banner556

CHP’li Ahmet Kaya’dan KYK borçlarının silinmesi çağrısı

Kaya, “Yandaş şirketlerin değil gençlerimizin kredi borçlarını silin” dedi.

Gündem 03.01.2021, 12:16 03.01.2021, 13:09
CHP’li Ahmet Kaya’dan KYK borçlarının silinmesi çağrısı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, mezuniyetleri sonrası iş bulamadıkları için KYK borçlarını ödeyemeyen ve bu nedenle yasal takibe takılan üniversite mezunlarının öğrenim kredisi borçlarının silinmesi çağrısı yaptı. 

Çağrısında Vergi borçları silinen yandaş şirketleri anımsatan Kaya, “Cengiz İnşaatın sıfırlanan 422 milyonluk vergi borucuyla ortalama 42 bin gencimizin KYK borcu ödenebilirdi” dedi.

Ülke genelinde 3 milyon 100 bin genç KYK borcunu ödeyememiş durumda. 300 bin genç ise öğrenim kredisi yüzünden icralık oldu. 

CHP’li Ahmet Kaya’dan KYK borçlarının silinmesi çağrısı

Durum bu iken, üniversite mezunu gençler işsizken yüksek cirolu şirketlerin vergi borçlarının silinmesini doğru bulmadığını ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya şunları söyledi:
  
İŞİ OLMAYAN GENÇLER NASIL BORÇ ÖDESİN

“Bugün ülkemizin en büyük sorunu işsizlik. Üniversite mezunu milyonlarca gencimiz iş bulamıyor. İş bulamadıkları için de öğrencilik yıllarında aldıkları KYK kredilerini ödeyemiyorlar. KYK borçları; çiftçilik yapıp, hayvancılık yapıp, tereyağı, süt satarak, aç susuz durarak, dişinden tırnağından artırdıklarıyla çocuklarını okutan binlerce anne ve babanın ve gençlerimizin en büyük derdi haline geldi. Büyük fedakarlıklar yaparak çocuklarını okutan aileler devletin çocuklarına iş vermesini, iş veremiyorsa en azından KYK borçlarını silmesini bekliyorlar. İşi olmayan gençler bu borçları nasıl ödesin? Ödeyemiyorlar da zaten! Ama hükümet bunu görmüyor ve öncelikli görevi bu gençlerimizi iş sahibi yapmak olmalıyken, hükümet yüksek cirolu şirketlerin vergi borçlarını siliyor. Bunu bizim vicdanımızın kabul etmesi mümkün değil. 300 bin üniversite mezunumuz öğrenim kredilerini ödeyemedikleri için yasal takibe alınmışken buna hakkınız yok. Silecekseniz bu işsiz üniversite mezunu gençlerimizin KYK borçlarını silin. Psikolojileri bozuldu gençlerimizin. Gururuna yediremediği için intihara kalkışan gençlerimiz var. Özgüvenlerini kaybeden gençlerimiz var. Yazık etmeyin gençlerimize. Bu gençler bizim gençlerimiz."

CHP’li Ahmet Kaya’dan KYK borçlarının silinmesi çağrısı

YANDAŞ ŞİRKETLERİN GENÇLERİN KYK BORÇLARI SİLİN

“Mademki yüksek cirolu şirketlerin vergi borçlarını silebilecek kadar zengin bir ülkeyiz neden iş veremediğiniz üniversite mezunu gençlerimizin öğrenim kredisi borçlarını silmiyorsunuz? Cengiz İnşaat’ın 422 milyonluk vergi borcunu sildiniz. Sadece Cengiz İnşaatın silinen borcuyla yaklaşık 42 bin gencimizin KYK borcu ödenebiliyordu. Vergi borcu silinen birçok büyük firma var, şirketler var. Bu şirketlerin de vergi borçlarıyla binlerce gencimizin öğrenim kredileri ödenebilirdi. Yandaş şirketlerin vergi borçlarını nasıl bir kalemde sildiyseniz, iş bulamayan üniversite mezunu gençlerimizin öğrenim kredi borçlarını da bir kalemde silebilirdiniz. Bunu neden yapmıyorsunuz? Yapın da bir hayra hizmetiniz olsun.”

CHP’li Ahmet Kaya’dan KYK borçlarının silinmesi çağrısı

Yorumlar (10)
BenDeniz 2 hafta önce
Senin gibi doğruları görüp söyleyen,halkını düşünen gerçek trabzonlu dik duran,biat etmeyen siyasetçiler baş tacı.
Trabzonlu 2 hafta önce
Sayın vekil bu kadar mücadele ediyorken AKP vekilleri nerede? Bugün konuşmayan vekiller ne zaman konuşacak..
Sahi.. Trabzonda AKP milletvekili varmıydı? Trabzon kenti için yaptıkları ne var..
Davut 2 hafta önce
Trabzon için çalışan tek vekil. Akpliler de düğünlerde şahit olsun bol bol
Serdar 2 hafta önce
M vekili üretken muhakemesi yüksek olmalı. İl ilçe örgütü önüne koyduğu kağıtı okumak la olmaz. CHP olarak iktidar olunda siz yapın. Bak İstanbul’u CHP aldı. Verdiği sözlerin kaçını tuttu. Hem kendini hem CHP ti bitirdi. Siyaset küçük çocuğa gel sana şeker vereceğim. Mantığıyla yapılmaz. Sayın Kaya.
Salih 2 hafta önce
Türkiye CHP ye teslim edilmeyecek kadar maddi manevi zengindir. Osmanlı’yı teslim aldı. Ne olduğunu biliyorsunuz. Şimdi Türkiye’yi teslim alırlarsa ne hale getirilir. Hesap edin. Olmaz ama bi hayalen düşünün.
Fetih 2 hafta önce
Ne boş adamsın ya? Görüyoruz İstanbul'u beğenmeyenleri? O yüzden belediye meclisi ile devlet erkanı ile bakanlıklarının ile adamın önüne taş koymaya çalışıyorsunuz değil mi? Dediklerine senin gibi beyinini kullanmayı sevmeyenler inanır. Oksijene acıyorum
Enayi 2 hafta önce
Borçlarını ödeyen bizim gibi enayiler ne olacak bay vekil?
Salih 2 hafta önce
Merak etme geregi yapilacak.
idris 2 hafta önce
ulan senin mensup olduğun partiden başka yandaşlarına para akıtan varmı şu ülkede ha varmı bütün üçkağıtçılık sizde bütün edepsizlik sizde birde kalkıp akıl veriyorlar utanmadan
yavaş. 2 hafta önce
datli datli yemenin...?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@