Elektrik faturalarında yeni dönem

EPDK'dan flaş elektrik faturası kararı!

Gündem 22.07.2019, 17:55
Elektrik faturalarında yeni dönem

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) elektrik faturalarının sadeleştirilerek, tüketicilere özgü bilgileri esas alan basit, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçildiği bildirildi.

EPDK'den yapılan yazılı açıklamada, elektrik tüketicilerinin, tüketim  miktarlarını ve uygulanan birim bedellerini karışıklığa sebep olmadan  görebilmeleri için elektrik faturalarına yönelik düzenleme yapıldığı kaydedildi.
Yeni uygulamayla fatura tutarlarının daha kolay hesaplanabileceği  aktarılan açıklamada, tüketicilerin ortalama elektrik enerjisi kullanım  miktarlarını bilecekleri ve buna göre tüketim eğilimlerinin aylara ve tarife saat  dilimlerine göre nasıl değiştiğini görebilecekleri ifade edildi.
 
Söz konusu hesaplamayla, elektrik tüketiminin daha verimli hale  geleceği kaydedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Faturalarda yer alacak temel bilgilerden bazıları tüketicinin bağlı  olduğu tarife grubu, ilgili fatura dönemi tüketim miktarı, enerji tüketim birim  bedeli, fon, pay ve vergiler, toplam fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme  yeri-şekli ve fatura ortalama tüketim miktarı ve benzerleri olacak. Bu  düzenlemeyle ulusal tarifeden elektrik satın alan tüketicilere uygulanmak üzere  ülke genelinde sade, anlaşılabilir ve gereksiz içerikten arındırılmış fatura  düzenlemesi sağlanıyor.
 
Fatura içeriği tüketici gruplarına göre dinamik hale getirildi. Fatura  görselinde milyonlarca mesken tüketicisini ilgilendirmeyebilen demant, endüktif,  kapasitif, trafo kaybı gibi başlıklar çıkarıldı. Yeni uygulama ile birlikte;  fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme merkezi ve fatura ortalama tüketim miktarı  tüketicinin kolayca görebileceği şekilde verilecek. Faturada, fatura tutarına  esas tüketim miktarları ile uygulanan fiyat ise ayrıca gösterilecek."
 

"DAĞITIM BEDELİNE YER VERİLMEYECEK"
 
Açıklamada yeni uygulamayla faturalarda dağıtım bedeline yer  verilmemesine ilişkin olarak ise şu bilgiler paylaşıldı:
 
"Faturalarda yer alan ve ne yazık ki kamuoyunda yanlış anlaşılmalara  sebep olan dağıtım bedeli, sadece elektrik faturasının dağıtılmasını, enerjinin  evlerimize ulaştırılmasını ya da sayaçların okunmasını kapsayan bir bedel değildi. Dağıtım bedeli ifadesi, elektriğin şebeke, işletme ve personel  maliyetlerini de kapsayan genel bir tanımlamaydı. Ancak kalem kalem bütün bu maliyetlerin 'dağıtım bedeli' adı altında toplanmış olması kamuoyunda yanlış  anlaşılmalara sebep oldu.
 
24 saat kesintisiz elektrik sağlamak için her mevsim koşulunda çalışan  işçilerin maaşından, elektrik kesintilerinin önlenmesine yönelik şebeke yatırım  maliyetlerine ve hatta yanmayan sokak lambalarının değiştirilmesinden elektrik  direklerinin tamirine kadar pek çok maliyeti içeren bu bedel ne yazık ki  tüketicilere istenen düzeyde anlatılamadı ve eleştiri konusu haline geldi.  Kurumumuz fatura düzenlemesi ile hem bu yanlış yorumların önüne geçmeyi hem de  faturaları, tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden arındırmayı hedefledi.
 
Bu arada yıllık 1600 kilovatsaatten fazla elektrik tüketen  vatandaşlarımız serbest tüketici niteliğine haizdir ve tedarikçisini  seçebilmektedir. Dileyen bütün serbest tüketiciler tedarikçi şirketten talep  etmeleri halinde faturalarında bütün maliyet kalemlerini görmeye devam edebilir.  Fatura içeriği tasarımı herhangi bir fiyat değişimine sebep olmayacağı gibi  vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere fiyata etki eden herhangi bir katsayı veya  matrah değişimi de söz konusu değildir. Bütün tüketicilerin şüphe duydukları  faturaları varsa kurumumuz resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama  modülünden kontrol etmelerini de bir kez daha önemle hatırlatıyoruz."

Yorumlar (1)
yakun 1 yıl önce
Kısacası bu düzenleme ile vatandaş kendisinden haksız yere alınan paraların farkında olmayacak. Direkmiş, kazıkmış, işçi imiş bu vatandaşı ilgilendirmez. Kurumun vatandaşa sattığı elektriğin belli bir birim fiyatı vardır. Vatandaş ona bakar. Bunların hepsi hırsız. sahtekar. Artık hiç bir kurumun başında düzgün birisini görmek mümkün değil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@