kebir

Anayasa Mahkemesinden Ramazan Davulcusu kararı

Rahatsız ediyor diye dava açılan Ramazan davulcuları için Anayasa mahkemesi kararını verdi.

Anayasa Mahkemesinden Ramazan Davulcusu kararı

Anayasa Mahkemesi, sahura kalkılan ilk gün mesaileri başlayan Ramazan davulcularının kaderini ilgilendiren bir karara imza attı.

Mahkeme, ramazan aylarında sahura kaldırmak için gece mesaisi yapan Ramazan davulcularından rahatsız olan D.Ö. adlı bir vatandaşın yaptığı bir başvuruyu karara bağladı.

D.Ö. Ramazan ayında gece vakti davul çalınmasının özel ve aile hayatına saygı hakkını ihlal ettiğini iddia etti. İdari yargıya açtığı davalar reddedilen D.Ö. soluğu Anayasa Mahkemesi’nde aldı.

Ramazan davulcusunun evinin önünden geçerken kendisini ve ailesini rahatsız edecek boyutta gürültü yaptığını ve bu nedenle aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğini belirten D.Ö. nün yaptığı başvuruyu önceki gün görüşen Anayasa Mahkemesi 2. Bölüm Başkanlığı, başvurunun reddine karar verdi.

Böylece, Ramazan davulcularının kaderini belirleyecek karar çıkmış oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesi önümüzdeki aylarda yayınlanacak.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Can
Can - 2 ay Önce

VAllaha doğru gecenin bir vakti bir anda gürültü.yaşlı insanlarda var ya kalp krızi geçirse ölse.sanki maçtaymış gibi vuruyor davula az sesli olsa daha tatlı uyanır insan diğer türlü günaha sokuyor bizi

SEYFİ SOFİOĞLU
SEYFİ SOFİOĞLU - 2 ay Önce

ULAN GELENEK BU GELENEK. SEN NERDEN GELDİN BU ÜLKEYE..
DEFOL GİT BE.

İsa Sayar
İsa Sayar - 2 ay Önce

Ramazan davulundan ezandan kurbandan rahatsız olanlar Norveç'e gidebilirler. Burası %99.9'u müslüman Türkiye devleti. Anayasa mahkemesini de tebrik ediyorum. İşte birileri ülkede hukuk yok diyor çünkü mahkemelerin adil ve dinimize uygun kararları onları rahatsız ediyor.

Misafir
Misafir @İsa Sayar - 2 ay Önce

Davul eskilerde kaldı. Şimdi çalar saat var. Davulcu 3,5 kuruş kazanacak diye sinir hastası olmanın alemi yok.

sifteri
sifteri - 2 ay Önce

ramazan davulu sembolik olarak geleneklere uygun işin ehilleri tarafından yaşatılmalıdır. Buradaki itirazın amacı farklı; bir çok alanda olduğu gibi ticarileşen bu gelenek mafyavari bir durum almıştır. sistem ahenkli bir şekilde davul çalıp mani söylemek geçmişin izlerini sürdürmek değil alan kapıp daha fazla rant elde etme peşinde koşanların eline geçmiştir. iş bu noktadan sonra kontrolden çıkmış ve inanan, inanmayan, hastası, çocuğu vs olan vatandaşları rahatsız edecek noktaya gelmiştir.

sifteri
sifteri - 2 ay Önce

ülkedeki sistemsizlik hukuka da yansımıştır. alınan karar evrensel insan haklarına aykırıdır. kişi hakları/demokrasi başkalarına zarar vermeyecek noktaya kadardır. burada alınan karar insani yaklaşan seçim öncesi muhafazakar kesimin üzerinden rant devşirme amaçlıdır. kararı destekleyenler mahkemenin gerekçeli karar neymiş onu da söylesinler

ŞEHZADE
ŞEHZADE - 2 ay Önce

Bu ülkenin çoğunluğu Müslüman.Ezan okunmasın Ramazan davulu çalınmasın rahatsız oluyorum diyorsan git çan sesi dinle.Zorla seni bu ülkede tutan yok.

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Davulcular birkaç kuruş kazanacak diye kulak
zarlarımın yirtilmasini kabul edemem.

Gabe Newell
Gabe Newell - 2 ay Önce

Yıl olmuş 2018. Herkesin elinde yüksek teknoloji var. Birincisi bu nedenlerden ramazan davulcusuna gerek yok. İkincisi ise herkes müslüman değil.


banner426

banner393

banner427

banner424