banner192

Fındık at koşturanların elinden alınmalı

Fındığa destek çıkılması gerek

Fındık at koşturanların elinden alınmalı

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, Fındıkta istikrarın yakalanmadığını ifade etti. Haber61.net’e açıklamada bulunan Bekar, “ Uygulanan strateji,destek modelleri,fındıkta müdahalesi beklenenlerin,müdahale alımından vaz geçmeleri,stok kontrollerinin yapılmaması gibi, bunlara benzeyen bir çok meselelerin uygulanmaması,yapılmaması sebebiyle, serbest piyasa denilen sahadaki, sektördeki aktörlerin istediği gibi oynaması fiyatların bu denli düşmesini oluşturan sebeplerin başında geliyor.”kelimelerine yer verdi.
     
Devletin sektöre çok para harcamasına rağmen,Fındıktaki olumsuz durumu kontrol etmeye yermediğini belirten Bekar, “ Serbest piyasa denilerek,bu ad altında,fındık serbest piyasada birilerine bırakılmış durumda.Buna elgel olabilecek bir güçte kalmadı.Şu anda,serbest piyasada işlem gören fındık 8 tl ye kadar düşmüş durumda.Bu durum bizlerde,üreticilerimizde büyük bir hayal kırıklığı yarattı.Bu düşüş nedeniyle üreticilerimizin çok büyük kayıbı var.Hükümetin alan bazlı destek paralarını ödemesi bir nebze üreticinin yanan yüreğine su serpmiştir.Fındıkta istikrarlı bir piyasanın oluşması için,Hükümetin daha radikal ve köklü tedbirler acilen alması gerekir.”dedi.
 
Yeni sezon fındık fiyatını belirlemek piyasada at koşturanların eline bırakılmaması geektiğini vurgulayan Bekar, “Yabancı sermayenin eline bırakılmamalıdır.Çünkü serbest piyasa artık bu soruna çare olamıyor.Bunu artık görmelisiniz.Serbest piyasa çökmüştür.Ziraat Odaları olarak,bizler sorunları çözüm merkezleri değiliz.Bizim böyle bir yetkimiz ve sorumluluğumuz da yok.Çözüm mekanizması hükümetimizdir.  Çare ve tedbir olarak,her zamanki uyarılarımızı yine tekrarlıyoruz.Fındıkta taban fiyat uygulaması,çayda olduğu gibi., getirilmeli,lisanslı depolar kurulmalı.”şeklinde konuştu.
 
Açılamasının sonunda Bekar, Emanete vermeyi önlemek için.üreticı fındığını emanete verecekse bunu devlete vermeli.Gerektiğinde, findığın bu günkü duruma düştüğü durumlarda,TMO lar hemen devreye sokulmalı.Eğer bu tedbirler ve önlemler alınmazsa,yine fındığın akibeti iyi değildir.Üreticimizin mağdur duruma düşmemesi için,Ziraat Odaları olarak,görevimizin ve sorumluluğumuzun gereği, uyarılarımızı yapmaya devam ediyoruz,bundan böylede devam edeceğiz söyledi.

Haber : Şükrü Üçüncü 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FINDIKÇI - 2 yıl önce
Sayın Başkanım. Hakkınızı helal ediniz. Bu açıklamaları Siz’e yakıştıramadım. Bakanlık kapısında yatıp bize lisanslı depolar açın, TMO yu devreye sokun diyen borsacıların, baronların; ceplerinden bir lira çıkmadan Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne 2006 yılından beri verdikleri zarar 3 milyar lira civarındadır. Yine lobi yapıp Bakanlıkta fındık ve çay dairesi kurarak istedikleri gibi at koşturacaklar. Bunu Siz nasıl gözden kaçırırsınız?. Arsin de TMO depolarında olan rezillikleri en iyi siz bilirsiniz. Lisanslı depoların standartlarda yapılmayıp bir çoğunun patladığını en iyi bilen Siz’lersiniz. Fiskobirlik mevzuatı açık. Devlet adın alım yapmak. Depoları bomboş, elemanı atıl, kapasite kullanım oranı sıfır. Fiskobirlik’e, Pankobirlik statüsü verilsin 3 yıl süre ile. Yani kooperatifler ve birlikler içinde özel kamu denetimi ve yönetimi statüsüne geçici olarak alınsın. Mevcut kooperatif ve birlik yönetim ve denetim kurulu üyeleri azledilsin. Acilen intibak genel kurulları yapılsın.
Avatar
FINDIKÇI - 2 yıl önce
Yani kooperatifler ve birlikler içinde özel kamu denetimi ve yönetimi statüsüne geçici olarak alınsın. Mevcut kooperatif ve birlik yönetim ve denetim kurulu üyeleri azledilsin. Acilen intibak genel kurulları yapılsın. Yeni bir organizasyon yapısı oluşturulsun,Pankobirlik gibi vesayet yönünden değil ayrıca hiyerarşik yönden de Bakanlığa bağlansın. İşte bu kadar basit. Daire başkanlıkları kurmak, birilerine makamlar açmak, Beytülmalı saçıp savurmak Siz’leri de vebal altına sokar. Buyrunuz, böyle bir çalışma yapınız. Yoksa Siz feryat etmeye, fındık baronları Sizleri ham diye yutmaya devam ederler. Baronlar, kooperatifçiliği sevmezler, kamu kurumlarını istedikleri gibi yönetecekleri için siyasi ve bürokratların kaburgalarına bu şekilde giriyorlar. Az uyanık olun. Ak Parti kurucularındansınız, siyasi akil insansınız. Lütfen ama lütfen el insaf. Selamlar
Avatar
Mehmet ayvaz - 2 yıl önce
Findigimiz sahipsiz birakildi Yapancilara satildi Kooparatifi kapadildi findik yok para edmiyor findik hirsizlara teslim olusdur Haram olsun ureticinin hakimi yetirenlre YIYENLERE
Avatar
Turan OZLU - 2 yıl önce
Fiskobirliklere verilmelidir bu görevi yaba çak bilgi ve beceri fiskobirliklerde var başkan başka kurumarama başkan
Avatar
S. Hakkı ELDEM - 2 yıl önce
Hikaye