilip devreye sokulmuyor. Hani kurumlar suçlu olmazdı.

Finduk
Finduk - 3 ay Önce

Akp sıralarında oturan, geçmişte Fiskobirlik de Genel müdürlük yapan Cemal Öztürk neredeydi? Utqncından Sıraların altına mı Saklandı.

Vatandaş
Vatandaş - 3 ay Önce

Trabzondan 6 vekil var meclisde hemde 4 ü iktidar partisinden bunların niye hiç sesi cıkmıyorda hep muhalefet partili vekillerin sesi cıkıyor bu iktidar partisinin vekillerini trabzon halkı secmedimi nerde bunlar bide milletin vekili olacaklar bu milletin alın terini hakkını kimler yiyorsa haram zıkkım olsun hepsini Allah a havele ediyorum

Ali
Ali - 3 ay Önce

Siz secime para yatirin bana ne baskandan belediyeden yiyin oturun zavalli halk enayi gibi besliyoruz zaten sizi

oguz
oguz - 3 ay Önce

ulkemiz dis guclerle amansiz mucadele icinde bunlarin derdide findik fiyatlari 1 lirada olsa oyum akp ye


banner443