7m


7m

hyundai

Fındık için eski bakanlar ve yeni bakana suç duyurusu!

CHP'li Milletvekilleri, Karadeniz tarımının can damarı fındık için önceki dönem bakanlarıyla yeni göreve atanan Tarım Bakanı için haklarında kamu davası açılmasını istedi.

Gündem 28.07.2017, 22:47 28.07.2017, 23:47
Fındık için eski bakanlar ve yeni bakana suç duyurusu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ile birlikte, önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları Mehdi Eker ve Faruk Çelik, görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, ikinci başkanı Arslan Narin ve üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu."KAMU DAVASI AÇILSIN"

Milletvekilleri Seyit Torun ve Ünal Demirtaş, fındık ihracatında hakim konuma gelerek en fazla fındık ihracatı yapan  Oltan Gıda A.Ş.nin dünyadaki en büyük fındık alıcısı olan Ferrero International S.A.ya devrine onay veren ve haksız rekabet kurallarını ihlal ederek fındık alım piyasasında tekel oluşturan, fındık üreticisinin ve ülkenin milyarlarca dolar zararına olacak şekilde  fındık fiyatlarının düşürerek, haksız kazanç elde eden  Ferrero International S.A. ve ilgili şirketler hakkında işlem yapmayarak, görevini kötüye kullandıklarını belirttikleri şüpheliler hakkında TCK 257/1-2 maddeleri gereğince soruşturma yapılarak, haklarında kamu davası açılması isteminde bulundular.
 

"GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDILAR"

Suç duyurusunun gerekçesiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanIarı Mehdi Eker, Faruk Çelik ile şu an görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Türkiye’deki tarım politikalarından birinci derecede sorumlu Bakanlar’dır. Türkiye’de ki haksız rekabeti önlemek, üreticiyi ve ülke menfaatlerini korumak ise Rekabet Kurumu Başkanı ve üyelerinin birinci görevleridir. Ferrero şirketinin ve yabancı fındık tekellerinin de haksız ve sebepsiz olarak zenginleşmesini sağlayan AKP’li Bakanlar ve Rekabet Kurulu üyelerinin görevlerini kötüye kullanmaları ve ihmal etmeleriyle ilgili suç duyurusunda bulunmak artık zorunluluk olmuştur.” dedi.


“FINDIK ÜRETİCİSİ TEKELİN İNSAFINA TERKEDİLMİŞTİR” 

Torun, Karadeniz’de gittikleri her yerde fındık üreticisi vatandaşlardan özellikle son iki yıldır fındık fiyatlarının,  piyasada tekelleşen Ferrero International S.A. şirketi tarafından manipülasyon yapması sonucu düşürüldüğü yönünde şikayetler aldıklarını, dünya fındığının %70'ini üreten Türkiye'de artık yabancı şirketlerin kontrolüne giren fındık piyasasında büyük şirketlerin rekolte oyunlarına bağlı olarak fiyat baskısı altında olan örgütsüz üreticilerin mağdur olduğunu, Türkiye’nin milyarlarca dolar zarar ettiğini buna karşılık Ferrero gibi yabancı şirketler ve aracıların milyarlarca dolar haksız kazanç sağladığını söyledi. Oltan Gıda grubunun 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 64 bin ton ve 559 milyon dolar ihracat ile Türkiye fındık ihracatının %50’sini tek başına yaptığını, aynı zamanda şirketin beş fındık kırma fabrikası, iki iç fındık seçme tesisi ve Trabzon’da fındık entegre tesisi bulunduğunu, şirketin bu ihracat miktarı ve tesisleri ile fındık fiyatını tek başına etkilediğini belirten Torun, Fiskobirliğin faaliyetlerinin AKP iktidarı tarafından kısıtlanması sonrası, özellikle Ferrero’ya devir edildiğini, bu devir işlemine Rekabet Kurumunun onay verdiğini ve Ferrero’nun fındık fiyatını manipüle edebilecek şekilde fındık piyasasına hakim güce erişerek tekelleştiğini aktardı. 

 
“FINDIK FİYATI MANİPÜLE EDİLDİ” 

 “2015 ve 2016 yıllarında fındık fiyatını İtalyan Ferrero şirketi belirlemiştir. 2015 yılında fındık rekoltesi 650 bin ton civarında gerçekleşmesine rağmen fiyat ortalama 14 lira civarında oluşmuştur. 2016 yılında ise fındık rekoltesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 468 bin ton civarına düşmüş, rekolte düştüğü için fiyatın artarak 20 lira düzeylerine çıkması gerekirken  7-8 lira civarına kadar düşmüştür.  Bunun en önemli sebebi ise; AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu Fiskobirlik’ten doğan boşluğu önce Oltan Gıda grubu doldurmuş,  Rekabet Kurumunun  izniyle Oltan Gıda  Ferrero şirketine  devredilmiş, dünya fındık piyasasının en büyük alıcısı konumuna gelen Ferrero  bu  pozisyonunu kötüye kullanmış fındık fiyatını manipüle ederek tek başına belirlemeye başlamıştır.” diye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Rekabet Kurumunun da tekelleşmeyle ilgili gelen şikayetler konusunda üstüne düşen görevi yerine getirmediğini belirtti.
 

“VATANA İHANET”  

400 bin üreticinin, dolaylı 8 milyon insanın ekonomisini yakından ilgilendiren, %80’i ihraç edilen ve Türkiye’ye 3 milyar dolar döviz kazandırabilecek milli bir ürün olan fındığın fiyatının bu şekilde İtalyan şirketi Ferrero tarafından belirlenmesine izin verilmesinin, fiyatın bu şekilde manipüle edilerek Karadenizli üreticilerin mağdur edilmesinin vatana ihanet olduğunu söyleyen Torun ve Demirtaş, AKP’li Tarım Bakanları’nın ve Rekabet Kurumunun görevlerini kötüye kullandıklarının çok açık bir şekilde ortada çıktığını  söyledi. 

Yorumlar (4)
Hasan koç 5 yıl önce
10-15 tl ye aldıkları fındığı kaç tl ye satıyorlar az mantıklı konuşun emeğini elin gavuru yiyecek sana hamallığı kalacak ve bu fiyatlar normal olacak bu düşünceyle çok daha geri gideriz biz
hayrullah 5 yıl önce
yorum yapan oguz ve osman 61.siz kımın adamısınız.fındık nerde 15tl.satılıyor.adresini verinde bizde oraya satalım.uretıcının anıl teri ile oynamayın.boşunada birilerinin savunuculuğunu yapmayın.biraz vicdan yahuu.
Oguz 5 yıl önce
Bu kadar abartmaya gerek yok kilosu 10-15 lira arasi daha ne olsun altin degil ya
Osman 61 5 yıl önce
Siz gidin Fiskobirlik ne yaptiğina bakin. Oltan en iyisini yapti pireyi deve etmeyin. 14 -15 lira arasi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@