Gürcü İnga Müslümanlığı seçti

Gürcistan vatandaşı 48 yaşındaki İnga Gogitidze, Gürcistan’da Rizeli Yaşar Fil ile evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşip ırmak ismini alarak müslüman oldu

Gündem 02.03.2017, 11:53
Gürcü İnga Müslümanlığı seçti
 Komünist SSCB’nin dinler üzerinde kurduğu baskı nedeniyle, aslen müslüman olmalarına rağmen, dinden uzaklaştırıldıklarını söyleyen Gürcistan vatandaşı 48 yaşındaki İnga Gogitidze, Gürcistan’da Rizeli Yaşar Fil ile evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşip ırmak ismini alarak müslüman oldu
- Daha önce müslüman olmalarına rağmen SSCB döneminde baskı ile kendilerinin İslamiyet'ten uzaklaştırdığını söyleyen Gürcü Inga, Pazar Müftülüğü'ne müracaat ederek yeniden müslüman oldu.
Komünist SSCB’nin dinler üzerinde kurduğu baskı nedeniyle, aslen Müslüman olmalarına rağmen, dinden uzaklaştırıldıklarını söyleyen Gürcistan vatandaşı 48 yaşındaki Inga Gogitidze, Gürcistan’da Rizeli Yaşar Fil ile evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşip Irmak ismini alarak Müslüman oldu.
Rize'nin Pazar İlçesi Müftülüğü'ne giderek Müftü Vekili Akif Köse ve şahitler huzurunda Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olan Irmak Fil, “Ben Müslümanlığı çocukluktan beri tanıyordum. Acara bölgesinde yaşıyorduk. Dedemizden biliyorduk müslümanlığı.
Komünizm döneminde inanç yasaktı. Evlerde gizli gizli müslümanlık yaşanıyordu. Sadece mevlit biliyorduk. Bir de sünnet biliniyordu. Başka bir şey bilmiyorduk. Benim dedem Müslümandı ama Kur’an ve İslam kitaplarını mağarada saklıyordu. Bir kere çocuklara okurken polis geldi yakalayıp 5 sene cezaevinde yatırdılar. Ama müslümanlık bizde zaten çok eskiden vardı. Osmanlı zamanında yaklaşık 300 sene bizim bölgede müslümanlık serbestti.
Komünizm zamanında yasaklandı. Babamın zamanında ise Hristiyanlık adetleri ile cenazelerimiz kaldırıldı fakat biz müslüman gibi yaşıyorduk. Şimdi yeniden müslüman olduğum için çok mutluyum” dedi.
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@