7m

7m

hyundai

tamfinans

Bu manzaraların depremle ilgisi var mı?

Yılanlar depremin işaretçisi miydi?

Gündem 12.06.2017, 17:11
Bu manzaraların depremle ilgisi var mı?
Ege Denizi'nde meydana gelen 6.3'lük deprem Türkiye'nin batsında büyük korku ve paniğe neden oldu. Depremin ardından ise CHP eski milletvekili Melda Melda Onur'un "2 gündür şehir merkezlerinde görülen yılan haberleri var. En son 1999 depremi az öncesi olmuştu. Demedi demeyin." tweeti çok konuşuldu. 

Peş peşe görülen yılan vakalarının depremin bir işreti olup olmadığı konusunda her hangi bir biliimsel veri olmasa da bu görüntüler güdemi uzun süre meşgul edeceğe benziyor. İşte son günlerde peş peşe gelen o yılan haberleri....

Denizli'yi yılanlar bastı
Depremin yoğun olarak hissedildiği Denizli'de, geçtiğimiz günlerdeki etkili yağmurun ardından çok sayıda yılan itfaiye ekipleri tarafından ev, bahçe ve otomobillerin kaportalarından toplandı. 
Bu manzaraların depremle ilgisi var mı?
Geçen ay Denizli kent merkezinde bölgesel aşırı yağışlar etkili oldu. Bazı yağışlar nedeniyle dere ve çaylar taştı, sele dönüştü. Bu yağışlar da ormanlık ve dağlık alanlarda sele dönüşen yağışlar nedeniyle daha önceden yuvalarından çıkan yılanlar da suya kapılıp, kent merkezine kadar sürüklendi. Sele kapılıp, sürüklenen yılanlar kent merkezinde evlerde, bahçelerde, otomobillerin kaputlarının içinde, hatta işyerlerinin duvarlarında bile çıkmaya başladı. Son 20 günde, Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na 35 yılan ihbarı yapıldı. Yılanların bulunduğu olay yerlerine giden itfaiye ekipleri, evlerin içine, otomobillerin kaputlarının altına, hatta işyerlerinin duvarlarına kadar giren yılanları özel aparatlarla alıp, tekrar doğaya bıraktı. Bulunan yılanların içinde 2 metreye kadar ulaştığı, zehirli olanların da bulunduğu, engerek, kaya yılanı, bozyörük gibi türlerinde bulunup doğaya bırakıldığı belirtildi. İtfaiyeden yapılan açıklamada, yılan gören vatandaşların hemen ihbarda bulunmalarını istenirken, bazı yılanların zehirli olabilecekleri, bunlara dokunulmaması itfaiyeden yardım istenmesi gerektiği ifade edildi.

Akçakocalı çiftçileri yılan korkusu sardı 
Düzce Akçakoca'da artan yılan vakaları başta çiftçiler olmak üzere vatandaşları tedirgin ediyor. Vatandaşlar, özellikle tarla ve yol kenarlarında sık sık görülmeye başlayan yılanların geçen yıla göre daha fazla görüldüğünü ifade ettiler. Haziran ayının yılanlar için çiftleşme ayı olduğunu, bu yüzden yeryüzüne çıktıklarını belirten yetkililer ise vatandaşları uyardı. Haziran ayının ayrıca fındık sezonunun başlangıcı olduğu belirtilerek, fındık üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. 

Çanakkale'de dev yılan vatandaşları korkuttu
Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Suluca mevkiindeki yazlıklarında yaşayan yaşlı çift, kapının önündeki sundurmanın altında yaklaşık 3,5 metre boyunda iki yılan olduğunu görünce büyük korku yaşadı. Sıcak havaların etkisini göstermesiyle birlikte yuvalarından çıkan yılanlar yazlıkların önündeki serin sundurmaya sarılarak ilginç bir görüntü oluşturdu. Dışarıya çıkan yaşlı çift iki yılanı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sundurmanın altında bir süre duran yılanlar, daha sonra gözden kayboldu. Yazlık sakinleri yılanların gitmesinin ardından evlerine dönebildi. Bölgede yılanlara sıklıkla rastlandığını söyleyen vatandaşlar, “Burada genelde yılan görülüyor. Ama bu kadar büyüğüne ilk kez rastladık” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@