7m


7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'de yemin etti.

Gündem 09.07.2018, 16:27 09.07.2018, 17:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yemin ederek görevine resmen başlamış oldu. Erdoğan'ın görevine başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de yürürlüğe girdi. 

Meclis'in en yaşlı üyesi İYİ Partili Durmuş Yılmaz'ın yönetiminde Meclis Genel Kurulu toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'na geldi. Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Cumhurbaşkanı seçildiğine dair hazırlanan mazbatasını teslim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin töreni için kürsüye geldi. 

Erdoğan'ın yemini: 

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ( TBMM) yemin edecek ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı.

CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partili milletvekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı alkışlamak için ayağa kalkmadı. Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından Meclis'te İstiklal Marşı okundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki yemin töreninin ardından Anıtkabir'e hareket etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti


Yorumlar (4)
DuRsUnTeMeL 4 yıl önce
Temennimiz bundan sonra kandırılmaman...
Yomralı 4 yıl önce
Hayırlı olsun reis. Bismillah
Trabzonlu Hayati dayı 4 yıl önce
Yeni dönem zihniyet aynı
AKçaabatlı 4 yıl önce
Hep birlikte muasır medeniyetler seviyesine

Gelişmelerden Haberdar Olun

@