Alman otomobil devi 3 milyon aracı geri çağırdı

Volkswagen'dan sonra emisyon soruşturmasının uzandığı bir diğer Alman devi olan Mercedes Daimler, Avrupa'da 3 milyon dizel aracını geri çağırma kararı aldığını açıkladı.

Gündem 18.07.2017, 21:28
Alman otomobil devi 3 milyon aracı geri çağırdı
Stuttgart Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mercedesin 2008 ile 2016 yılları arasında emisyon değeri müsaade edilen değerlerin üzerinde olan bir milyondan fazla Otomobili ABD ve Avrupada sattığı gündeme gelmişti. OM 642 ve OM 651 motorlarındaki bir parçanın otomobillerin emisyon değerini test esnasında normale oranla düşük gösterdiği öne sürülmüştü.

İddiaların ardından Mercedes Benz (Daimler) CEO'su Dieter Zetsche tarafından bugün (Salı) yapılan açıklamada, dizel motorlara olan güveni güçlendirmek amacıyla Euro 5 ve 6 normuna sahip 3 milyondan fazla dizel otomobilin geri çağrılarak, emisyon değerlerinin geliştirileceği kaydedildi.

220 milyon Euro'luk maliyet

Önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak geri çağırma işleminin toplam maliyetinin 220 milyon Euro olacağı ve araç sahiplerine herhangi bir masraf çıkartılmayacağı bildirildi.

Mercedes Benz, Alman Motorlu Taşıtlar Dairesinin geçen yıl yaptığı ölçümlerin ardından Nitrik oksit değeri yüksek 247 bin otomobilini geri çağırmıştı.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@