Asgari ücret belirlemesi yarın

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki toplantıda, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, işveren heyetine TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk başkanlık edecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de h

Asgari ücret belirlemesi yarın
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki toplantıda, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul, işveren heyetine TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk başkanlık edecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığı ile en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, ''Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretlilerin geçinme endekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını'' göz önünde bulunduruyor.

Öte yandan, işverenlerin, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödememe yükümlülüğü bulunuyor. İşçilere sağlanan sosyal yardımlar sebebiyle asgari ücretten herhangi bir indirim yapmamaları gereken işverenlerin, yayımlanan asgari ücretleri iş yerlerinde işçilerin kolayca görebilecekleri bir yerde ilan etmek zorunluluğu bulunuyor.

''ÖNCEKİ YILLARA BENZEMESİN''

Nihat Yurdakul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki asgari ücret görüşmelerinde hükümetten yeni bir yaklaşım beklediklerini söyledi.

Taleplerinin önceki yıllardaki gibi ''işçinin ailesiyle geçinebileceği, günün koşullarına göre insanca yaşamaya yetecek bir ücret'' olduğunu vurgulayan Yurdakul, şunları kaydetti:

''Asgari ücret, bir pazarlık konusu değildir. Asgari ücretin tespiti tamamen teknik bir konudur. Birtakım hesaplar sonucunda asgari ücret tespiti yapılmalıdır. Bu hesap yapılırken de gelir dağılımı, büyüme rakamları, geçinme endeksi verileri dikkate alınmalıdır.

Bu kriterlerin benimsenmemesi ya da bu kriterlere göre belirlenecek rakama itiraz edilmesi halinde komisyonda bulunmamız, kalmamız mümkün olmaz. Bu yılki beklentimiz, görüşmelerin önceki yıllardakine benzememesi. Bunun için de hükümetten bir adım bekliyoruz. Bugüne kadarki tutum devam ederse, hükümet asgari ücreti tek taraflı belirlerse, bununla nasıl geçinileceğini anlatmak da hükümete düşer.''

-ASGARİ ÜCRET 546 LİRA-

Asgari ücret, 16 yaşını doldurmuş bekar bir işçi için halen brüt 693, net 546,48 lira olarak uygulanıyor.

16 yaşından küçükler için brüt 589,50, net 472,32 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 693, net 589,05 lira seviyesinde bulunuyor.

Asgari ücretten, 16 yaşını doldurmuş işçiler için 146,52, 16 yaşından küçük işçiler için 117,18, kapıcılar için 103,95 lira kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için 841,99, 16 yaşından küçük işçiler için 754,02 ve kapıcılar için 841,99 lira düzeyinde bulunuyor.


HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler