banner555

Faruk Çelik: “Tarım son derece önemli“

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da düzenlenen Bakanlık Merkez Birimleri ile koordinasyon toplantısına katıldı. 

Gündem 27.02.2016, 10:52 28.05.2019, 14:42
Faruk Çelik: “Tarım son derece önemli“

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da düzenlenen Bakanlık Merkez Birimleri ile koordinasyon toplantısına katıldı. 

Bakan Çelik başkanlığındaki toplantıya; AK Parti İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Bakanlık Merkez Birimleri ve ilgili kuruluşlar, bölge il müdürleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Soylu, 92 gün tutuklu kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi kararı ile tahliye olan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında konuştu. Bakan Soylu, “Bir yargı kararıyla gazetecilik kimliğinden uzak bir şekilde hapse giren birisi, yine yargı kararıyla dışarı çıkarken Sayın Cumhurbaşkanımızı ifade ederek ona doğum günü hediyesi olsun diye söylediği söz şunu en hafif itibariyle söylemek istiyorum ki seviyesizliğin dik alasıdır. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil, doğru da değil. Böyle bir kişiden ne bir aydın çıkar böyle bir kişiden ne gazeteci olur ne de bu memlekete bir faydası olur” dedi.

Daha sonra söz alan Bakan Faruk Çelik ise, “Trabzon’da olmaktan, 16 ilimizin sektör temsilcileriyle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Hizmetkar devlet anlayışının gereği olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak ayağınıza geldik. Bizi bu coğrafyada Arap'la, Kürtlerle buluşturan kaderimiz. Bizi birlikte yaşamayla baş başa bırakmış. Bunu kabul etmeyenler millete keder yaşatmaktadır. Milletimiz de kaderi de kederi de yaşatanları son derece iyi bilmektedir. İnşallah, müstahak oldukları layık oldukları cezaya çarptırılıyorlar ve bedelini de ödeyeceklerdir. Bu memleketin birliğini, beraberliğini kimse bozamayacaktır” dedi.

Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşananlara değinen Bakan Çelik, “Trabzon’da olup da futbola değinmemek olmaz. 7’den 70’e Trabzon’da herkes sporla meşgul, aslında bizim de spora, futbola aşinalığımızın biraz da Trabzonspor’dan kaynaklandığını, Trabzonspor’un etkili olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Trabzonspor Anadolu takımlarının birazda fitilini ateşleyen takımdı. Bunu görmemiz gerekiyor. Trabzonspor Anadolu takımları için bir rol modeldir. Son dönemlerde özellikle son maçta çok ciddi haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını ben söylemiyorum ne haddime bu işin otoritesi değilim ama bu işin otoritesi olanlar söylüyor. Olacak şey değil, böyle bir yanlışlık olmaz şeklinde herkesin ifade ettiği böyle bir ortamda diyoruz ki; Türk futbolu artık uluslararası başarılarla gündeme gelsin. Bu ve benzer yanlış uygulamalarla gündeme gelmesin temennisinde bulunuyoruz. Bu süreçte Trabzonspor başkanı ve tüm sporla ilgili yetkililerin takınmış oldukları tavırdan ve ‘spor, barış ve kardeşliktir’ mesajlarından ötürü de Trabzonspor camiasını tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” diye konuştu.


BALIK ÜRETİMİNİN YÜZDE 70’İ KARADENİZDEN

Balık üretiminin yüzde 70’inin Karadeniz’den sağlandığını ifade eden Çelik, “Karadeniz Bölgesi çalışkan insanlarıyla, muhteşem tabiatıyla, yaylalarıyla, deniziyle, yeşiliyle, mavisiyle cennet köşelerimizden bir köşe. Balık üretimimizin yüzde 70’i Karadeniz’den 700 milyon liralık bir üretim. Bitkisel üretimimizin beşte biri, yine bu toplantıyı gerçekleştirdiğimiz ihracatımızın yüzde 14’ü bu illerimizden. Coğrafi şartlara bakıldığında bu rakamların güzel olduğunu ama bu rakamların yeterli olmadığını da söyleyebiliriz. Çünkü tarım ve hayvancılığın geleceği açısından almamız gereken çok yol var. İhracatta hedefimiz 17 milyarlardayız, 40 milyar dolarlık bir hedefimiz var” dedi.

7 MİLYAR NÜFUSUN 1 MİLYARI AÇ

7 milyar dünya nüfusunun 1 milyarının aç olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, “Tarım geçmişte olduğu gibi günümüzde de gelecekte de son derece önemli. Dünya nüfusu artıyor, dünyaya baktığınızda 7 milyar nüfus var. 2050 yılında da dünya nüfusunun 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. Şimdi bu 7 milyar nüfusun 1 milyarı aç, 1 milyarı ise yoksul yani 7 milyarın 2 milyarı yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya. Neden; dünyada tarıma elverişli 5 milyar hektar arazi var. Bunun ancak 1.3 milyar hektarını insanlar kullanabiliyor. Neticesi ne 2 milyar aç ve yoksul insan. Her yıl 12 milyon hektar arazi tarım dışına çıkıyor. Böyle bir tablo var. Dünyada 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Diğer taraftan da bir buçuk milyar insan da normalin üstünde şişman, şişmanlar alınmasın 500 milyonu obez. 500 milyon obez insan var. O da nasıl kilo vereceğini düşünüp duruyor. Yaşadığımız dünyada insan çok ama insanlık kıt. Yaşadığımız dünyada bir tarafta sefalet bir tarafta da sefahatin hüküm sürdüğünü görmemiz gerekiyor. İnsanlık tarım dışı erozyon çerçevesinden baktığımızda kendi felaketini hazırlıyor farkında değil. İnsanlık kendi bindiği dalı kesiyor farkında değil” diye konuştu.


"ARTIK GIDA SAVAŞLARI OLACAK"

Dünyada artık gıda savaşları olacağını kaydeden Bakan Çelik, “Geçmişte petrol savaşlarına hepimiz şahit olduk. Birçok savaşlar yer altı zenginlikleri çerçevesinde gerçekleşti. Dünya bankası direktörü de savaşlar oluyor savaşlar olacak ama bu olacak olan savaşların artık gıda savaşları olduğuna dikkat çekiyor. Ülkemizde 24 milyon hektar tarıma elverişli arazi var, bunun 20 milyon hektarı şu anda tarımda kullanılıyor. 15 milyon hektara yakın meramız var, 1 milyon hektar da su alanımız var. Ama her yıl 50 bin dekar arazimiz bu toplulaştırmanın sonucunda tarım dışı kalıyor. Bugün itibarıyla iyi diyebileceğimiz rakamlar eğer dikkatli davranmaz, bu betonlaşmaya, bu tarım arazilerinin elden çıkışını izlemeye devam edersek büyük bir felaketin bizi de beklediğini bu toplantı vesilesiyle açıkça ifade etmek istiyorum. Onun için toprağa sahip çıkmamız gerekiyor. Toprak bizi geleceğe hazırlıyor, toprak çok mütevazı ondan geldik ona gideceğiz. Başka gidecek yerimiz yok” dedi.

ET FİYATLARI

Et fiyatlarına da değinen Bakan Çelik, “Konuştuk dedik ki öyle bir fiyat belirleyelim ki halkın zorunlu tükettiği kıyma ile kuşbaşı yani kar edin ama istediğiniz ölçekte olmasa da o sektörü de bir yerde tutalım. Yeter ki üreticiler zarar etmesin, hayvan varlığımız artarak devam etsin. Onun için fiyatı 23.3 kargas diye tuttuk 32 kira kıyma dedik, 34 lira kuş başı dedik. Bunu birlikte söyledik. Bakanlığın bir talimatı değil bu. Hayvan varlığımız devam etsin, üretici üretime devam etsin diye bunu yaptık.Şimdi siz hayvan varlığını artıramazsanız fiyatı aşağı çekersiniz. 10 liraya satarsınız ama ülkede hayvan varlığını yok edersiniz buna hakkımız yok. Biz bunun için bu göreve gelmedik. Hayvan varlığını , mevcut piyasa ve faaliyetler çerçevesinde artıracak bir yol bulmamız gerekiyor. 78 milyonun zaruri gıda ürünlerini ihmal etmemiz anlamına gelmez. Yani ben istediğim gibi fiyatı serbest piyasada koyarım, ekmeği de istediğim gibi satarım olmaz, biz maliyeti biliyoruz. 61 kuruşa ekmek maliyeti var. Etin de maliyetini biz biliyoruz onun için de 23.3 diye fiyatı koyduk. Şimdi yoğun bir şekilde TİGEM'de damızlık üretimini artıracağız. Vatandaşımızın talep ettiği an gelip TİGEM'den damızlık hayvanını alacak. Başka tedbirler de var ama ben şunu söylüyorum hayvan varlığımızı mutlak suretle artırmamız gerekiyor. Et konusunu tartışma olmaktan çıkarmamız gerekiyor” dedi.

FINDIK KONUSU

Fındıkta son günlerde yaşanan fiyat düşüklüğüne değinen Bakan Çelik, “Burada bazı uyanıklar fındıkta olsun, ette olsun, ekmekte olsun kendisine göre bir şey yaptığını zannediyor. Yanlış yoldasınız. Bu ülkeyi seviyor, bu ülkeden para kazanıyor, bu ülkede ticaret yapıyorsanız buradaki üreticiye dönük birlikte alınmış kararları öncelikle sizin uygulamanız gerekiyor. Sizin öne çıkarmanız gerekiyor ki gelecekte yaşanma ihtimali olan tarım ve hayvancılıktaki sorunları tümden ortadan kaldıralım. Fiyatları rekabet ortamında fındıkta daha sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturacağımızı fındık üreticilerimizin bilmesini istiyorum. İki gün önce sayın Başbakanımızla Konya'daydık. Konya'da ürün borsası ile ilgili talimatı hepiniz duydunuz. Ürün borsaları kuruluyor ve borsalar son derece önemli görevler üstlenecekler ve önümüzdeki dönem içerisinde fındık borsasını geliştireceğimizi ifade ederken, bu genel ürün borsasına dönük yapacağımız düzenlemeler çerçevesinde çalıştığımızı ifade etmek istiyoruz. Önümüzde en çok konuşulacak konudur. Bu konuda TMO ürünlerin depolaması ile uğraştı. Önümüzdeki dönem bu işten çıkıyor Kurulacak ürün ihtisas borsası ile fındık piyasalarına işlevlik kazandıracağız ve yaşlı fındık bahçeleri gençleştirme çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz. Haksız rekabet ve kazanca fırsat verilmeyecek” dedi.

Bakan Çelik toplantı öncesi gıda stantlarını gezerken kendisine çeşitli hediyeler verildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
23°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@